bugün

Kaukçuk gibi bir şey.
Halk dilinde karnı bahar olarak telafuzu vakidir.
Kısaca bu sebzeyi yiyince karnımıza bahar geliyo bu yani.
turpgillerden (Brassicaceae), çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki.

Turpgillerden; vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olan 2 yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşil, çiçekleri beyaz veya sarımtıraktır. Kış sebzelerindendir. Lahanaya benzer. Aslında, lahananın çiçek saplarının kısalıp etlenmesiyle lahanadan türemiştir. Yenen kısmı, henüz açmamış yoğun çiçek durumudur. Türkiye'de; güzlük turfanda karnabahar, kışlık karnabahar ve mart karnabahar olmak üzere üç çeşidi vardır. Fosfor ve vitamin bakımından çok zengindir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karnabahar
Pazardan / manavdan Alınırken dikkat edilmesi gereken sebzedir.

Kumlu diye tabir edilenlerden yapılan yemek pek tat vermez.
yiyecekseniz kıymalısını yiyin dediğim yemek, bir başka oluyor.
haşlanmış ekşili pul biberli ya da fırında başemel soslu ya da hafif haşlandıktan sonra kızartılıp yoğurt mayonezle soslanmış karnabahar iyidir fakat brokoliyi daha çok seviyorum.
(bkz: karnı)
sebzelerin en yarak küreği. leş gibi de kokar.

karnabahar pişen eve şüphesiz jcma girmez.
Az önce yapıp afiyetle yediğim yemeklerin şahı.
Bunu yumurtaya bulayıp kızartınca çok lezzetli olur ancak zahmetlidir. Onun yerine yağlı kağıt serdiğiniz bir tepsiye parçaladığınız karnabaharı koyun zeytinyağı ve istediğiniz baharalar ile ızgaralı fırına verin. Bence hem lezzetli hem sağlıklı. Afiyet olsun.
Haftanın 3 günü yemeğini yediğim sebze her ne kadar sevsem de artık gına geldi. Çok merak ediyorum Kıbrıs'a kaç ton gönderdiler yapa yapa bitiremediler askere.
Yapildiktan bir gün sonra yeyin daha lezzetli olacaktir kiymali tencere yemegi olarak.
yemeğini sevmediğim ancak limonlu zeytinyağlı pulbiberli salatasını, haşlanıp fırınlanmışını ve turşusunu sevdiğim kış sebzesi. brokolinin beyaz kardeşi.
hatta ve hatta haşlanmış karnabahar ve brokoli, henüz sıcaksa tek başına bile yenebiliyor.
küçükken annem bana "çiçek yemeği" falan diyerek yedirmeye çalışıyordu.
kimilerinin hala daha inanamakta zorluk çektiği ama bence dünyanın en güzel sebzesi. hele ki kıymalısı ya da beşamel soslu olanı. sadece haşlayıp salata bile yapılsa üzerine biraz zeytinyağı biraz da kırmızı biberle efsane olan sebze
Cig olarak bile salataya ekledigim oldu bu guzel sebzeyi. Firinda veya yemegini de yapiyorum. Eskiden kizartmasina bayilirdim. Kalorisi de dengeli bir sebze. Tuketmeye calisin efendim. Hatta karnibahar kisiri bile yapiliyor bulgur niyetine tuketiliyor.
Minik minik doğrayıp kavurduktan sonra üzerine sarımsaklı yoğurt dökülüp denendiğinde parmak yediren güzel sebze.
Kaynatip yumurtaya banıp kizatilinca beni benden alan mucizevi şey.
gratenini bi türlü beceremediğim sebze. Adam 500 kişilik yapıp beceriyor ben bir kişiliğini bile yapamıyorum aq.
Çoğu kişinin aksine bayıldığım bir tattır.
içerdiği kolin beyin gelişimini destekler, sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur ve de alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
olsa da yesem.
Kızartmasını cok severim, yemeğini çok severim. Bir de kendi bulduğum bir tarifim var ki o da çok güzel oluyor. Kızartacakmış gibi haşlanılan karnabaharı yumurta, un , peynir ve süt ile karıştırın. biraz tuz ve karabiber de ekleyin. Sonra tavada yağı ısıtın ve yemek kaşığı ile aynı mücver yapar gibi karışımı tavaya dökün kaşık kaşık. Oğlum bile çok beğendi.
Vitamin ve mineral deposu.
Lezzetsiz değildir, kendine has bir lezzeti var. Sıvı Yağda Kızartma gibi sağlıksız pişirme yöntemleri yerine haşlayın, kıymalı, salçalı, domatesli yemeği çok lezzetli olur.
Haşla, zeytinyağı ve limon dök işte bu kadar. Afiyet olsun.
En sevdiğim ev yemekleri listemin ilk 5 ine girer. Yanında 1 ekmek yerim. Biberiye turşusu ve yoğurdu yanından eksik etmem.