bugün

Ciddi anlamda gözlemleyip bu sonuca vardığım önermedir. Büyüklere yer vermek sadece erkeğe has bir durum değildir, ne yazıkki bunu çok yanlış öğrenen hanım kızlarımız var. O yer sanki ona bahşedilmiş gibi rahatsız bile olmayan kızlar. Edit: bahsedilen genç kadınlardır.
Koskoca kadinin kime yer vermesini bekliyorlar acaba diye endiselendiren dusuncedir.
ayağa kalktığında elleneceğini bildiğindendir.
Otobüste erkek ayakta durması gereken nesne olarak literatüre mi geçti noldu anlamadım ki dedirten sikimsonik olay.
Erkek kadına yer verir, erkek yaşlıya yer verir. Kadın? Kadın sadece oturur. Her öncelik onun hakkıdır. Çünkü ona erkeklerde olmayan birşey bahşedilmiştir ve bu yüzden herkesten üstündür...
Ciddi ciddi ben de sorguluyorum bu durumu. Bunun tek gerekçesi "kadın tacize uğramasın" olamaz,olmamalı. Çünkü kalabalık değil boş ama koltukları dolmuş toplu taşıma araçlarında da hakim bu durum. Kadın yer vermez ama yer vermeyen adama tip tip bakar. Seninki göt de bizimki anahtar deliği sanki.
kocalarını dünya borca sokup boşanmak isteyen kadınların yaptığıdır.
Naif oldugumuz icin olabilir. Sen kalksana yerinden çomar.
Otobüste kadın oturur. Çünkü hiçbir kadın bir erkeğe yaslanarak onu taciz etmez.
çünkü kadınlar ile erkekler eşittir.

(bkz: yersen).

(bkz: pozitif ayrımcılık).
vermeleri gerekiyor. kusura bakmasın ama hemcinslerim pozitif ayrımcılığa alışmışlar. bundan gayet de memnunlar. eğer bir sağlık problemin yoksa tıpkı erkekler gibi yer vereceksin. lamı cimi yok.
türbanlı genç kadınlara yer vermek daha bir moda. kadını erkeği yok az insanlıktan nasibini aldıysa biri yaşlılara yer verir.
Geçen de yaşıtım bir kız okulda hocaya hiç adap kalmamış diye yakınıyordu. Otobüste Oturanlar hep erkek ayaktakilerin hepsi bayanmış. Adap dedi ya.
cunku ulkemizde her gun tecavuz vakalari oluyor.cunku o tecavuzculer otobuse de binip fordculuk yapiyor. biz yer veririz yaslilara sorun yok. sikisik otobuste de ayakta kalan kadina da yer veririm.
Sen yer vermesen bile o yaşlı kadınlar öyle yer alıyo ki senden. Hemen bi hastalık uyduruyolar. Işte benim dizlerim tutmuyor bana yer vermiyolar ne biçim evlat bunlar bilmem ne. Hele Bi verme yani seni rezil eder.

Bana yer vermek isteyen erkeği nazikçe reddedip yok beyfendi sağolun desemde erkek centilmenlik yapmak isteyip yer veriyo heralde. Bende etrafima bakıyorum yaşlı varsa ona diyorum siz oturun diye yoksa ben oturuyorum. Çünkü ayaktayken erkekler de varsa ister istemez rahatsız oluyorsun. Yada etraftaki bakışlar sizin üstünüzde oluyor. Erkeği de utandirmak istemiyosun.

(bkz: odun erkekler rahatsız)
Gerçekten yer verilmeye ihtiyacı varsa vicdanı olan herkes verir kadın erkek farketmiyor. Fakat erkeklerde bir kesim var her kadına yer veriyorlar tamam centilmenlik falanda kadın günden gelmiş pastasını böbreğini yemiş bide toplu taşımada yer veriliyor. Yapmayın erkekler her kadına yer vermeyin.
14-30 yaş arası bütün dişiler o koltuklar babasının malıymış gibi oturur. sanki yaşlıya yer vermek sadece erkeğin görevi amk! uyuz oluyorum bu kezbanlara, her gördüğüm yerde bozmak için elimden geleni yapıyorum.
Çok haklısın ama vajinaları var oturmak zorundalar.
Bunu yapan kadınlar %90 kezban familyasındandır, yeri erkek verir diye düşünen kendisini ikinci plan kabul etmiş kadınlardır. Tüm kadınları böyle genellemeyin. Memlekette kezban çok olunca böyle yanılgılar oluşabiliyor.
Kulağa çok saçma geliyor ama bizi bu hale getirdiniz. Ben çok kalabalık değilse yer veriyorum yaşlıya ama kalabalıksa açıkcası yer vermiyorum. Neden? Korkuyorum arkadaş! Çünkü bir sapığın bir saniyelik tacizini ben bir ömür psikolojimden atamam. Sadece otobüste yer vermemek mi, hayır. Kalabalık Durakta beklerken de saklanacak delik arıyorum. Bütün bunlara rağmen yine kadın olduğumuz için suçluyum di mi, bravo.
daha vahim bir olaydan bahsedeyim. metroda anne ve çocuğu otururken yaşlıların ayakta beklemesi. anne dediğim 25-40 yaş arasını kastediyorum. çok görüyorum bu tipleri. genelde zaten yer vermeyen bu yaratığa nedeni sorulduğunda '' ama bütün gün ders yaptı çok yoruldu '' diye gerizekalıca bir yanıt verilmesi.. nefret ediyorum bunlardan..

ayrıca diyelim ayaktasınız ve önünüzdeki kişi iniyor yer boşalacak ve siz yanınızdaki kadına yer verdiniz çoğu teşekkür bile etmiyor hatta etmeyi bırak o yeri kendi hakkı olarak görüyor. böyle bir sığır milletiz işte...
ay yaşasın yine çemkirebileceğim bir başlık açılmış.

hoş bilim genellemeden ibarettir derler. o yüzden başlıkçı yazarcığımıza pek yüklenmemeyim.
henüz porşumu almamış fakir dönemlerimde toplu taşıma araçlarını kullanıyordum. huyum kurusun otobüs yolcu alırken yaşlılar biniyorsa daha onlar gelmeden koltuğu boşaltırım ki kendilerini rahatsız hissetmesinler diye. hatta bir keresinde, minibüste bir yolcu inince, yanımda ki gençten bir beye "siz benden önce bindiniz buyurun oturun" demiştim de, herkes bana uzaylı gibi bakmıştı. yani boşalan koltuğun benim hakkım olduğunu gözüme sokarsanız afedersiniz ama bir siktirin gidin derim ben de.

neyse işte böyle şahane biriyim ben. teşekkürler.

öpt kib bye
yaşlıların ayakta durması daha sağlıklıdır.
yer vermek isteyen birine; sen otur evladım, siz bütün gün çalışıyorsunuz biz bütün gün evdeyiz. diyen yaşlı teyze gördü bu gözler. ayrıca önden ikinci sırada bulunan karşılıklı koltuklar engelli ve yaşlılar içindir, otobüs doluyken bile oraya oturulmaması gerekir.
çok güzel saydırmışsınız umarım hepiniz yaşlılara yer veriyorsunuzdur. buyur amca otur diyip yer verince ne amcası diye küsen adam gördü bu gözler, ama tabi kadınlara yuh olsun, ne demek otobüste oturmak haklısınız.
Sözlükteki kadın başlıklarını gördüğümde ya ben kadın değilim ya da bunlar farklı bir gezegende yaşıyorlar diye düşünmeden edemiyorum.
Yer vermekle kalmayıp kollarından tutup koltuğa kadar eşlik ettiğimi burada söylemek pek mütevazı bir davranış değil lakin bu tür genellemeler insanları incitebilir.
Sadece kadinlarin degil erkeklerin de yaptigi toplumumuzun gorgu kurallarindan biridir. Yasli insanimiz ayakta zor dururken ici rahat etmeyen her bireyin yaptigi davranistir. Yapmayan da vardir. Garip degildir. Mecburi emredici bi davranis degil vicdani bi davranis sonucta.