bugün

"benim laz damarımı attırma" diyerek kavgaya girme olayıdır.

şahsım için. fazlasıyla subjektif entrym silinecek muhtemelen.
kürdüz biz dediğimiz zaman karşımızdaki kişi zaten tırsar.
dayak yemesi muhtemel grup son çare olarak hemşehri olmayı seçer.

- olm biz nereliyiz biliyon mu sen? dadaşız biz.
+ baba biz de dadaşız. ulan kardeşi kardeşe kırdırcaktınız dandik bir mesele için. abi kusura bakma gel bi çay içelim. bizim oralar nasıl? ben en son on sene önce gitmiştim...
+ BEYLERR KAÇIN ADAMLAR URFALI ÇIKTI.
Bu eşikten sonra ya mafya ya da aşiret olduğunu belirtme eşiği gelir.
sen benim nereli olduğumu biliyon mu ?
çok komik olmasına rağmen insanın kendini yaparken gördüğü trip.

üsküdar çocuğuyum lan ben adamın götünü keserim şeklindedir.
- bilader baksana bi
- söyle bilader hayırdır ?
- deminden beri şekilli şekilli konuşuyosun da artist misin sen ?
- balıkesirli mercan ın (eski mafya) yiğeniyim ben bi sıkıntımı var ?
- yok abi ne sıkıntısı olacak. ok by.
ALLAH KITAP SOVUYORSA ADANALIDIR ZATEN.
genelde karadenizli uşakların yaptığı şeydir. memleketini sorduk sanki ibnelere. sikerim havasını suyunu. göt laleleri.
kavganın başlama ve yeni gelişme evreleri arasında ele alınır. kavga ne tam yeni başlamıştır ne de tam ortasıdır. bu eşikten sonra sinir katsayısı da yükselmeye başlar yani adeta bir katalizör etkisi gösterir. kavgayı hızlı başlatmak için bu eşiğin geçilmesi büyük önem taşır.
bunu hayatımda hiç kullanmamıştım, zaten 30 yılda hiç kere kavga etmiş sütün tekiyim.

neyse az evvel sert bir ağız dalaşında baktım olay kavgaya gidiyor, bende aştım bu eşiği.

-lan yaprak senin ağzını yüzünü dağıtırım. tenhalarda çökerim sana.
-diyarbakırlı kuzenim var lan benim!!!!!!

bak bak, korkaklığa gel kendi memleketimi de söyleyemiyorum.
lan kemaliyeliyim desem kim nerden bilip de korkacak.

not: real madridliyim.
kürtlerin böyle durumlarda birbirini tuttuğunu herkesin bilmesi hasebiyledir. aslında adam tırsmıştır bunu söylüyorsa, ama alttan alttan verdiği subliminal mesaj ise ''bak sen beni döversen buraya kalabalık bir grupla gelirim''dir.

böyle durumlarda gözünün yaşına bakmadan ağız burun çorbası yapılmalıdır. hatta yapılışı da kelle paça ya çok benziyor. dene seveceksin!
(bkz: kentakiliyiz lan biz)
ikitelli çocuğuyuz şeklimiz yeter deme şeklidir. Uşak merkez adam olsun herkes.
Sürekli yaptığım faliyetlerden birisidir.

-adanalıyım ben kızım, tırnaksız parmaklarımla çizerim.

Asıl amaç karşısındaki kızın geri durmasıdir.
- akıllı olun, biz tarlabaşı çocuğuyuz!
+ ee? biz de sicilyalıyız!!!
- saygılar.
- nikaraguay lıyım lan ben.
+ sizin oraların adamları pis oluyor diyorlar.
(bkz: çarşamba çocuğuyuz lan)
kavgaya girişmeden önceki horozlanma devresinde memleket belirtilmesi, "belki hemşeri çıkarız da adam beni dövmekten vazgeçer" veya "memleketimi öğrenirse belki benden tırsar" gibi umutlar içerir.
Adapazar merkez kafasına göre herkez .
(bkz: toplu konut çocuğuyuz olum biz)

(bkz: Leyla ile mecnun)
bu konuda malatya ve diyarbakır favoridir. Kalabalığız imajı vererek karşı tarafa korku salarlar.
gerilimin tavana doğru çıktığı ortamda kavganın yumrukla değil de, akılla bitmesi için gelinen eşiktir.

mesela iki kişi kavga ederken, yanlarındada dikilen yarmalar varken:

- ne diyon la?
+ sen ne diyon la olummm?
- bağa bah laa, artislik yapma, ne artizlik yapıyon olum?
+ la bi s.ktirgit, sana ne artizlik yapacam.
- hee, yapaman zateen, adanalıyıhhk la biz, bi telefon edimm, bi otobüz adam yığarım buraya, .mınıza koruh lağnn!
.............................................................................................................

görüldüğü üzere muhabbet burdan öte gitmez genelde. memleket doğuda, ya da belanın eksik olmadığı bir yerden seçilirse karşıdaki adamımızda bir tırsma emaresi oluşturabilir, ve ağrısız kansız kavgada galibiyet sağlanabilir.

not: eksilemeyin lağn, adanalıyıhhkk biz! *
memleket belirtirizki arkamızda o memleketinde bizim yanımızda olduğunu başka bir anlamda söylemiş oluruz. Tabi her yörenin kendine has psikopatlıkları vadır.
-Aloo gardaşş
+heee
-Neye bakıyon la sen?
+Sanane la neye bakıyosam
-la olum bahh biz incesu çocuğuyuz. adamın amına goruz