bugün

(bkz: gay fish)
(bkz: do you like fish dicks)
stronger isimli parçasını dinlemeniz tavsiye edilir.
stronger haricinde * bi skime benzemeyen, tırt amerikan siyahı. *
(bkz: stronger)
(bkz: daft punk)
(bkz: underrated)
https://www.youtube.com/watch?v=UhJteYnoLBI
http://www.youtube.com/watch?v=2TrkrSdyIHY
garip şarkıcı. bu şeyin reklamı ciddi ciddi her yerdeydi bir vakit. *
justin timberlake'i yeni michael jackson ilan etmesi ile kendisine olan hayranlığımı baya bi düşürmüş müzik adamı. peki bu onun s.kinde midir? tabii ki değildir.
bizzat hayranı oldugum işinin ehli bi arkadaş .
şuanda en çok sevilen, en çok dinlenen rapperlardandır. son yaptığı albümünün bir sanat eseri olduğunu söylemiştir. haklıdır kesinlikle. kanye'yle ilgili çeşitli bilgiler:

-sadece kendi tasarladığı kıyafetleri giymektedir.

-louis vuitton için erkek ayakkabıları tasarlamak üzere anlaşma yapmıştır.

-love lockdown adlı şarkısını 2007'de vefat eden annesi ve menajeri Donda West için yazmıştır.

-annesinin ölümünden birkaç hafta sonra paris'te verdiği konser esnasında "hey mama" adlı şarkısına başlamadan önce "bu şarkıyı anneme armağan ediyorum." diyerek şarkıya bir türlü başlayamamış ve sonrasında sahnede ağlamıştır.

-curtis jackson'a * kıl olmaktadır. ona, sürekli meydan okumaktadır.

-graduation'ın çıkışını bilerek curtis'in albümüyle eş zamana denk getiren kanye, ondan daha çok satacağını söyleyip curtis'e ayar vermiştir. bunun üzerine curtis; "Eğer Kanye daha fazla albüm satarsa müziği bırakırım" demiştir. kanye'nin albümü daha çok sattığında ise curtis'e "şimdi ne yapacaksın?" diye sorulduğunda ise curtis, pişkin pişkin "Bir sonraki albümüm daha şimdiden hazır, Ne müziği bırakması?!" demiştir.

-West'in maskotu ve ticari markası bir oyuncak ayıdır, ve bu oyuncak ayı West'in her üç albümün kapağın üstündedir.

-jesus walks adlı şarkısı grammy ödül töreninde "en iyi şarkı" ödülünü almaya hak kazanmıştır.

-vanity fair 2008 listesine göre dünyanın en şık giyinen erkeğidir. katılıyor muyuz? kesinlikle!

görsel
görsel
görsel
görsel

-450 çift ayakkabısı var ve sadece ayakkabılarının bakımıyla ilgilenen bir çalışanı var.

-Kendini, müziğin süper kahramanı olarak görüyor. Müziğini sevmeyenlerin, sadece müziğini anlayacak kadar zeki olmayanlar olduğunu düşünüyor.

-2009'un Mart ayında, kendini dünyanın en zeki rapçisi ilan etti.

-Hayatındaki en büyük dramın, kendisini asla sahnede canlı izleyemeyecek oluşu olduğunu söylüyor.

-South Park'ın 13. sezonunda kendisi ile dalga geçilmesiyle çok eğlendiğini söyledi ama bunun kalbini kırdığını da itiraf etti.

-2002'de geçirdiği bir trafik kazası yüzünden hala çenesinde metal bir plaka var. Stüdyo dönüşü gerçekleşen kazanın sebebi, direksiyon başında uyuklamasıymış.

-New York'tayken, sıklıkla bir Hint restoranından sipariş veriyor. British Raj adlı restoran ingiltere'de bulunuyor ve bir öğün, ulaşım masraflarıyla 4000 dolar tutuyor. (adamda para bok gibi maşallah. *

-En büyük rakibinin ve aynı zamanda en büyük ilham kaynağının Justin Timberlake olduğunu söylüyor. En sevdiği grup ise Franz Ferdinand.

-2008 de, öfke kontrolü için özel bir seminere katıldı. (beni de çağırsaydın ya yaa..)

-Yanında gezdirdiği arkadaş grubunun kalabalığı ile Diddy'yi bile geride bıraktı. 2008'deki Global Gathering konserine, 18 otobüs misafirini getirtti.

-Forbes'un 2008 sıralamasına göre, en zengin dördüncü hip hop şarkıcısı.

-italya'dan sipariş ettiği ve 15.000 dolar ödediği 50 çift gözlüğü, 2008'de özel jeti ile Amerika'ya getirtti. Sadece bu yolculuğun masrafı 135.000 dolardı.

-Moda konusunda bir kariyer yapmayı o kadar çok istiyor ki, Louis Vuitton'a stajyer olarak en alttan başlayabileceğini anlatan bir mektup yazdı. Sonuçta marka ile ortak bir ayakkabı üretti.

-Kanye'nin menajerliğini, 2007'de yağ aldırma operasyonu sonrasında ölene dek annesi yaptı. Kanye üniversitede okurken, annesi öğretmeniydi.

-ikinci albümü "Late Registration", ilk haftasında 860.000 sattı. Kanye, Billboard Hot listesine 1 numaradan giren ilk rapçi oldu.

-Şimdiye dek yapımcılığını yaptığı en önemli isimler ise Janet Jackson, Britney Spears, Jay-Z, DMX, Alicia Keys, Common ve Mos Def.

-Kanye'nin şimdiye dek düet yaptığı en önemli isimler; Lil Wayne, Brandy, Chris Martin, Ludacris, Common, John Legend, Jay-Z, Mos Def, Rihanna, Busta Rhymes ve Jamie Foxx.

-"The College Dropout"un kitapçığı, bir üniversite yıllığı gibi hazırlanmıştı ve albümde çalışan herkesin resminin altında, "okulun en sportmeni", "okulun en çapkını" gibi ifadeler vardı. Kanye'nin resminin altında ise "Okulun en başarısızı" yazıyordu. Albüm, ilk haftasında 400.000 sattı.

-Chicago State Üniversitesi'deki ingiliz edebiyatı eğitiminden, müzik yapmak için vazgeçti. ilk albümünün ismi bu yüzden "The College Dropout".

not: bazı bilgiler wikipedia'dan ve istegenc.com.tr'den alınmıştır.
Annesinin ölümünden sonra ilk çıktığı tv programı ellen deGeneres show olan rapçi. Son 2 yılda şarkılarıyla listeleri zorlamıştır kendileri.
(bkz: amazing) *
biraz egosu yüksek ama yine de doğru sayılabilecek bir açıklama yapmış 2000'li yılların bence en büyük müzik adamı.

--spoiler--
"Pop'un Yeni Kralı Benim!"
Kanye West, şimdi de Michael Jackson'ın tahtına oturmaya karar verdi."Evet, herkes Michael'ı seviyor ve ona saygı duyuyor; fakat zaman bazı şeyleri değiştiriyor. Michael'ın aramızdan ayrılması çok üzücü. Yine de pop müziğin yeni kralına yol açılmış oldu ve ben de bu rolü üstlenmeye hazırım. Şu anda benimle yarışabilecek kimsenin olduğunu sanmıyorum. Bu yüzden de Michael'ın tahtını devralıp Pop'un yeni kralı olmamam için bir neden göremiyorum." diyor Kanye West. Fazlasıyla iddialı konuşan Kanye West, hızını alamıyor ve devam ediyor:"Önce Elvis vardı. Sonra Michael geldi. 21'inci yüzyılda ise sıra artık Kanye'de. Michael'a saygım sonsuz; fakat birinin onun bıraktığı yerden devam etmesi gerekiyor. Bunu en iyi yapabilecek kişi benim. Ben pop müziğin yeni kralıyım!"
--spoiler--

http://genclik.tr.msn.com...x?cp-documentid=148884014
(bkz: hell yeah)
iyi derecede piano çalar.
şarkılarının alt yapılarında, kullanığı samplelarda, kliplerinde verilen emeği sonuna kadar görebildiğimiz adam. kendisinin de dediği gibi bütün şarkıları birer sanat eseri. 2000'li yıllarda çıkmış en büyük müzik adamı.
run this town, yeni albümündeki ilk single parçasıdır. arıca şarkıyı jay z ve rihanna ile söylemiştir.
http://www.youtube.com/watch?v=weUa4HD_14U
heartless isimli şarkısına hayran olunası şarkıcıdır.
2009 MTV Video Müzik Ödülleri törenine elinde alkol şişesi ile gelip sahneye fırlayan saçma rapçi.
(bkz: bildiğin öküz)
müzikal anlam da iyi altyapılar çıkartan bir mc.
2009 MTV Video Müzik Ödülleri töreninde patronu jay-z' nin gotunu yalamak amaciyla taylor swift' i kullanan loser. hatta bu eleman rahmetli mj' in olumunden sonra " kral oldu, yeni kral benim. " gibisinden bir beyanatiyla bunyede oturma organinin da eslik ettigi bir kahkahaya sebep olmustur.
o rezil hareketinden sonra resmi sitesinden yaptığı açıklama ile taylor swift'den özür dilemiştir. gerçi bu arkadaşın sürekli olay çıkarabilme kapasitesi olduğundan yarın yine saçma bir hareket yapıp aynı şekilde özür dileme durumlarına gireceğinden bana samimi gelmiyor. ulen melek gibi daha 19 yaşındaki gencecik kızın gecesini rezil et sonra da sitenden yazı yayınla. bir değil iki değil. zaten tören bitmeden görevliler çok sarhoş diye atmışlar bunu dışarıya. bakalım bundan sonraki saçma hareketi ne olacak.

http://www.mtv.com.tr/NewsDetail.aspx?NewsId=6922

edit: link ölmüş.
kanye west gozlugu tanimlamasini hafizalara sokmus kisidir. espriden anlamadigi ve duz bir beyne sahip oldugu iddia edilir ki bir cok komedi sovu ve dizide bu islenmistir.