her kadının hanım efendi olmamasından kaynaklanan bir durumdur.

bayan demekse aşırı derecede itici olabiliyor bazen...

tabi karı ya nazaran tercih edilebilir...

konsomatris kadına hanımefendi diyecek halimiz yok eksi veren arkdaşım...
(bkz: bi sus be kadın be bi sus be)
(bkz: zeki kayahan coskun)
bazı kesimlerce; kadın cinselliği vurguladığından söylenmesi istenmez. bu kişiler kendilerine hanım denmesini isterler.
bazı kesimlerce; kadın zarı ifade etmektedir. bu yüzden onlar kendilerine kız denmesini isterler.
bazı kesimlerce; kadın kulağa kaba gelmektedir. bu yüzden onlar kendilerine bağğğyan denmesini isterler.

bu kesimler ne zaman kadın olacaklar inanın merak içerisindeyim. ve evet olmayınız. çünkü kadın olmak bir bilinç ister.

kadın doğulmaz, kadın olunur.
(bkz: simon de beauvoir)
bunun sadece cinsellikle bağdaştırılması yanlış olan bir kelimedir. bu kızlara olgunluk katan kelime de olabilir. sırf tek pencereden bakmamak lazım azizim..
-ayten sana kadın demeye çekiniyorum
-çekinme selehattin ben kadın olalı çok oldu
-lağn!
sarıp sarmalarken gayet de kadınım benimmm dediğim karşı cinsimin de bundan hoşlandığına şahidim. yeterki sen adam gibi sar sarmala.
kadın diyeceksin tabi kadın denilmesinden memnun olmayan kadın varsa kadın değildir.*
ayrıca
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
kadınlara karşı 'bayan' gibi çok itici bir kelimenin kullanımı bu kadar yaygın gen kadına kadın demek kesinlikle çekinilmemesi gereken konudur.
klasik medeni insan modelidir. hay medeniyetiniz batsın sizin! bunlar şimdi karı denmesine de karşı çıkıyodur. neymiş efendim bunlar bayanmış ta yok bilmem neymiş te. aman! aman yerim!
bir madam ve matmazel gibi olmadığından herkese kadın denebilir ki tercihimdir.
bazı aklıevvellerin hastalıklı bakış açısından kaynaklanır.
"Ne diyeyim hakim bey, bizim memlekette, göte göt derler."
Can Yücel.
yersiz çekincedir. kadına "kadın" demeyip ne diyeceğiz ki ? bayan mı!!!
mantığa aykırı tespit.

kurgu 1:varsayalım kadının biri yolda cüzdanını düşürdü;adamın biri de farkedip seslendi-kadın cüzdanını düşürdün.( kaba)
oysa ki ''hanımefendi cüzdanızı düşürdünüz''ne kadar kibar değil mi?

kurgu 2:varsayalım kadının biri otobüste ayakta kaldı ve adamın biri de ona yer vermek için hamle yaptı.-kadın buyrun oturun.(oldu mu allah aşkına?)oysa ki'' hanımefendi buyrun oturun.'' ne kadar naif.

kurgu 3:varsayalım sevgililer arasında romantik anlar yaşansın;-sen benim en değerli varlığım,kadınımmsın.(işte bu)

demek ki neymiş kadın kelimesi tıpkı erkek kelimesi gibi cinsiyete yapıştırılmış tek bir kelime değilmişşş.

saygılar.
kadın - cinsiyet ayrımcısı
bayan - sapık
karı - hanzo
abla - üstüme iyilik sağlık
teyze - ay fenalık geldi

(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
görsel
Üniversitede bir kıza "siz kadınlar" gibi bir şey dediğimde; ben kadın değilim slk, ben kızım demişti!
Bayan denmesine kızan kadınlar azınlıkta çoğunluk bayanı tercih ediyor. Bu nedenle kadın demekten çekinmek zorunda kalıyoruz.