bugün

CHP'nin asker kökenli vekili Dursun Çiçek'in, partisinin adına yeni askerlik sistemi teklifini açıklamasıdır. sayın çiçek bunun yanında fakir zengin ayrımı kaldırılsın, askerlik yaz aylarında yapılsın şeklindedir.

http://www.ensonhaber.com...i-onerisi-2016-03-03.html
+ nasılsın askeeeeer?

- soooooollllll...

* uff snnne be slk.
ben gitmem valla diyim baştan.
https://www.youtube.com/watch?v=SssqttA0drU
Bakin terörist kevaselere el bombasi atiyo makinaliylan tariyo sizin neyiniz eksik.
adam demiş ki;

-gelişmiş ülkelerdeki gibi ordu profesyonelleşsin.

-zorunlu askerlik tek tip askerlik sistemi içinde bütün yükümlülere seferberlik halinde vatan savunmasında gerekli olan 10 hafta temel askerlik ve ihtisas eğitimi verilmesini esas alınacak şekilde düzenlensin.

- kadınlara gönüllü olarak askerlik yapma şansı verilsin, yani kadınlar askere alınsın dememiş, isteyen yapabilsin demiş.

-askerlik yapan vatandaşlara bu görev süresince asgari ücret düzeyinde maaş bağlansın ve sgk primleri devlet tarafından ödensin.

şimdi sorarım; bunların hangisinde bir yanlışlık var? olması gereken bu değil mi zaten.

edit:

ordu bunun maddi yükünün altından nasıl kalkacak diye haklı soru yöneltenlere cevabım şu yönde olacak;

- diyanet işleri başkanı 1 milyonluk mercedese binmeyecek.
askerliği geri hizmette veya bölük binasında yapacaksa olur. Patates soyması, kantinde çalışması, yazıcı olması vs. gibisinden. aman koğuş nöbeti yazmayın sıkıntı çıkabilir.
(bkz: tamam)
görsel
kadınların askere gitmesiyle kadınlara da askere gitme hak ve özgürlüğü verilmesi aynı şey değildir. hemcinslerim isterlerse gönüllü olarak gidebilmeliler diye düşünüyorum.
1.5-2 yıl önceki araştırmaya göre türkiye kadın-erkek eşitliğinde 144 ülke arasında 130. Sırada. Şimdi daha da kötüdür. Hem böyle ortam ver kadına hem de norveç gibi askere alalım de. Nah alırsın. Orda kadın regl olduğunda utanıyor mu bak bakalım. Elbisesine kan değse kimse ayiplamaz yardim eder. Burda kadın travma geçirir.
Neden bu olay bu kadar takıntı haline getirildi anlamış değilim. Kadınlar isterlerse zaten rütbeli olarak askerlik yapıyorlar. Neden zora ki olarak er yada erbaş olmalarını istiyorsunuz anlamış değilim. Kadın olmanın zorluğunu bazı embesillere anlatmaya gerek yok. Sürekli ötekileştirilen kadınların, namus kavramı olarak görülüp öldürülen kadınların, anne olan kadınların bence askerlik yapmasına gerek yok.
katıldığım istek.

toplumun bir cinsine uygulamalı savunma ve öldürme eğitimi verilirken diğer cins kurbanlık koyun gibi her şeyden habersiz bırakılıyor.
kadınlar da adamakıllı bir askeri eğitim almalı. hatta direkt komando olarak alınsınlar askere.
lastiklerin üstünden atlayıp iple düz duvara tırmanıp çamurda sürünüp silah kullanmayı öğrensinler.
değerli bir kazanım bu.
stripes filmindeki bill murray gibi gönüllüyüm.
kadınlar da askere alınsın ı savunmak yerine, tamamen prof orduya geçilsin, askerlik süreleri 2 aya düşsün veya kamu hizmeti yapılsın demek daha doğru.

erlere öyle süper askeri eğitimler verilmiyor ki. eskidenmiş o komando eğitimleri. büyük bir savaş halinde 2-3 ayda onbinlerce piyadeyi çok rahat eğitirsin. onun dışında aylarca asker bakmak cidden maliyet yükü. hem de bireyler işinden gücünden ayrılıyor.

askerlik uzmanlar tarafından yapılmalı.dünyanın en gelişmiş ülkelerinde böyle yapılıyor. abd dünyanın en çok düşmanı olan ülke ama zorunlu askerlik yok. bir çok avrupa ülkesinde de yok. onların düşmanı yok mu ? elbette var.
(bkz: kız giren dul çıkar)
oy miralay miralay
askerin alay alay
al kızları askere
askerlik olsun kolay.
,,,,,,,
türkülerimizden..
Bence erkekler de gitmesin. Bu kadar tatavaya gerek yok. Paralı olsun..
Haklı öneri.

Konu, vatan için mücadele ve savunmaysa, erkekler gibi kadınların da bu konuda eğitim almaları yerinde bir karar olur.
Tarih boyunca, fiilen Ateş hattında savaşmasa da, cephe gerisinde vatan uğruna canını hiçe saymış, her türlü desteği vermiş kadın için, silah tutmayı, ya da savunma tekniklerini öğrenmenin ne gibi bir sakıncası ya da engeli olabilir ki?

Artık uzun yol şoförü, makinist, pilot, boyacı, sıvacı, kaportacı olan kadın profili için, askere gitmek vız gelir tırıs gider.
Şimdiki hatunlar bir harika dostum!
Subay oluyorlr ya yetmiyor mu ha sayın arkadaşlar.
Gitsinler de mart karı yağsın üzerlerine.
Siz de bedelli kovalayıp dibinizi dövdürün ılık götlü hanzolar.
Sovyetler kadınları askere aldı ve askerlikte başarılı oldular hatta aralarında isim yapmış katiller bile oldu.

Prensip olarak karşı değilim zira savaş olduğunda tecavüze uğrayıp öldürülecek olanlar kadınlar. En azından krav maga tarzı yakın dövüş eğitimi falan alırlar kendilerini korurular.

Meraklısına kadın navy seal filmi;

görsel
bedelli yerine bedenli yapılacağı kesin.
israil'de zorunlu olan eylem.
Sevgilinden mi ayrıldın ?
güncel Önemli Başlıklar