bugün

hayat mahvedecek fobilerdendir. cidden. bi yerinizde ağrınız sızınız var olsa bile doktor "kan tahlili" dediği anda ağrınızı sızınızı unutursunuz o anda kan tahlilinden sonraki evreleri düşünür. aslında kan aldırmak büyük bi iğne ile yapılan aşı ile aynı acıyı gösterir. çok fazla acımaz. uzun süreli cimcirmek gibi düşünebiliriz.

paşa paşa gidersiniz oturursunuz koltuğa. hemşire sürekli rahat olmanızı söyler ama rahat gibi görünsenizde kalbiniz çok hızlı atmaktadır. heyecandan elleriniz titrer istemesinizde kolunuzu uzatırsınız. dişlerinizi sıkarsınız. o anda gerçekleşen bu olaylar yavaşlatılmış film edası verir. bi türlü bitmez. iğneye bakmamaya çalışırsınız. en sonunda alkolü sürer ve yavaşça iğneyi sokar. iyi bi hemşireyse çok dikkatli bakar ama kötüyse hem damarı bulamaz batırır çıkarır batırır çıkarır damarı bulmak için uğraşır en sonunda bulur ve hiç beklemeden çat diye yapıştırır iğneyi. allahıma şükür daha denk gelmedi kötü hemşire ama çevremden duyduğum söylemler bu şekilde. en sonunda iş biter ve pamuğu sıkıştırır bastırmanızı söyler. aileniz, arkadaşınız, yakınınız vs tek geldiyseniz hemşire kolunuza girerek dışarı çıkartır. kan aldıktan hemen sonra bişey olmaz ama ayağa kalktığınızda yavaşça kararır etraf, sesler yankılanmaya başlar, ya bayılırsınız ya da bi yere oturursunuz götünüze kadar terlemiş olursunuz, yüzünüz sapsarı olur ve buz kesilirsiniz. 2-3 dakika sonra kendinize gelirsiniz. 10 dakka geçsede kan alınan yere bakamazsınız. en sonunda bakarsınız ufak bi yer sadece. bunların hepsi olup bittiği için mutlu olursunuz. bi kaç saat sonunda kolunuzun ağrısını falan hissetmezsiniz.

serum bağlatmak mı kan aldırma mı deseler serum bağlatmak derim. bu kadar acıtmıyor ve sonrasında bunun kadar etkileri yok.
Var.

Entry duşta. Kim arıyordu diyim?
aslında bu fobi alınan yerden kaynaklanıyor bence. koldan falan alma ihtimali olsa o kadar korkulcağını zannetmiyorum.
Kıçtan aldırılan kandan ise bende de ziyadesiyle olan fobidir.

(bkz: adamın götünden kan alırlar kamil)
Hemşire şırıngayla sanki kanınızı değil de ruhunuzu vakumluyor gibi bir his oluşur. O çekilme hissiyle tüm beden uyuşur ve baygınlık geçirilir. Bir de alkol koklatılıp uyandırıldıktan sonra laboranttan azar yenilir bundan korkulur mu diye. Napalım aq fobi işte millet bebekten, palyaçodan, kediden, kertenkeleden korkuyor da ben damarımın göründüğü hassas bir noktama iğne batırılıp kanımın çekilmesini hissedince bayıldığımda mı olmuyor oç. Demek ister insan ama demez tabii sözlükçüğüm insan psikolojisinden anlamayan bir hödüğe ne laf anlatabilirsin ki.
aids olduğunu düşünen kişide olabilir.
Ben çok mecbur kalmadıkça kan da vermem kan da almam. Milliyetçilik ile ilgisi yok ben sadece Kızılay ve sair kuruluşlara güvenmiyorum.
tam olarak bende olan. kan muhabbeti değil sadece, aşı bile olmam. iğne? katiyen...
benim fobim olmasa bile kan verirken eğer işlem uzun sürerse ve tüp değiştirilirken kan tenime damlarsa bayılmam çok olası. rahatsız oluyorum kanımı almalarından. almayın benim kanımı.
Fobisi yok da hani su beceriksiz saglik calisanlari var ya, heh onlardan illahlah gelir insana. Lan kizilay'a kan veriyom, nasil yaptiysa damari patlatti gerzek sey, kan deri altinda toplandi. Sisti bir de iyiden iyiye. Bilmiyorsaniz yapmayin o isi mk. Size kan vermeye gelen insanlari da sogutuyorsunuz.
kişi kendisini teselli ederse yenilecek fobidir.. önceden bende de vardı artık bir tık azaldı gibi.. ama yinede normalden biraz uzun sürerse, iğne damardan çıkıp hemşire onu yerine yerleştirmeye çalışırsa, deneyimsiz hemşire kan alırsa, damarı bulamayıp iğneyi defalarca batırıp kolumu delik deşik ederlerse geriliyorum fobi yeniden tetikliyor.. her seferinde iyi bir hemşire şansıma düşsün diye dua ediyorum.. devlet hastanelerinde muşmula suratlı iğneyi cos diye batıran hemşireler oluyor genelde, iğne ucu da kalın kamış gibi oluyor baya acıyor yani.. onun için mümkün mertebede özel hastanelerde kan aldırmayı daha çok istiyorum.
Ben de korkuyorum. Kendimce kompansasyon mekanizmaları geliştirdim. öncelikle işlem sürerken kola bakmıyoruz. Aksi yöne bakıp derin derin nefes alıyoruz. Kan aldırmadan önce bi şeyler yiyoruz ki bi de Kan şekeri düşük olup orada kolda iğne ile düşmeyelim.

Tüm bunlara rağmen yine de bayılıyorsanız rica edin, uzanarak kan verin. Oturarak değil.

Işin trajikomik tarafı bir sağlıkçı olarak başka birinden çok rahat alabiliyorum. Ama ben de korktuğum için hassas davranıyorum. Elim hafif diyolla sözlük.
gerekirse öleyim yinede vereceğim psikolojisiyle işe başlandığı takdirde aşılabilir.
Çoluk çocuk önünde kan aldırıp yürür gider,
sen baygınlık gecirirsin.
Diger eli sımsıkı sevgiyle tutulmadan kan aldiramama da fobiye giriyor mu sayın yazarlar?
Uyutmayan fobidir.

Gözümü kapadığım an senaryo yazıyorum aq.
iğneden korkmam ama kan alınırken fenalasiyorum. Kan çekilirken canım çekilir gibi oluyorsun , biraz sonrasında tansiyon düşmesi mide bulantısı göz kararması eşlik eder.
Şahsımda olan fobi. iğneyle ilgili tüm şeylere böyle aslında.
Kanın alındığı tarafa bakmayarak ve derin derin nefes alınarak bu problemin üstesinden gelinebilir. Önceden kan aldırırken bayıldığım çok oluyordu. Şimdi bu taktikleri önemseyerek ve kullanarak problemi astım.
çok şükür hiçbir zaman oluşmamış fobidir. ta ki son kan verdiğim zamana kadar. hemşire hanım sağ olsun ebatları iyice soba borusu kıvamına gelmiş iğneyi damar yerine koluma saplayıp arka taraftan çıkartmaya çalışınca çok çok az bir şey oldu bu fobiden. iğnenin kendisinden değilde bir daha ki sefer kolumu tutup kavun seçer gibi altını üstünü çevirip bakan bir hemşire olursa saçlarını çekip afallatır afallatmaz kaçacağım oradan kolumda serum lastiği ile..
Çevrenizde en az birkaç insanda bulunan yaygın fobi.

Kuzen kişisinde var bu fobi. Ama öyle böyle değil.
Eşşeek kadar adam oldu, hala ayı gibi bağırıp, gözleri dola dola kan aldırır.
Erasmus' a, sağlık raporu isteniyor diye gitmedi bu amip, sırf kan veremediği için.

- olum yarın işe gireceksin sağlık raporu isteyecekler.
- çalışmam!
- evleneceksin, gene kan vermen gerekecek.
- evlenmem amk!
- hasta masta olursan, kan vermen gerecek, serum gerekecek napıcaz?!
- bırakın öliyim!

Salak, yemin ediyorum gerizekalı bu çocuk!