bugün

yanlis tavsiyedir. ulkemizde 18 yas kurali pek uygulanmadigi icin alkole de cok kolay ulasilabilir. bende icki icip sigara icmeyenlerdenim. dogru mu tabiki degildir. zaten bu hayatta yaptigimiz seylerin hangisi dogruki?
-lan ben size içki için ama sigara içmeyin demedim mi?
+yaa baba sarhoşken ne yaptığımızı biliyor muyuz ya..

*aklımda kalan çok eski(3-4 yıl) bir zamane sözlük entry'si..
içki ve sigara arasında tercih düşünüldüğünde, daha az zarar vereni bulmak için tercihte bulunma.
babamın bana her zaman vermiş olduğu öğüttür. doğru bir öğüttür çünkü; içkiyi her zaman içemezsin ama sigarayı istediğinde çıkarıp içebiliyorsun. peki bu öğüdü dinleyen var mı peki??

(bkz: canım babam)
Benimde tüm arkadaşlarıma tavsiye ettiğim şey içki çok içilmesse fazla zararı yoktur ancak sigara sigara helede sporcuysanız o zaman hayatınız ciddi olarak içine eder.
tam tersidir. zira içki haramdır, sigara değildir. sigara belki bu dünyada yakar, ama içki öbür dünyada...
azcık daha dindar ailelerde ise tam tersi öğütlenen söz öbeğidir.
çoğu doktorun (abartmıyorum) sigara tiryakilerine önerisidir. aynı zamanda onurkul 'un önerisidir...
(bkz: babaların ağzına yapışmış laflar)
bir dede nasihatidir.

bu nasihate uymak bu yaşımıza nasip oldu.
babalarımızın bize verdiği nasihattir. mazide kalmıştır. Bizim çocuklarımıza vereceğimiz nasihat;

"üzüm ye içki içme." bir über zeka atasözü.
Oğlum içki iç ama sigara kullanma, hatta içkiyide insanlar sana ayyaş demiyecek kadar iç. Baba söylemidir onlarada babasından onada babasından onada .... böyle gider işte kısacası atasözü niteliği vardır neredeyse.
klasik türk toplumu öğretisi. adama sigaradan hemen ölürsün ama alkol biraz daha süründürür demeye getirir. ulan sanki sigara içme süt iç der gibi nasılda kasıla kasıla söylerlerdi bunu, tey allaaam.
(bkz: esrar iç sigara içme)
babam bunu demiştir zamanında.

(bkz: oha)
islam'ı tahrif ve tahrib hareketinin sonuçlarından birisi. elbette sigara içilmesini teşvik edecek değilim.
fakat müslüman bir toplum, akciğerlerini düşünüp ahiretini hiçe sayacak hale geliyorsa o topluma büyük bir saldırı yapılmış demektir.
amacı içkiyi özendirmek değil sigaranın ne kadar berbat bir alışkanlık olduğunu vurgulamak olan cümle.
Not: malesef sigara tiryakisiyim.
sigaranın hiçbir yararı olmamasına karşın, bazı içkilerin faydalı olduğu bilinir bira böbrek taşını düşürmeye yardımcı kırmızı şarap kan yapar vs ..
bir dayı tavsiyesidir. uymuyorum pişmanım.
sigara içmeyen alkoliklerin temel tavsiyesidir.
sigara yüzünden alkole para ayıramayan alkol meraklılarının genç şarapçılara sunduğu çözümdür.
Lafla olsa herkes Yeşilay'cı olurdu.
bir dayı nasihatidir. Elinde sigara varken söylemiştir. Beni içkiye o başlatmıştır.
Klasik bir baba özdeyişidir.
SEN yanlış anlamışındır ikisinide içme demiştir.
Hangisi varsa o an onu iç boşver.