(sadece ama sadece) kedinize karşı 'kutsal annelik içgüdüleri' besliyorsanız direnç gösterebileceğiniz bir eylem. koku, görüntü, pişkin pişkin 'e ne bekliyosun temizlesene?' bakışları. gerçekten çekilecek iş değil.

eğer evinizde zorunlulukla baktığınız bir kedi varsa, ya da aslında sorumluluğu başka bir kişideyse ve o an sizin yapmanız icab ediyorsa, mümkünatı yok. muhtelemen kediyi ve kumunu kapının önüne koyarsınız, hatta üstüne de ayaklarınız uzatıp televizyon filan seyredersiniz huşuyla.

bu yüzden kedi kumu temizleyebilmek aslında başlı başına hayvan sevgisi hakkında çok şey gösterir.
sabah-akşam yaptığım iş. sabaha kadar işerler sıçarlar temizlersin, 5 dakika sonra gelir biri sıçar, hadi onun da bokunu temizlersin, sonra gelip başka kedi sıçar (4 tane olunca tabii) ebenin amı dersiniz. "temizlemiyorum lan gidin mama kabına sıçın nereye sıçarsanız sıçın" dersiniz. sonra kediniz kumla becelleşmeye başlayınca (bokunu örtecek ya kendi çapında) sinir olup o boku da siz temizlersiniz.
kullandığınız kuma göre verdiği hissiyat değişen eylem. eğer kalitesiz bir kum kullanıyorsanız buram buram çiş-bok kokusu içinde küfrede küfrede temizlerseniz. lakin bir de kokulu(kaliteli de olmalı) kumlar vardır ki kedi kumu temizlemeyi sizin için bir zevke dönüştürebilir. *
bir kedi edinmekten çekindiğim tek eylem.
çokta sıkıntı olmayan eylem. küreği var gayet basit bir şekilde temizleniyor. doğal topaklaşan kum kullanmanız önerilir.
bok kokulu eylem.
Az cekmedim karamel adli kedimin kedi kumunun kokusunu belli bir yerden sonra alisiyon ama.
Yahu salın şu kedileri artık. Onlar sizin can sıkıntınızı gideren varlıklar değil.
Bırakın dışarda görsünler işlerini ne meraklısınız kaka temizlemeye ya.
Kızlara yaranıp yürümek için hayvanın kakasını püsürüğünü temizlek de nedir.

Anneniz bakkala yollasa gitmezsiniz.
Fotoğrafta göründüğü üzre topaklaşan kum ve ona uygun küreğini alırsanız sizin için hiç de zor bir eylem olmayacaktır. Ek olarak kumu kokulu tercih ederseniz çektiğiniz işkenceyi yarıya indirmek mümkün.

(img:#1703313)
Tüm bunları kabullenip bir kedi sahiplendiyseniz şayet tuvaletini her gün sık sık temizlemeniz gerekir. kumda uzun süre duran idrar ve dışkı yaydığı bakteri yoğunluğuyla hem kedinizi hem de sizi hasta edebilir.
Kedinin bokundan ne olacak demeyin acayip pis kokar.
aşk acısına birebirdir. siz temizlerken güzelce gelir izler. işlem bittikten sonra da kumuna girer güzelce oturur. "sen az önce temizledin ama bak şimdi ben nasıl patır patır sıçıyorum buraya nihehehe" der gibi gözlerini açar ve işlemi gerçekleştirir. siz de bu süre zarfında her şeyden uzaklaşmış olursunuz.
Kedi almamamın en büyük sebebidir. Çok tatlış çok sevimliler ama o kokuya dayanamıyorum.
kedi beslemiyorum ama onu temizleyeceğime atar yenisini koyarım daha iyi.
Kumu bol koy pudralı al..

Eksildikçe üzerine ilave et..

Günde en az iki kere temizle...

Kokuda ılmaz.

Mutluda olursun..
Üf tam bir işkence. Her sıçtığında o boku alıp atmak daha da işkence. Koca adam gibi sıçan bir kedim var. Nasıl bir koku salıyor aklınız hayaliniz durur.
Hayatımda alerjimin olduğu tek tehlikeli şey. Ama kedileri seviyorum.
hiç temizlemedim kedim olsaydı da temizlemezdim
atar yenisini alırdım.
Kolaydır.
Arkadaşlar bunun gibi şeyler için özel kürek var, elek gibi. Evcil hayvan bu sonuçta. Her türlü sorumluluğunu seve seve almak gerek.
Kürek seçiminin önemli olduğu temizleme hadisesi. Kürekteki delikler büyük olmamalı. Kedi kumu da çok kalın olmamalı.

O kalın kumları kim alıyor merak ediyorum. Savannah, main coon falan besliyorlar herhalde.
Evet bugün günlerden kedilerin bakım günü. Günlük kedi kumunu temizlesem de 15 günde bir çamaşır suyu ile kutuları temizliyorum, kumları tamamen değiştiriyorum. Üç kedim için iki kedi kumu kutusu yeterli oluyor. Kedi kumunda çok marka değiştirdim ama şuan kullandığımdan memnunum. (trendyol Magicsand) Fiyatı her ay artsa da yapacak bir şeyimiz maalesef yok. Ya bu kedilerin masrafının her ay artmasını ne yapacağız bu arada.

Neyse Kedi kumu temizlerken insan düşüncelere dalıyor, hayatı sorguluyor. Garip bir an.. Sevince işte.. insan her şeyi yapıyor..
(bkz: köleliğin kalkmamış olması)
kedinin tuvaletini camasir suyuyla temizlemek nasil bir kafadir !?!?!?
Yazik gunah o hayvanlara. istedigin kadar yika, illa kokusu kalir.Hele hele o burnu hassas hayvanlar icin.
Ev hayvanlari evinizdeki sus esyasi degildir. Eger kokusundan rahatsiz oluyorsaniz almayin su hayvanlari. ama aliyorsanizda kendi zevkiniz icin iskence cektirmeyin garibanlara.
çok da sevilen bir işlem değildir. Ancak iyi ki kuma çiş yapıyorlar. Evin içine yapmayı tercih etseler veya günde iki kere dışarı çıkarılmayı isteselerdi oldukça zorlanırdık.
kedi kumunu bir kovaya döküp su akan musluğun altında biraz tut. yüzen pokları al at, geri kalanını yoğurt torbasında süz ve kurut yine kullan. paraya yazık. kendi pokuna etmediğin masrafı kedi pokuna etme.
eşeği öpen ossuruğuna katlanır !..