bugün

genel geçer bir klişedir. doğruluğu ispatlanmamış, insanların kulaktan kulağa öğrenip olur olmaz tekrarladıkları türden. bu klişeyi destekleyen abuk sabuk argümanları da vardır, yok efendim kediler yemek yerken gözlerini kaparlarmış, bu ona yiyecek veren insanı kaale almadıklarındanmış vs. vs. kedilerle haşır neşir olan insanlar bilirler ki kedi nankör değil,tersine vefakardır. sadece bu sevimli yaratığın sevgi ve bağlılığını ifade ediş tarzı bir diğer sevgili dostumuz köpeğinkinden hayli farklıdır.
gerçi hayvansevmez insanlar köpeğe de kulp takmaktan geri durmazlar. köpek te şahsiyetsizdir onlara göre, bir parça kemik için yaltaklanır.ulan bir şeyi de beğenin be. şöyle söyleyeyim, tanımış olduğum en vefakar insan hayatıma giren en asi ruhlu kediden daha az vefalıydı. bilir miydiniz hiç bir kedinin eline o fırsat geçtiğinde size ölüsünü göstermediğini, sizi ölümüyle üzmekten kaçındığını ? siz yine üzülürsünüz,daha da çok üzülürsünüz,ama nereden bilsin pisicik?
kendi düşünce yapısını ve doğasını ölçüt alarak tespit doğurmayı pek seven insanoğlunun yanılgısıdır. her bir şeyden önce hayvanlar kendi doğaları içinde yargılanır. bu da kedileri, "nankörlük" tanımının oldukça uzağına iter. şayet kediler benzer tespitlere insanları konu edebiliyor olsalardı pek çok kusur bulurlardı ısrarkâr doğamıza...
kediler zeki oldukları için nankörler, köpekler ise aptal oldukları için sadık.
kedi besleyin ölün kedi 3 gün aç kalsın sizi yer. o kadar zekidirler namusuzlar hayatta aç kalmazlar.
kesinlikle yanlış bir kanıdır. kediye iyilik yaparsanız, peşinizi bırakmaz, hep sizin etrafınızda dolanır, üzüldüğünüzde yanınıza gelip oturur ve sizin moralinizi düzeltmeye çalışır.
kedi hafızası zayıf. yemek verdiğin besledigin bir kedi bir başkası tarafından beslendigi zaman sonradan sizi unuyor, hatırlamıyor.

çok enteresan çagırdığınız kedi sizin sesiniz çok iyi tanıyor. unutmuyor. ses tanımlaması var kedilerde.
Ve insanlar daha fazla.
bu ülkede yaşayan birçok insandan daha az nankördür.
iki ayaklılar daha nankördür.
ne namkörü lan dediğim söylemdir. hastayken başımda bekliyor lan hangi biriniz yaptınız veya yaparsınız zalımlar..
Yıllarca beslemiş insanın, Yanlışlıkla kedinin kuyuğuna basınca, kedinin tırmalaması ile yaralanma sonrası söylediği sözdür. Kedi seven ve besleyen biri olarak, evet kedi kesinlikle nankördür.
Kediye nankörlük yaftasının yapıştırılmasına sebep olan aslında erkek kedilerdir. Dişi, yapısı gereği sahibinden gelecek birçok ters reaksiyonu tolere edebilir; ancak erkek kediler (insanlarda olduğu gibi) kendilerine yapılan aynı sert hareketleri erkekliklerine yediremeyebilir. Örneğin dişi kedinizin başına (gereksiz yere) vurursanız, gözlerini ve kulaklarını kısarak bekler ancak erkek kedi size bir pati atmaktan çekinmez.
Başka bir gerçek var ki, köpeğin kölelik derecesindeki sadakatine bakıp, kediden de aynı şeyi bekliyoruz. Ama işte kedi, ekmek yediği işyerinde patronun aşırı tacizine karşılık veren işçi gibi normal bir tepki gösteriyor; biat kabul etmiyor. Bu açıdan bakılırsa kedi, köpekten daha saygı duyulacak bir davranış sergiliyor.
insanlar daha nankördür.
kopek: insanlar bana mama, kalacak yer ve sevgi veriyor!
onlar tanri olmali.

kedi: insanlar bana mama, kalacak yer ve sevgi veriyor!
ben tanri olmaliyim.

tamamen bu sebeptendir.
alakası bile olmayan mevzudur. önceden yazdım zaten hastayken başımda bekliyor diye ancak 17 numaralı entiriyi görünce şunu da ilave edesim geldi ; kediler sizin onun sahibiniz olduğunu değil kendisinin sizin sahibi olduğunu düşünürler. bu gerçekten böyledir onlar istedikleri zaman gelirler sevdirirler kendisini size. yemeği vermek zorunda olduğunuzu düşünürler resmen görürsünüz bunu hal ve hareketlerinden..
nankör değilde yalaka değildir diyebiliriz,sözlükte kedi besleyen götler bilirki kediye istedigin seyi yaptıramazsın.
karşılıksız sevgi bekleyen bir hayvana nankör diyebilmek ahmak insan işidir.
NANKÖR DEĞiLDiR, iSTEKLERiNDE NETTiR.

ACIKMIŞSA ÖNCELiĞi YEMEKTiR HiÇ BiR ŞEYi TAKMAZ. OYUN OYNARKEN YORULURSA ANINDA BIRAKIR.
HERKES KEDi GiBi OLMALI BENCE. HER SEFERiNDE ŞAŞIRTIYOR HAYVAN BENi.
BiR DE KIZ, BiR TRiPLi Ki AMAN AMAN.
O kadar nankördür "insan" varken kediye nankör demek ne kadar doğru tartışılır...
(bkz: vay aq)
köpekler gerçekten sadıktır ve onların yanında nankör kalabilir.

ölen sahibini yıllarca tren garında bekleyen bir köpek vardı, heykeli de dikilmişti unuttum şimdi.
çok salak insanların bakış açısı gibi geliyor bu bana. hayvandan kulun, en büyük hayranın falan olmasını niye bekliyorsun
kediye nankör diyen nankördür.

öyle bir tatlılığı sevmemek etmemek mümkün mü?

seviyorum işte se-vi-yo-rum.
Bir insan neden hangi sebepten ne gibi bir menfatten ötürü kediden sadakat beklerki ben de bunu anlamıyorum.
güncel Önemli Başlıklar