bugün

- tütünün iyisi portakal rengidir.
- tütüne koruma amaçlı kükürt atılır. kükürtsüz tütün bulmak zordur. kükürt miktarı ne kadar az ise o kadar iyidir.
- tütün yaprakları genelde 2 numaraya doğratılıp satılır. bulabilirseniz 3 numara doğranmış olan daha makbuldür, hem kurudukça toz olmaz hem içimi iyidir.
- tütünün içindeki fasulye kılçığı gibi olan parçaları seçip atınız.
- tütünü plastikte saklamayın tadı bozulur. en iyisi toprak küpte muhafaza etmektir. bulamazsanız teneke kullanın. o da yoksa temiz a4 kağıtta muhafaza edin.
- nemli tütün hafiftir, içimi kolaydır ama çok balgam yapar. fazla kuru tütün çok sert olur, genzi yakar. ayarı zamanla yakalarsınız ama fazla nemli tütünden uzak kalmanız tavsiye edilir.
- tütünün terbiyesi vardır. tütünü saf bakır bir kapta çok kısık ateşte hafif hafif kavurun. 7-8 dakikayı geçmesin. sonra tütünü küpe ya da tenekeye basın lakin dikkat edin hava almasın. ağzını kağıtla kapatabilirsiniz. terbiye edilen tütünü bir ay bekletin dinlensin sonra içebilirsiniz.
- kağıt tercihi ince veya kalın olmak üzere size kalmıştır. sarmaya yeni başlayacaksanız kalın kağıt daha kolaydır.
- kimileri kağıt zararlı diye ince kağıdı makbül görür, kimileri de kağıdı inceltmek için katkı maddesi kullanılıyor diye kalın kağıt kullanır, tercih sizindir.
- otomatik saran tabakalar ya da ufak sarma makineleri vardır ancak tütünü sıkıştırırlar, bu da içimi ağır hale getirir.
- kendi sigaranızı kendi damak tadınıza göre sarmak daha ehli keyiftir.
- kaçak tütüne alışmak zordur. nazlıdır. hazır sigara gibi içerken silkelemeye gelmez. narin davranmayı gerektirir. terbiyesi zahmetlidir. fakat iyi tütün bulup alışırsanız en iyi hazır sigaradan on kat daha keyiflidir. bir müddet sonra siz onu içmezsiniz, o sizi içer.

not: tütünü tavlarken çıkan dumanı solumamaya özen gösterin. kesinlikle bu işlemi açık havada yapın. bunu yaparken bayılan gördüm.
elbette ki tütün zararlıdır. temin ederim ki kaçak tütüne verdiğiniz bu emek bağımlılığıda artıracaktır. zaten envai çeşit zehirli gaz sağdan soldan pompalanmaktadır, sigara içip allah' tan bela bulmamak lazımdır. yok illa bulacağım diyorsanız buyurun. bulduğunuz beladan biraz keyif almanın yolları...
önce tütüne kaçak demeyi bırakın. o artık sizin bir parçanız. kendinden kaçamazsın. o şehir arkandan gelir.
ne dedin sen.
ne dedim ben.
(bkz: altın kurallar)
(bkz: yazanın eline sağlık)
başlamayın.
bu kadar uğraşacaksam tarlaya eker kendim yaparım tütünümü de lan.

üniversitede bende içerdim ama param yoksa orta sert adıyaman, varsa da golden virgina. bir de arap kağıdı aldın mı oh yabıştır yabıştır iç.

canım çekmedi desem yalan değil ama fırsatını bulursam denerim belki.

kamu spotu: sigara içmeyin ciğerleriniz bok olur, elleriniz kırışır, tırnaklarınız sararır.
camel içerken denediğim ardından camel paketini atıp , aldıgım tütünle devam ettim gercekten ayrı bi tadı vardır onu içmenin .