bugün

kırmızı renkli tatlı olan biberdir..
fotoğrafı zaten eklendiğinden eklemeyeceğim..
balkan dillerinde de genelde kapya olarak telaffuz edilen kimine göre kırmızı dolma biberi olan sebze. acayip lutenitsa yapılır bundan bu aralar başlamış olması lazım yapım işleri.
eskiden anadolu tipleri biz pazarda kilo kilo alırken sorarlardı neden bu kadar çok bundan alıyorsunuz diye...
Akitlerin tekelinden çıkmış biz demokrat cumhuriyetçi atatürkçü aydınlara açılmıştır.

Yallah mekke'ye.
Kilosu tavuk ile aynı fiyattadır. Yazık cidden.
Yenmesi tavsiye edilmez.
Kurutup duvara asınız.

görsel
Süs biberidir. Yalnız, bence, süs için 30 tl vermeyin gidin 30 tl ye yenilecek bir şey alın.
paket halinde geline asılır.
Fiyatıyla, Hayırdır, über bir teknoloji geliştirerek içine, diğer zerzevatları da mı enjekte etmişlerdir diye merak edilen biberdir.

Matruşka gibi, içinden, domates, hıyar, kabak filan da çıkıyormuş.
Bir kilo kapya alıyorsun, tüm pazar zerzevatı içinden çıkıyormuş ayol!
Biz öyle duyduk!
pahalı zevklere sahip olduğumu anlamama neden olan sebze. bundan sonra rüyalarda buluşuruz.

üç tane minik bibere dört lira verdim. köyüme dönüp tarıma başlıyorum elveda sevgili dostlar.
Geçenlerde bir et yemeği yapayım dedim. Neyse eti pişirdim ama hani tabak eksik kaldı. Napayım napayım derken evde bundan vardı.

Süzme peyniri bir kaba ekledim. içine az pul biber az karabiber az zeytinyağı ve çok az sarımsak. Karıştırdım bu karışımı ve sonrada biberin içine doldurdum. Döküm tavada pişirdim biberi. Aynı mangaldaki gibi oldu böyle efsanne bir tat olamaz deneyin.
11.99'dan satılıyor şu günlerde. Korkunç yani. Sebebi olanların pu ağzına tüküreyim ben.
bildigin etli kırmızı biber olmasına rağmen kapya denilerek olaya fransız fonetiği katılmıştır. protesto ediyorum.
"ötekileş-tir-mek"

gülerken yataktan düştüm.
Tahminimce ismi, içerdiği kapsaisin maddesinden geliyor.

Yine mi einstein'ım yine mi arşimed...
Herşeye yakışan biber. Olur olmaz sebzeli çocuk çorbasına koydum bal oldu bal. Ayrıca kahvaltıda (köz biber) ve brokoli salatasında da iyi gidiyor.
Kırmızı biberdir onun adı, boşa elitlik kasmayın.
közleyecen sonra az zeytinyağı hafif sarımsak tuz yoğurtta konulabilir.
Biberlerin şahı be. Bunun dolması da çok güzel oluyor, salataya da yakışıyor, közü harika, yoğurtlu mezesi enfes, sotelere güzellik katar. Harbi nimet.