bugün

-sarhoş olmayı istememek.
daha önce içkiyi denememiş kişi için, bayık kafayla yapacağı şeylerken korkmak. ayık kafayla bile garip bir eda ile dolaşan bünyenin insanıdır bu korkuya sahip insan. ne yapsın? kendini uyuşturmadığı dönemlerinde bile yarı bayık yarı ayık haleti ruhiyesi içerisinde gezen bünyesinin son ayık demlerini de içkiye mi versin? akabinde gelişecek mevzulardaki sorumluluk yükünü kime atsın? hadi diyelim ki deneyecek, ya iyice sararsa?
(bkz: hamilelik)
acı olması.
içki içmek için neden bulamamak.
caiz olmaması .
diş ağrısı ve bu bağlamda kullanılan çeşitli ağrı kesiciler ve antibiyotikler.

edit: alkol alınmadan önce kullanılan antibiyotik ve ağrı kesicilerin (özellikle ağrı kesicilerin) özelliğini göstermemesi gibi durumlar gözlemlenilebilir. ben denedim gördüm iyi b.k yedim.
etkisi geçtikten sonra yeniden o anlamsız hayata döneceğini bilmek.
ağız tadına hitap eden içki bulamamı olmak.*
kılıbıklık
parasızlık.
o an uyuyor olmak.
sarhoş olamamak.
(bkz: sevgili)
(bkz: siroz olmak)
haram olduğuna inanmak.
alkolik bir anneye/babaya sahip olmak. içkiye karşı antipati/nefret beslemek.
alkol komasında olmak.Haliyle tüketim eylemini gerçekleştirecek bünyenin kendinde olmamasından kaynaklanan içmeme içememe durumu.
yaşlandık artık bünye kaldırmıyor. iki üç gün hasta olmak da var ardından, en iyisi mi çaya devam.
içki içtikten sonraki süreçte cesaret hormonunun yukselip küfürü tetiklemesi.
henüz havanın kararmamış olması...
sabah uyanınca oluşan dayanılmaz baş ağrısı.
iş kanununda yasaklanmış olması.
allah'tan korkmak
siroz hastalıgından korkmak. öyle bir illet ki adama cigerlerin iflas ediyor devam edersen öleceksin diyorsun. adam sözler veriyor, yeminler ediyor. iki ay sonra daha cok ilerlemiş halde gene geliyor. bir yıl içinde eridi gitti öbür dunyaya.
haram olduğu ve sağlığa zararlı olduğu için.
günah günah.

zaten bir ton günahım var bir de onu ekleyip ne yapacağım.