bugün

yakında vizyona girmesi beklenen, yaşanmış olaylar ve belgelerle belgesel tadında bir film.

--spoiler--
KARADEDELER OLAYI 1989
1989 yılının ocak ayında bir haber ajansı gazetelere K... in D... Köyünde, köylülerin hava karardıktan sonra "CiN BENZERi" esrarengiz yaratıklar gördükleri için saat beşten sonra korkudan sokağa çıkamadıklarıyla ilgili bir haber geçti. Haber tüm gazetelerde küçük puntolarla önemsiz bir haber olarak yayınlandı.
Aynı günler haber,yeni okul mezunu genç gazeteci H.B nin dikkatini çekti ve olayı yerinde araştırmak için K... in D... köyüne gitti. Köyde konuştuğu ve filme aldığı herkes birtakım yaratıklar gördüğünü iddia ediyor ve akşam saat beşten sonra kesinlikle sokağa çıkmıyorlardı. Herkesin gönülden inanarak korkuyla anlattığı esrarengiz olaylar genç gazeteciyi köyde kalmaya teşvik etti.
Tam on bir gün süreyle köyde kalan gazeteci olağan üstü hiç bir olaya rastlamayınca yanında getirdiği video kamerayı köydeki 14 yaşında bir çocuğa bırakarak köyden ayrılmaya karar verdi. Çocuk, eğer köyde olağandışı bir şey olursa kamerayla kaydedecek, daha sonrada kasetleri gazeteciye verecekti.
Genç gazeteci, köyden dönüşünden üç gün sonra gece yarısı, sivil giyimli dört jandarma tarafından istanbul daki evinden, köyde kayıt yaptığı kasetleriyle birlikte alındı ve K... in L... ilçesinin jandarma komutanlığına getirilerek bizzat bölgedeki jandarma komutanı kıdemli Yüzbaşı A.S. tarafından sorgulandı. Bu sorgulama kamerayla kayıt edildi... Sorgulamanın sebebi D... köyünde üç hanede, video kamerayı bıraktığı çocuk da dâhil olmak üzere toplam 7 köylü kısmen
parçalanarak öldürülmüş, evlerin birinin duvarına ise kan kullanılarak H.B nin ismi Arapça alfabeyle yazılmıştı...
Olay büyüyerek halk arasında korku, kargaşa ve paniğe sebep vermesin diye bir cinnet olayı gibi köylülere anlatıldı ve örtbas edilerek, cenazeler sadece köylülerin ve jandarmanın katılımıyla büyük bir gizlilikle köy mezarlığına defnedildi.
Köylülerin çoğu bu olaydan sonra köyü terk ettiler.
Sorgulandıktan sonra serbest bırakılan H.B.nin üzerindeki tüm giysiler(iç çamaşırları ve çorapları dâhil),botları, çantası ve not defteri 3 Şubat 1989 salı günü , D...lar köyünün arkasındaki ormanda terk edilmiş olarak bulundu.
Gazeteci H.B.nin ismi ise kayıplar listesinde kaldı...

Yüzbaşı A.S. olaydan bir sene sonra 1990 yılında psikolojik bir rahatsızlıktan dolayı malulen emekli olarak istanbul'a yerleşti ve tedavi görmeye başladı.
2006 yılında ise henüz 59 yaşındayken, girdiği bir bunalım sonucu kendisine ait tabanca ile başına bir el ateş ederek intihar etti.
Babasının ölümünden sonra Yüzbaşı A.S'nın özel kasasını açan kızı S.F, kasada üç adet büyük zarf buldu. Zarfların bir tanesinde siyah beyaz fotoğraflar diğer ikisinde ise kayıp gazeteci H.B.ye ait bir not defteri, 1989 yılına ait gazete kupürleri ve üç adet video kaset vardı.
Kasetlerin üzerinde yazan tek şey; KARADEDELER OLAYI 1989'du.
ilk video kayıtları gazeteci H.B.nin köylüler ile röportajını, ikincisi ise H.B.nin babası tarafından sorgulanmasını içeriyordu.
Üçüncü ve son video ise köylü çocuğun çektiği görüntülerden oluşuyordu. Bu son videoyu seyretmeye başladığı ilk on dakikadan sonra korkudan kanının damarlarından çekildiğini hissetti.
Yirmi ikinci dakikadan sonrasını ise seyredecek cesareti bulamadı kendinde.

S.F 'nin şoku atlatması 2008 yılının ortalarına kadar sürdü ve bu arada mali sıkıntıya düşerek daha önce kimseye bahsetmediği kasetleri 2009 yılının mart ayında satmak zorunda kaldı.

Hâlâ montaj aşamasında olan ,yarı belgesel niteliğindeki "KARADEDELER OLAYI" isimli film, bu üç kasetten oluşuyor. Biz kasetlere hiç bir ekleme yapmadık, sadece uzun olan ve yıpranmış bazı bölümlerini çıkartarak, filmin devamlılığı sağlamak amacıyla her üç videodaki olayları kronolojik sıraya dizdik.
Filmin orijinal görüntülerine ilave olarak, KARADEDELER OLAYI'NIN geçtiği köye gittik ve bugün bile korku ve ürpertiyle bahsettikleri olaya tanık olmuş köylülerle röportaj yaptık. Tüm bu görüntüleri de filmde bulacaksınız.
Ayrıca ailelerinden gelen istek üzerine görüntülerde yer alan bazı kişilerin yüzlerini gizledik ve isimleri sadece harf olarak belirttik.
--spoiler--

alıntıdır.

ayrıca;
http://karadedelerolayi.com/default.aspx
http://karadedelerolayi.com/video.aspx
http://www.youtube.com/watch?v=MRmxeBd5XQc
http://www.youtube.com/watch?v=6GHB91I232Q

sıçmaya hazır olun.

edit: karakter düzeltmesi yapıldı.
(bkz: açmayın dedeler)
sadettin teksoy tarafından takip edilmediğine göre gerçekliği konusunda şüphe uyandıran olayın filmidir. o vakitler teksoy abi den sorulurdu bu işler. atlamış olmasına imkan yok.
serbest çağrışım :
(bkz: dedeler)
(bkz: nobrain dk)
ilk kez bir fragmanını izleyemeyeceğimi düşündüren * film.
inci sözlük şakası olmasından şüphe duyulmaktadır.
(bkz: korkmayın dedeler)
belki müslüman türkleri korkutabilecek ama hikayenin gerçek olmadığına inandığım klasik türk-korku filmi.
k ilinin l ilçesinin d köyüne göre kırklareli'nin lüleburgaz ilçesinin davutlu yada düğüncübaşı köyünde olmuş olabilir.
konusu her zamanki gibi cinler olan tipik türk korku filmi. tabi olayın bant görüntüleri olduğu yani belgesel olduğu daha da yani olayın gerçek olduğu bu filmi biraz diğerlerinden ayırıyor.

açıkcası fragmanlarını ilk izlediğimde bu tür şeylere pek aldırmayan ben bile biraz tırstım. ancak sonra anladım ki;

(bkz: paranormal activity terk)

zaten üste kamera olayına değinilmiş. onu geçtim.
birincisi o sorgu görüntüsü ne lan öyle. önceden karakollarda adamın götüne jop sokuyorlardı ne kamerası, ne sorgu kaydı. hem muhabirin sorgulanmasını gerektircek hiçbir şey yok ortada. bu daha önemlisi.

ikinci üç harflilere yakalanan arkadaşın yerlerde sürüklenirken kamerayı elinden bırakmaması ve gayet sabit tutması.

üçüncüsü verilen gazete küpürlerinden-tabi gerçekse- olayın yaşandığı iddia ediln il, ilçe ve köyün baş harfi çıkıyor. buna uygun olan iki köyde de yaşam devam ediyor, yani bir terk olayı yok.

filme gelirsek gerçekten güzel bir tanıtım. dediğim gibi bayağı bir tırstım daha fragmanından. önümüzdeki günlerde bu filmin bant kaydı olduğuna inanıp sağda solda bu filmi anlatan tipler çok olacak gibime geliyor. filmin yapımcılarına bravo diyorum buradan. iyi bir tanıtım, dünya sinemasını takip etmek, olayları yakından takip etmek çok güzel. çünkü ''bu hikaye gerçek, bunlar film değil bant kaydı'' geyikleri arasıra dönebiliyor avrupa'da ve abd'de.
izlemeyin dedeler! diye iğrenç espriyi yaptıktan sonra, film blair witchin çakmasıdır diyorum. hatırlanırsa blair witch i çeken ekipte filmlerine sükse yaptırmak için bir kısmı mitos bir kısmı gerçek öyküleri karıştırmış, hatta film çıktıktan kendilerinin kayıp olduğu bunlar polislerin elindeki çekimler falan olduğu yalanını uydurmuşlardı.(halbuki böyle bir şey yok, filmin oyuncularının hiç biri kaybolmamış hatta o zamanın talk showlarında boy boy gövde gösterisi yapmışlardı) Türk ekip keşke biraz daha profesyönel düşünseymiş, gerek yok böyle yalan yanlış atraksiyonlara. zaten bu tür filmlerin yapım bütçesi düşük olur; film ilgi çeksin diye yaşanmış öykülerdir, gerçek kayıtlardır, belgesellerdir vs sloganları film afişlerine veya reklamlarına eklerler.
Yaşayan var mıdır bilemiyorum, ancak ben bu olayların film tanıtımını promote etmesi amacıyla kurmaca meydana getirildiğine inanıyorum. Esinlenilmiş olabilir ama orada aktarılan olaylar açık seçik kurmaca. Tırstım mı, hayır. Siz de o gözle bakın, tırsmayın.
k... ilinin l... ilçesine bağlı d... köyünde yaşanmış olduğu yazan olay. açılımı tam olarak şudur: kırklareli'nin lüleburgaz ilçesine bağlı davutlu köyü. aman yarabbi, kırklareli-lüleburgaz, burası benim memleketim. bu filmi izledikten sonra lüleburgaz'a gitmeye de korkacağım galiba.
hala gerçekliğiyle ilgili tezler ve antitezler ortaya atılıyor. amatör bir şarkıya güzel bir hikaye yazılarak net aleminde piyasa yapılmasından farklı değil bu.düşük bütçeli bir film ve reklam olaylarını fazlasıyla aşmışlar çünkü ellerindeki mal kaliteli-o zaman reklamda kolay
gerçek değil, buda aref denilen arkadaşın yaptıklarını keşfetmeye çalışmaktan farklı değil, sorgulamayın olum boşuna. boku yakında çıkar.
yine mistik bir müslüman zırvası.
Karadedeler olayı bir köyde 5'den sonra dışarı çıkamayan insanları, 5'den sonra dışarı çıkmamalarının sebebi olan Cin' e yakın varlıkları, bir gazeteciyi ve onun sorgulanmasını anlatan gerçek bir olay.

Gerçek demek belki yanlış kaçabilir, çünkü tez halindedir. Aynı adla da bu olayların içinde geçtiği 3 kaset mevcuttur. Bu kasetlerin kronolojik olarak düzenlenmesiyle bir belgesel varimsi film ortaya çıkarılmıştır. Fragmanları internette mevcuttur.
Haydi tanıtım videolarını birlikte inceleyip yorumlayalım. Ayrıca ne olur ne olmaz belirteyim, ben bu işin ustası yada profesyonali değilim. Yanlızca yazar. Neyse, başlayalım.

http://www.youtube.com/watch?v=wz_BmXiSf1c&feature=related (Video 1)

0:16 Kameradaki dijital cızırdama. Demekki ne imiş, o kameralar hep öyle cızırdar imiş.
0:20 Görüntü kaybı. Oldu canım, arkaya "kill bill" müziğide koyalım mı?
0:21/0:24 Görüntüyü dondurmuş, resmin üzerinde sağlı sollu yakınlaştırma yapmış. Tabi tabi.
0:28 Ormandaki yerçekiminin 6-7 kat fazla olduğu görülüyor. Çocuk saniyesiylen yere yapıştı.
0:29 Enneee! Enneee!
0:31 Ortalığı esrarengiz bir sis kapladı. Demekki ne imiş, iklimsel olaylar da 6-7 kat hızlı ilerliyormuş.
0:34 Boğul siste boğul.
0:36 "Uuu beybi'nin başındaki "uuuuu'yu duyuyoruz burada efendim.

0:38 ŞOKA HAZIR OLUN.
0:40 Cızırtılı görüntüler biter mi? Bitmeez...
0:42 Korkudan altını ıslatan çocuğumuz, hem korkusuyla mücadele ediyor, hem ayağa kalkıyor, hem dede'yi çekiyor
hemde zum yapıyor. Vay be.
0:45 Görüntü cızırdamaları harbiden çok kötü be.
0:53 KARADEDELER OLAYI
0:54 (bkz: Yakın çekim dede)

http://www.youtube.com/watch?v=MRmxeBd5XQc (Video 2)

0:01 "1989 YILININ OCAK AYINDA GAZETELERDE K... iLiNiN D... KÖYÜNDE" tamam bulmamızı istemiyorsan "güzel ülkemizin güzel bir köyünde" desen yeterdi bizim için.
0:15 Burada gazete başlıklarını görüyoruz. 1.si, o dönemki Türkçe ile şimdiki türkçe arasında muazzam far vardır. 2.si
1990 yıllarındaki gazeteler 1960'ınkiler gibi sap sarı değildir. (Gazeteler orjinal olup zamanla sasarmadılar ise)
<Cinler köyde korku saldı! Başlıklı haberin yanındaki resim de bilerek kesilmemiş gibi sanki, baksanıza "eskiyim
ben" diye bağırıyor sanki>, <!!!gazetelerdeki metinlerin de hepsi aynı bu arada!!!>
0:00 sıkıldım, gerisini getiremeyeceğim.
youtube'da ''anne anne anne'' diye ağlayan bir velede sahip filmdir. lan ibiş kamerayla niye koşuyorsun korkuyorsan?
(bkz: açmayın dedeler)
kimsenin blair witch'den bahsetmediği olaydır.

arkadaşım o kadar uğraşmayaydınız o tür filmler yapıldı ve tutmadı.
fragman birde aneee diye ağlayan çocuğun gördüğünü görememiş olduğum film.
hayır ben neden göremiyorum?
bugün arkadaştan duyduğum, torrent gibi yerlerden belki bulurum dediğim, film olduğunu duyunca küfür ettiğim olay. paranormal activity ya da blair witch project benzeri olacağı kesin gibi. isim verilmemesi sadece gizem yaratmak için değil, gerçekliği araştırılmasın diye.

ismi zaten çok talihsiz olmuş.
yalandır.
fragmanını sinemada gördüğüm, izlerken koltuğun dibine yapıştığım, gece yatarken aklımdan çıkmayan korku filmidir. * * *
merakla beklenen filmler sıralamasında bu sene başı çeker. izleyip göreceğiz.