bugün

--spoiler--
bir insanı okumayı bilmiyor diye aşağılama kesinlikle alemlerin, yerin ve göğün yüzü suyu hürmetine yaratılmış olduğu muhammedin takipçilerine yakışırdı, o da körleri ve sakatları aşağılamıştır. sonuç olarak adam almış okumuş buglarla karşılaşmış, aptalsın ondan diyorsun; belki de sen aptalsın gözünün önündekini görmediğin için, bunu kimse bilemez, ama beklenilen, ezeli ebedi ve omnipotent bir tanrının bu tip arızalara karşın önlem alması, onun yerine muhammedin cinsel gücünden, miras hesabından bahsetmemei.

tamamen insani bir proje olan ve insan elinden çıktığı düpedüz belli olan kuran elbette aklı olanı sevginin aşkın barışın anlayışın kolllarına geri götürebilir. insanlık 1400 yıl öncesinin bedevi adet ve geleneklerine indirgenemeyecek kadar yüce ve büyük bir şeydir.
--spoiler--
kuran' ı ve hz. peygamberi bu üslupla eleştirmek; ancak aşşağılık bir ateiste yakışır. kısasa kısas. bildin mi?
hazreti muhammed'e laf edecek en son kişidir ama maalesef konuşup durmaktadır. ne kuran'ı okumuştur ne de islam hakkında bir şey bilmektedir. emevi kodamanlarınca yazdırılan uydurma hadis kitaplarını islam'ın öz kaynağı sanmaktadır. yobazlar kadar zavallıdır gözümde. cehaletiinden süzülenlerle sözlüğü işgal etmektedir.

sen kimsin dünyanın gördüğü ilk devrimciler hakkında laf ediyorsun.
sanırım ilk açıldığı günlerde subscribe etmiştim ama bugüne nasipmiş.

http://www.formspring.me/irregular

dileyen dilediği soruyu sorabilir.
"birçok yerde bir çok defadan fazla, saygı beklemediğimi, küfür edileceğinden emin olduğumu, saygı göstermediğimi göstermeyeceğimi ve karşılığında da zerre saygı beklemediğimi ifade etmiştim. yine de bazen; özel mesajlarla -enemyof dün yaptı mesela- uyaranlar ve küfürlerimi silmemi isteyenler olduğunda editliyorum; dialoga giren olursa ben de elbette karşılığını veriyorum. vermeye çalışıyorum, bunun dışında hakediyor olduğum küfürlerle ilgili bir derdim zaten yok; daha azını vermiyorum daha azını da beklemiyorum. ektiğimi biliyorum, biçeceğime razıyım. yani; küfreden olursa ağlamıyorum" diyen yazar

edit : diyen yazar kısmı eklenerek, mütecavizkar moderasyondan sakınmak amacı ile tanım haline getirilmiştir.
hazreti muhammed hakkında girdiği hakaret dolu entrylerde azgınlığını kusan sözlük canlısı.

peygamberin hayatından anektod aktarmaya çalışıyor ama öylesine cahil, öylesine bilgisiz ki, yazdıkları zaten firavun muaviye devrinden itibaren peygamberi ayağa düşürmek kıymetsizleştirmek için uydurulmuş hikayeler. ama nerden bilsin.

benim naçizane tavsiyem kendisine, insan gibi gene de tevsiyem olsun: yobazlığın, din sömürüsünün, feto ve şeytani tarikatının, şerrizaman saiid nursi'nin ben de karşısındayım. bunların canları cehenneme, bu zihniyeti aşağılamak için peygambere laf etmek ne oluyor peki?

bilmeden etmeden saçma sapan hikayeleri gerçek zannedip buraya yazmakla eline ne geçiyor?

ne yapacaksın yani bir düşünce ortaya koymuş ve 1400 yıldır yaşayan bir ismi mi sileceksin yeryüzünden?

o yobaz zihniyet seninle aynı fikri taşıyor olmalı ki kelime-i şehadet'ten muhammed allah'ın elçisidir kısmını çıkarttılar. islam'a şirk katılmışsa bunn müsebbibi islam peygamberi değildir.

ez cümle aklını başına toplamasını ve haddini bilmesini istiyorum bu sözlük canlısının. peygamberlere laf etmek için pek bir cahil çünkü. böylesi bir cehalet beni ürküttü.
içeride yeni aldırdığım cillop gbi bir adet blade server, Linux implementasyou için beni beklerken, inanılmaz mutlu ve bir o kadar da huzurlu olan yazar.

o sebeple küfretmeden tüm dinginliğimle yazacağım; göte göt demeden.

Öncelikle Muhammed hakkında, hakaret içerikli entry hiç girmiyorum; sözlükteki herkes aynı zamanda gammaz ve hepsinin elinin altında ispiyonlama aparatı var; ispiyonlandığında da moderasyon var. Bunların az çok oturmuş bir yönetim sistemi dahilinde eliminasyon usulü ile entryler üzerinde çalıştıklarını düşünür isek; hakaret içeren bir entryi tanıyıp tanımlayabilecek yüzlerce kişi yapıyor bu da. Yani bir islamcının çıkıp "allahıma kitabıma küfrediyollaaağ " demesinin anlamı yok. Benim yazdıklarım sizlere küfür ya da hakaret gibi geliyor olabilir bunu anlıyorum ve yetki sizde olmadığı için otorite olmadığınız için çok seviniyorum, çünkü bu fanatizminiz ve sıfır edebi üretkenlik ve eksilerdeki empatinizle hiçbir şey yazdırmazdınız.

Her neyse bu hakaret meselesini çözdüğümüze inanıyorum. Sözlükte muhammede hakiki ve genel geçer hukuk kuralları kapsamında bir hakaret edilir ise bu genel sözlük nosyonu içerisinde halledilecektir.

Hadis meselesinde; allahsız birisi olarak hadislerin dindeki yeri ve anlamlılığı ya da muaviye sokmuş Ahmet çıkarmışını bilemem. Bildiğim şeyler elbette var, ülkemizde öğretilen islamın Sünni yorumunda;

Allahın kitabında yer almayan bazı şeylerin nasıl olacağıan dair; önce sünnet sonra hadis öneriliyor, sahih olduğu da ince elenip sık dokunarak kanıtlanan bir yöntemle de bu hadisler belirleniyor, yani sayın yazarın bir önceki entryde tutup,islam kaynağı değil ama islam kaynağı diye ittirmeye çalışıyor jack diyerek anlattığı şeyi aslında söyleyen ben değilim. Hadislerin de gerektiğinde bir başvuru kaynağı olduğu benim iddiam ve tasarrufum değil. Bu apaçık bir Müslüman adeti ve geleneği ve iddiası.

Ha bu ayetler şöyleymiş böyleymiş bunları aslında muaviye sokmuş dinin içine falan diyebilirsiniz ama değeri yok, çünkü önemli olan imandır bir dinde. iman ise bunu gerçek kılıyor.

Hadisler yalan mıdır, siyasi sebeplerle ortaya atılmış şeyler midir tamamı gerçek midir. Bunların aslında önemi hiç yok. Önemli olan, bunlara inanan onmilyonlarca Müslüman olması. Bu da otomatik olarak bunlar üzerinden islamın eleştirilebilir olduğu anlamına gelir çünkü hoplasan da zıplasan da iman artık bunları kendi içine kabul etmiş durumda.

Hristiyanlardan örnek verelim, hiç birisi bir insanın günümüzde su üzerinde yürüdüğüne inanmaz söylesen. Ama ilk papa su üzerinde yürümüş miti dolayısı ile papa olanların hepsinin yürüebildiğine inanıyorlar. Yani bir hristiyan için papa hariç başka kimse su üzerinde yürüyemez.

Alakalı bir şekilde de islamın büyük çoğunluğu kabul etmiş, ve bu artık gerçek bir durum. Yani yukarıdaki yazarın eleştirmesi gereken ben değilim.

Tavsiyesine bakıyorum, hiç ilgimi çekmiyor yani Muhammed Allah ve kuran varken neden fethullah ile uğraşayım, fethullah denilen seccade şeytanının varoluş sebebi Muhammed Allah ve kuran ve islam.

Yani bu noktada islamı Muhammedi ayrı tutalım ama islamda yer almayan kötü şeyleri kaf edelim demek klasik anlamda sınırlı zekalı olmayı gerektirir. Anladığım kadarı ile ortada bir kime göre neye göre islam durumu var ve bu durumun ne yaratılmasında ne de çözümünde olası bir katkı/faydam var. Fethullah da bugün islamın bir kolunu temsil ediyor sen hayır desen de evet desen de neden islamcılardan birini seçme kzorunda bırakıldığımı anlayamadım sadece.

Peygambere hakaret etmek için geçerli ve yeter şart olarak okumuş olmak ve cahil olmamayı sunduğuna sevindim, dediğim gibi daha önce hakaret etmiyorum edersem zaten siliniyor yani okudukları hala varsa hakaret değildir. Öte yandan ha Muhammed ha başka bir insan; kendisinin iddiası muhammede hakaret için zeka gerektiği ise de; ben bunun böyle olmadığını herhangi bir insana hakaret için zeka gerekmediğini yazarın bana hakaret referansı ile şahit oluyorum.
(#8069229) (bkz: adam azmış beyler)
referandum saçmalığı ve devamındaki cahil halk/demokratik halk harala gürelesinden sıkıldığı için ve bu dangalaklıklar ve ilgili alakalı yorumlar bitene kadar; en azından bir kaç gün kafa izni alan yazar. mucux. öptüm; cani.com.tr/bye.php
"sike sürülecek edebi yeterliliği olmayan, sivilceli ırkçı paratoneri" dir. -şimdilik- kimsenin götüne girmişliği yoktur. ben küfredersem salavat gibi olur ama bana küfredilmez hissiyatındaki tüm avamın bilgisine sunulur. hiç küfretmez. hep tespit yapar. onlar küfür değil tespittir.
atesit olduğunu iddia eden zavallı yazar. inanmıyorum senin ateist filan olduğuna.
yazılarından zeka fışkıran yazar. nasıl yazıyorsun be kardeşim dediğim yazardır. o kadar kitabı nasıl kafan alıyor dediğim yazardır.

ismi karındeşen jacki hatırlatıyor bana.
allah hidayet nasib etsin.

edit: ulan sefil bunun neresini kötü oylarsın.
mensubu bulundukları din hakkında en küçük fikir kırıntısına bile sahip olmayanların, böyle bir kırıntıya ulaşmak için çabalayamayanların - ki dogmatik bir dine mensup insanlarımız için bu söylenilenler tabi ki kolay değil - ancak ve ancak gördükleri ve onlara söylenenlerle yetinen kısıtlanmış insanların biraz olsun bu adamın yazıp çizittirdiklerini okumalarında çok fayda vardır...hayır bu adam bıkmıyor da.. gerçi herkes başlangıçta böyle başlar, "bıkmadan usanmadan bu insanlara neyin ne olduğunu anlatacam " hırsı itekler yazmaya onu ama en sonunda pes edersin kullanılmamaktan mütevellit örümcek ağı kaplamış beyinlerle muhattap olmak zorunda olduğunu anlayınca..temennimiz pes etmemesi ve sözlük ergenlerini aydınlatmaya devam etmesidir efenim..
peygamber düşmanı sözlük canlısı.

milleti dinsel bilgisizlik ve terbiyesizlik ile suçlamakatadır ancak kendi bilgisizliği ve terbiyesizliğinin paçalarından aktığının farkında değildir.

"kuran'da melaikenin intikal hızı ellibin yıl yazıyor, o zaman kuran nasıl o kadar sürede iniyor, miraç nasıl oluyor? bakın işte yalan yalan, vik vik vik diyerek gezinmektedir sözlükte."

varsın gezsin. ilişmeyin.
"vasat"a laf anlatma konusunda bu kadar inatçısını ve sabırlısını görmedim. önünde saygıyla eğilirken kendisine şu ünlü sözü hatırlatıyorum.

"cahillerle tartışmaya girmeyin, ben hiç yenemedim."
çöl bedevilerinden farkı olmayan insan.
eminim ki kendisinin peygamber olmak gibi bir zoru yok, ateizmin bir "din" olmadığını da çok iyi biliyor (her akıllı insan gibi), zaten peygamberler hakkında edeceği lafı sakınmadan etmiş tavrını koymuş bir adam. ama bunun yanında çok sayıda köprüaltı ergenini, islamcı embesili adam etmişliği, hizaya getirmişliği de vardır. isteyen açar başlıkları okur...
yakında kendini adnan hoca gibi mehdi ilan ederse hiç şaşırmayın.
gerçekleri söyleyince birileri tarafından şeytan, cadı ilan edilmiş yazar.

yakalım di mi şimdi bu yazarı? sizlerin dediklerini demiyor diye, küflenmiş beyinlerinize azıcık da olsa düşünebilmeniz için farklı bir ışık veriyor diye kaka oluyor di mi?

bu adam hiç olmazsa sorguluyor, her denilene inanmıyor. allah'ın insanoğluna lütfetmiş olduğu mantığını kullanıyor.
adam militarizmin salt joplamak, tekme yumruk dalmak , çeşit çeşit silahlar ile karşıdakini hedef almak falan sanıyor. militarizm metodolojik olarak düşünsel bazda değil "şiddet" bazında tanımlanan ve litaratüre latinceden giren bir kavramdır. ordu-iasker merkezli yani temeli şiddete dayanan bir yönetim şeklini ifade eder. militarist söylemi zamanla yalnızca bir bu yönetim biçmini destekleyen değil "şiddeti" "çatışmayı" bir yöntem olarak gören insanlar için de kullanılan bir kavram olmuştur. dolayısıyla bir insanı konuşturmamak , yumurta atmak, türlü cisimler fırlatmak "düşünsel" değil "şiddete" dayalı şiddeti bir araç olarak kullananlar için militarist deyimi kullanmak siyaset bilimi için doğru bir tercih olmasa da kavramın güncek kullanımı için son derece yerinde bir tercih olur.

mezkur yazarın şiddeti sorunsallaştırmayıp şiddet yanlılarına tepki gösteren şahsımı sorunsallaştırması "öğrenci katliamı yapan malum faşist polsileri" değil prostesto eylemine imza atan öğrencileri sorunsallaştıran engin ardıç, mümtazar türköne vb. troll yazarların izlediği bir yoldur. bir insanı engin ardıç , emre aköz ve türköne'ye benzemek ile suçlamak yazara neredeyse bel altı vurmak ile eşdeğerdir.
battlestar galactica ve breaking bad hayranı olup gönüllerde taht kuran yazar. bir de dexter izlese tam olacak.
az evvel sözlük mail fasilitesinden mail alayım bari diye düşünerek account açma işine girişmiş ve nickini yazdığı anda zaten kullanıyor hatası ile karşılaşmış olan yazar.

yani birisi gidip benim nickim ile kendisine account açmış. nickimi kullanarak bir şeyler iddia eder mi bilmiyorum çok umrumda da değil aslında ama yine de birisinin yerine kendini koymak?! olm süper sarkastik bir idea.
"birincisi karışır, her türlü karışır. karışmayan akışkan mı olur, insan azıcık düşünür lan."

bu cümlesiyle bilgisinin son derece berbat oldugunu bildigim uludag sozluk yazarı.
"su ve su biribirne karışmaz allahım öyle söyledi" diyen, buna örnek olarak da, birbirine karışmayan su ve yağdan bahseden beyin cortexi süt gibi olmuş dümdüz zihinlilerin ayar verdiklerini iddia ettikleri yazardır. allah tüm ergenlere az sivilce ve dümdüz olmamış bir beyin cortexi versin, sonra konuşalım.
(bkz: kuranda suların karışmama mucizesi/#10195393)

şu yazısına karşın şu cevabı alarak tarihi bir ayar yemiştir;

(bkz: kuranda suların karışmama mucizesi/#10195424)

hayır bir de o kadar emin konuşuyor ki herif kendinden, "akışkanlar birbirine karışmaz mı mal mısınız ulen?" gibilerinden. al sana iki akışkan, birbirine karışmıyor.