bugün

(bkz: Gavur izmir)
Üslubunda sallayın lan bari bu yağmurda ne şortu. Şizofrenik düşünce.
izmirliyim tutuyorum. Var mı sorun. Bence yok...
bi tek bik bik kaldı ama o da aslen afyonluymuş.

edit: bir de kale3112 tutuyormuş. o da aslen bingöllü.
herkesin hayatına kimse karışamaz.
ben tunceli de de oruç tutan olduğunuz zannetmiyorum mesela.
kime ne .
Nerden biliyorsun dedirten önermedir tek tek elle yokladın mı tutmuslar mı tutmamışlar mı diye sordurtur.
Cumhuriyetin kalesi güzel şehirdir. Bu yüzden sürekli izmir'e saldırmaları muhtemeldir. Paranın ve imanın kimde olduğu bilinmez o yüzden öyle saçma sapan konuşmamak lazım.
izmirliler için normal bir durumdur.
Bunu söylen kişi büyük iftira ve günaha girmiştir, ki öyle olsaydı bile sana ne?
Şu an kafaya takılacak en son şey.
Bana ne ne halleri varsa görsünler.
Bu kadar üstüne düşmeyin bunun.
Oruç tutmadıkları gibi bir de oruç tutanlara laf ederler.
Elbetteki herkesin kendi görüşü tutar tutmaz orası ayrı. Ama tutmayıp tutmamasına saygı bekliyorsa tutan adamın yanında bir şey yiyip içmeyip ona saygı gösterecek.

Şimdi biri çıkıp "ramazanın amacı zaten nefsi kontrol etmek değil mi?" diyecek. Ramazan'da siz oruç tutun diye var. Kendi görevini yerine getirmeyip başkasına nefsini kontrol etmesini söyleyemezsiniz.
annesinin zoruyla oruca alışmış yazar beyanıdır. O kadar saçma.
oruç tutmuyor diye adam döven oruçlu bir erzurumlu'dan, oruç tutmayan ama kimseye de karışmayan bir izmir'li daha değerli insandır bence.

arkadaş bu dinsel konular da mantık şu olmalı: (bkz: benden sanane senden banane)

ben "oruç tutuyorum çevremdeki herkes tutsun,karşımda yiyip, içmesinler" diye böğürenlere inanmıyorum, ya gerçekte oruç tutmuyor o zat, gizli gizli biryerlerde tıkınıyor, ya da tutuyor ama şov amaçlı tutuyor, yaradan için değil çevresine hava atmak için.

gerçek anlamda oruç tutan kişi kendine güvenir, çevresindeki yiyen içene hoşgörü ile yaklaşır, sabır gösterir.
Çok saçma bir cümledir . Herkes in kendisinin bileceği iş . Kimse kimseyi bir iş için zorlayamaz .
bu düşünce bir tür kabullenememedir. dini vecibelerini yerine getirmek istemeyen kişiler, kendilerinden (kendilerince) düşük imanlı kişilere çemkirerek vicdanlarını tatmin ederler. zira başörtüsü olmasa da namazını 5 vakit kılmaya çalışan, orucunu eksiksiz yerine getiren izmirli tanıdıklarım mevcut.
Bizenedir, sananedir, bananedir.

Herkes kendine yaşıyor dinini yapmak zorunda değil ben yaptım diye saygı duymak zorunda bende ona saygı duymak zorundayım.
külliyen yalandır günahtır ziyandır yerlisi konuşur.
Hepsine sorulmus herhalde ki boyle bir genellemeye varilmis.
http://www.radikal.com.tr..._sofrasi_kurdular-1382170
görsel
Tutanı dovuyorlar milleti tahrik ediyormuş oruc tutmaya.
Sanki herkes tutuyorda bir izmirliler tutmuyor sizene kardeşim hem ister tutarlar ister tutmazlar az din bilginiz olsa ona buna laf atmak yerine kendi açıklarınızı kapatırsınız.
Oruçlu ağızla iftira da atmazlar.
Hayatında kaç defa ramazan ayını izmir'de geçirdin? Diye sorası geliyor insanın...
Herkesin sevabida, gunahida kendinedir...