bugün

eğer kamuda çalışan bir işçinin çocuğuysanız yaşam standartınız bir memur çocuğuna ve muhtemelen bir esnaf çocuğuna oranla oldukça iyidir. eğitimlinin cezalandırıldığı bir toplumda şaşılmaması gereken bir durumdur bu...
ülke şartlarına göre hayata ne yazık ki 1-0 yenik başlayan şahıstır.
oospu çocuğu olmaktan daha iyidir. hatta benim gibi biri olsaydınız, devlet yurdunda hayatı tanısaydınız gönüllü olarak geneleve gider bir oospuya benim annem ol, pezevenge benim babam ol diye yalvarırdınız. dağılın lan. kıymetini bilin...
babanın mesleği sorulduğunda yumruğu sıkıp "işçi benim babam, emekçi, işçinin demir yumruğu laaağyn" şeklinde gaza getirir bazen.
600 lira maaşla iki çocuk okutulup, üzerine tarla, arsa alıp oğluna düğün yapabilmenin mümkün olduğunu görmektir. *
birçok memur çocuğunun evine çift maaş girdiğinden işçi çocuklarından çok daha müreffeh bir hayat yaşarlar ancak işçi çocuklarından çok daha fazla fakir edebiyatı yaparlar. *
memur çocuğu tavada kalan son sucuğu yemez belki ancak işçinin çocuğu reşit olana, eli ekmek tutana kadar sucuğun tadını bile bilmez. ailesine bakabilmek için günde 15-16 saat çalışan babasının genç yaşta çöktüğünü görür.
babasının emeklilik işlerini takip için devlet dairelerini arşınlamaya başladığında rüşvet denilen şeyle tanışır. bazen bir sigara bazen çok daha büyüğü. devletten maaş alıp bilgisayarda fal açan memurları görür, babasının çalışırken altında ezildiği yükle kıyaslar.
"yok" ne demek bilmektir. bunun edebiyatını yapmadan bilmektir. doğru düzgün, tadında olmaktır.
fabrikatör çocuğundan daha çok adam olmaktır.
sümerbanktan alışveriş fişleriyle bot almaktır.
(bkz: kamu işçisi)
"ev geçirdirmeyi biz babadan gördük" demektir. hele anne de baba gibi işçiyse o ev nasıl geçindirilir gayet güzel öğrenilir.
emek üstüne para kazanan bireyin; iş yapamadığını görün çocuğunun, patron olmaya karar veren aç gözlü alien yansıması.
emekçi çocuğu olmaktır. üretenin yönettiği sistemi savunmaktır. alın terinin farkında olmaktır. babasının veya annesinin nasırlı ellerine alışmaktır. yıllarca çekilen çilenin üç kuruş emekli maaşıyla son bulmayacağını küçük yaşta anlamaktır. eğer hakikatlı ise ailesiyle gurur duymaktır.
parayı bulunca harcayacak yer bulamamaktır. karakterine ters düşer çok şey.
küçüklüğünden beri grevlerde işi bayramlarında amaçsızca yer alma zorunluluğudur.
karıncanın derdi benim derdimdir...
işsiz çocuğu olmaktan çok daha iyidir.
yaşamaya 1-0 galip başlamaktır.
bayat ekmeklerden 3 çeşit değişik hamur işi çıkarabilmektir.
en üstteyken en altın halinden anlamak en alttaykende en üstün derdini bilmektir. şereftir. annenizle daha çok vakit geçirmektir.
(bkz: istanbul da işçi çocuğu olmak/#16283416)
(bkz: hayallerle yaşamak)
alın teri kavramını iyi bilmektir. babanın saatlerce çalışıp evine getirdiği üç kuruş paranın kıymetini bilmektir. hak kavramını erken öğrenmektir. nitekim iyidir.
(bkz: istanbul da işçi çocuğu olmak/#24862196)
ajite ya da alay etmek için açılmamış bir başlıksa, onur duyulması gereken durumdur.