bugün

Arkadaşlar ben eskiden kavurmayı şöyle bilirdim: eti bol suda saatlerce haşla suyu bitince al ye.
Ama öyle değilmiş işte size kavurma yapmanın püf noktaları:
TARiF:
Öncelikle etler kuşbaşı doğranmalı
Uygun bir tencereyi ocağa alıp ısıtalım.
Ardından eti ilave edip bir iki kere karıştıralım ve etin kendi suyunu salıp çekmesini bekleyelim
Ara sıra karıştırdığımız etlerimiz kendi suyunu salıp çekmeye başlayınca üzerine bir çay bardağı sıcak su ilave ederek kısık ateşte ağır ağır pişmeye bırakalım
Pişmeye yakın tereyağ ve sıvıyağ eklediğimiz etimizi bir iki defa karıştıralım ve en son tuzunu ilave edelim
Lokum kıvamında muhteşem kavurmamız hazır. Afiyet olsun

PÜF NOKTALARI
Kısık ateşte ağır ağır pişirilmeli etlerimiz.
Tuz piştikten sonra ilave edilmeli.
Düdüklü tencerede haşlayıp sonra etleri tavada yağ ile de kavurabilirsiniz.
Resimli tarif aşağıda⤵️
(bkz: https://1001yemektarifi.com/nefis-kavurma-tarifi/)
Güzel yapıldığında tadına doyulmayacak yiyecektir. Düğünlerde çoğunlukla dağıtılır.
(bkz: et)
hiçbir zaman yiyemediğim, kokusu da beni rahatsız eden etin en kötü hali.
hiçbir zaman yiyemediğim, kokusu da beni rahatsız eden etin en kötü hali.
anneannemin en sevdiği yiyeceklerden biriydi. ekmekleri sobada kızartır, yağ sürer, yanına peynir kavurma çıkarır, sobada da çayı demlerdi.
sabah et yemişken bunun üzerine bir de akşam pirzola kızartır yerdi.
(anneannem halen yaşıyor ama artık aklı iyi değil, yemek yapmayı bırak yemek ısıtmayı unutmuş, ısıtamıyor.)
halihazırda bizim dolapta biraz kavurma var ama ben hemen bitmesin diye kavurmalı sebzeli yumurta hariç tüketmiyorum.
bu hayatta beni yaşama bağlayan tek
yiyecektir. karıdan kızdan eğlenceden
her naneden vazgeçerim kavurmadan asla..
iyisin , hoşsun da her seferinde dişin arasına kaçmazsın.
Kavurma denmesine rağmen ısrarla kavrulan şey.
kurban bayramının olmazsa olmazıdır. ama çok fazla yiyince kusturuyor dikkatli olun.
babamın genelde yaz gecelerinde uyanıp yaptığı yemek. bizde kokusuna uyanırdık. ewed
Katliam bayramında affedersiniz yani
görsel
kurban bayramında muhakkak yapılan yemek.
Kurban katliamdır, kavurma da pis konan rezalet bir şeydir. Afiyet olsun diyemeyeceğim sizlere, öğğğğk.
15 dakika sonra yiyecegim ohh mis.
(bkz: eti nasıl araya veririm)
kokusu bile bitik be insanlar nasıl yiyebiliyorlar hayret ediyorum doğrusu. bizimkiler yapınca ben evden kaçıyorum. kaçmayan da ne bileyim...
Öğk, et kadar kötü kokan bir şey yok. Görüntü desen o da berbat. Tadı desen felaket. Hiçbir zaman sevmeyeceğim et ve türevlerini. Sizleri anlayamıyorum.
Önderimiz canan karatay in tavsiyesiyle sınırsız yiyeceğim.
Ama salatayla. Pilavla hiç güzel gitmiyor mk.
bayram bittiği halde hala kavrulmakta olan yiyecektir. yeter la tenyalar saracak içinizi yeter *
bir kahvaltılık olan soğuk kavurmayı ekmeksiz tüketmek, bana daha lezzetli gelir; bizzat etin tadını almanızı sağlar ve sağlık ve formunuz açısından daha iyidir (yağdan ötürü zaten kalorili bir yiyecek) ama cebi de zorlar yani.. *
yalnız yeni kavrulmuş parça et taze ekmek ya da lavaşın arasına çok yakışır, arasına da domates ve turşu, yanında da çay..
Daha yiyemedigim lezzet. Saatler var sanırım.
Öğlenden sonrayı bekliyorum. Et yükleniyor...

Vejetaryenler ve hayvanlara gereksiz duyar kasan kişiler çıldırıyor. At kesip yesek hadi neyse de insanlar için indirilmiş bir hayvan sonuçta. Adam meal diyor meal.
yarın, sarma vb. eşliğinde avuçlayarak yiyeceğimiz mükemmel şey.
Gece acıkması...

Diyet zor azizim.
"ne diyeceğimi de unuttum tanim da yapamadim bb"

işte bunlar hep protein eksikliği. ota aynen devam. hahahaha.

t: kavurma candır.
kavurma ve sucuk imalat işindeki bir yakın dostum sayesinde tertemiz, katkısız, 1. sınıf etten imal (bu konu tartışılabilir) kavurmayı kilosu 40 liradan aldığımdan dolayı sabah, öğlen, akşam yiyerek beni kollestrol manyağı yapacak olan yiyecek.