bugün

charlotte bronte'nin yazdığı 18. yüzyül ingiliz edebiyatı klasiği.Romanımızın kahramanı jane yatılı okullarda büyüyüp, özel öğretmen olarak Rochesterın evine gelir ve kızına ders vermeye başlar romanı uzatan gotik olaylardan sonra mutlu sona ulaşılır ve evlenirler
ilk gothic roman(Horace Walpole ve Ann Radclif bu edebi türün yazarlarındandır).Roman kısa süre sonra kaba tavırlı,güçlü,iradeli bir kadını tanımlamış ve dönemin ingiltere'sinde büyük ilgi görmüştür.
charlotte bronte'nin hayatından keskin izler taşıyan ve ana karakterinin gelişimini bir film tadında gösteren viktorya dönemi romanının en güzel örneklerinden olan eser.
filmi de ayrı bir güzeldir...izleme fırsat bulmak beni mutlu etti ancak tek hayal kırıklığım daha bir çabuklaştırılmış ve hava da kalmış diyaloglar ve sahnelerdir kitabı okumayıp filmi izleyen arkadaşların aklına''Rochester,Eyre'e ne zaman aşık oldu da evlenme teklif etti?''biçminde sorular getirmektedir...filmde Jane i oynayan Charlotte Gainsbourg tam anlamıyla Jane i yansıtabilmiş,kitapta ki karakterle bütünleşmiştir,Rochester ise daha karakterli,düzgün ve yakışıklı olması beklenirken hayal kırıklığına uğratmıştır.yine de hoştur,güzeldir.
charlotte bronte nin aynı adı taşıyan romanın feminist kahramanı.
okunmaması gereken, kalın ve kalın olduğu kadar çakma olan, kitap.
Charlotte Bronte'nin romanıdır. Roman, Jane'in yaşamını anlatır. Charlotte Bronte, Emily bronte kadar hassas bir yazar olamadı hayata karşı. Bunun nedenini "Jane Eyre" romanının idealist bir bakış açısıyla yazılması olarak açıklayabiliriz. Emily iyi ile kötünün yaşamın görünen kısmına göre yorumlandığında farklı olacağını savunur gibidir. Jane için ise daha romanın başında bir mutlu son hazırlanmıştır. O da o mutlu sona iyi bir insan olarak ilerler. Klasik bir mutlu son romanından başka bir şey değildir kısacası. insan ruhunu kategorize etmeden verememiştir kısacası.
Bir alıntı yapalım:
"insan yaratılışı kusurludur! En parlak yıldızların üzerinde bile lekeler vardır."
çok güzel bir eserdir.. charlette bronet'nin yazdığı herkesin okuması gerektiğine inandığım güzel bir klasiktir.
bir kaç saat önce filminin kanal türk'te yayınlandığı kitap. okunmalı ve izlenmelidir.
mükemmel bir kitaptır. bu yüzdendir filminin hayal kırıklığı yaşatması. insan kitapta olan her şeyi fazla büyütüyor kafasında. dolayısıyla film hayallerdeki gibi olamıyor.
akıl hastası olan karısını tavan arasına gizleyen; gencecik bir kızı kandırmak için evlenme teklif eden ( takdir edersiniz ki o yıllarda evlenmeden bir birliktelik yaşamak çok zordu ) mr. rochester'in ana karakterlerden biri olduğu roman.
bbc de yayınlanan 5 bölümlük diziler halindeki jane eyre ayrı bir güzeldir. hayatımda izlediğim en güzel, etkisinden çıkamadığım seridir. ruth wilson ve toby stephens oynamaktadır. kesinlikle izlemeden ölünmemelidir.
ortaokuldayken okumuş olduğum bir roman.
annesi ve babası ölen jane eyre'in birazcık türk filmi tadındaki hayatını anlatmaktadır.
hoş bir eserdir.
ilkokulu bitirdikten sonra okumuştum, sonradan 2 kere daha okudum. Her seferinde Bay rochester'in ne kadar mükemmel yaratılmış bir karakter olduğunu düşündüm, her seferinde bay rochester'a aşık oldum.
Uyarlamalarında karakterlerin bir türlü tutturulamadığı okuma da yanında yat kitabı. 2006 yapımı mini dizide Rochester'i canlandıran Toby Stephens ile 1996 yapımı filmde Jane Eyre'yi oynayan Charlotte Gainsbourg , yeni bir uyarlama dizi yahut filmde bir araya gelseler hoş olurdu, kitaba böylesi yakışırdı.
tekrar tekrar okunacak,muhteşem bir aşk romanıdır.
Çok hoş bir anlatıma sahip olan kitaptır.
ingilizce yıllık ödevim. nasıl etsem de internetten özetini bulsam diye kara kara düşündüğüm halde bi türlü özetini bulamadığım kitap.
charlotte bronte tarafından yazılmış kendi hayatıyla benzerliklerin de bulunduğu dünya klasikleri arasında olan kitaptır.
okuduktan sonra yeşilçam filmi hayranı olan ben farkettim ki türkan şoray ve ediz hun un oynadıgı bir film konusu da bu kitaptan esinlenilmiştir.
o dönemde yazılmış tüm romanların klasik olarak adlandırılmasına beni bir kez daha sövdürten kitap.
başrollerinde mia wasikowska ve michael fassbender 'ın olduğu filmi türkiye'de 8 temmuz 2011'de gösterime girecektir.

fragmanı şuradan izlenebilir: http://www.youtube.com/watch?v=8IFsdfk3mlk
şanssız bir kadının mutlu sonla biten hayatını anlatmaktadır. Charlotte Bronte yazarı olmakla birlikte kitapta kendi hayatını anlattığı söylenmektedir.
filmi Türkiye de mart ayında gösterime girecek olan charlotte bronte un viktoria devrinin en iyi romanlarından biri olarak kabul edilen romanının sinemaya başarılı bir biçimde aktarılmış halidir.
--spoiler--

on yaşında öksüz kalan, pek de mutlu bir çocukluk geçirmeyen ve babasını da öldü bilen jane eyre, kendisine köle gibi davranan halası tarafından yoksul kızların gittiği katı disiplinli bir yatılı okula gönderilir. on yıl kadar kaldığı bu okula sonunda öğretmen olur. bir süre sonra da edward rochester’ın malikânesinde mürebbiyelik yapmaya başlar.

burada bay rochester’la karşılaşan jane eyre, gitgide büyüyen bir dostluğun ardından kendini iş vereni bay rochester’a aşık olarak bulur. sonunda mutluluğa yaklaştığını düşünen jane eyre'in sevinmesi için henüz çok erkendir. sonsuza dek süreceğini düşündüğü bu mutluluk bay rochester'ın korkunç sırrıyla yerle bir mi olacaktır?

erkeklerin egemenliğindeki bir dünyada bir kadının tek başına ayakta kalabileceğini kanıtlamak için savaşan jane eyre'nin bu macerası, charlotta bronte'nin feminist edebiyatın en önemli klasiklerinden biri sayılan aynı isimli eserinden uyarlandı.

--spoiler--
yeni keşfettiğim muhteşem roman. itiraf ediyorum çalıkuşuna benzer yanlarının olduğunu duyup, meraktan okudum. kızın öğretmen olması, yatılı okulda büyümesi ve aşk uğruna evden kaçması benzer bir yan teşkil edebilir fakat kurgu yönünden tamamen farklı. çalıkuşunda feride, kamranın ihaneti yüzünden evden kaçmıştı. oysa jane eyredeki erkek baş kahramanımız rochester janeyi aldatmamıştır. rochester hatalı olabilir ancak kamran kadar karaktersiz değildir.(yine kamran nefretim depreşti.)velhasıl güzel kitap, tavsiye edilir. 2006 yapımı 4 bölümlük bir dizisi de mevcut, o da tavsiye edilir.