bugün

bu yüzden küçük görmememiz ve dışlamamamız gereken durum. adamlar müslüman değil, neyin orucunu bekliyorsunuz?
izmir'e b..k atmak hususunda Ramazan'la birlikte yeni fuzuli ithamlar bulmuş mantalitenin ürünüdür. "izmirliler gavur, bir tek siz Müslümansınız, sizden başkası doğru yolda değil." diyerek gönlünü edeceğim, ortalığı geren yobazlara selam olsun.
Varolmayan bir durumdur. izmirliler oruç tutar. Tutmayanlarında kendi seçimidir.
onların Allah'ının başka olma durumudur.
tırışkadan sergilediği güya dine itikadı güçlü kişinin sözde oruç ağzıyla gıybetin dibine vurmasını sağlamıştır.
bu başlığı açan oruç tutuyorsa artık tuttuğu orucun bir anlamı kalmamıştır. boşuna aç susuz beklemesin bozsun orucunu.
yalandır. kuru iftiradır.
doğru değildir. kendimden biliyorum tutanları var hem de hiç azımsanmayacak sayıda. ayrıca er kişi bütün izmirlileri kafir ilan ederek ahirette üç milyon izmirliyi karşısına almayı göze almıştır.
münafık iddiasıdır.
izmirli müslümanlara çamur atılmaktadır. bu tip kişilerin siyasi olanları incelenirse cia ajanlığı tespit edilebilecektir.
tipik bir bir cia ajanı, münafık iddiasıdır.
saçmalıktır. ben de erzurumluyum oruç tutmuyorum. böyle genellemeler yapmak çok saçma.
kimi ilgilendirir ki. herkesin müslümanlığı kendine. tutsa sevabı sen mi alacan.
bir rivayete göre her yıl günün belirli günlerinde kedi kanı içip sex ayini yapmaktalarmış.
Herkesin sevabida, gunahida kendinedir...
Oruçlu ağızla iftira da atmazlar.
Hayatında kaç defa ramazan ayını izmir'de geçirdin? Diye sorası geliyor insanın...
Sanki herkes tutuyorda bir izmirliler tutmuyor sizene kardeşim hem ister tutarlar ister tutmazlar az din bilginiz olsa ona buna laf atmak yerine kendi açıklarınızı kapatırsınız.
Tutanı dovuyorlar milleti tahrik ediyormuş oruc tutmaya.
http://www.radikal.com.tr..._sofrasi_kurdular-1382170
görsel
Hepsine sorulmus herhalde ki boyle bir genellemeye varilmis.
külliyen yalandır günahtır ziyandır yerlisi konuşur.
Bizenedir, sananedir, bananedir.

Herkes kendine yaşıyor dinini yapmak zorunda değil ben yaptım diye saygı duymak zorunda bende ona saygı duymak zorundayım.
bu düşünce bir tür kabullenememedir. dini vecibelerini yerine getirmek istemeyen kişiler, kendilerinden (kendilerince) düşük imanlı kişilere çemkirerek vicdanlarını tatmin ederler. zira başörtüsü olmasa da namazını 5 vakit kılmaya çalışan, orucunu eksiksiz yerine getiren izmirli tanıdıklarım mevcut.
Çok saçma bir cümledir . Herkes in kendisinin bileceği iş . Kimse kimseyi bir iş için zorlayamaz .
oruç tutmuyor diye adam döven oruçlu bir erzurumlu'dan, oruç tutmayan ama kimseye de karışmayan bir izmir'li daha değerli insandır bence.

arkadaş bu dinsel konular da mantık şu olmalı: (bkz: benden sanane senden banane)

ben "oruç tutuyorum çevremdeki herkes tutsun,karşımda yiyip, içmesinler" diye böğürenlere inanmıyorum, ya gerçekte oruç tutmuyor o zat, gizli gizli biryerlerde tıkınıyor, ya da tutuyor ama şov amaçlı tutuyor, yaradan için değil çevresine hava atmak için.

gerçek anlamda oruç tutan kişi kendine güvenir, çevresindeki yiyen içene hoşgörü ile yaklaşır, sabır gösterir.
annesinin zoruyla oruca alışmış yazar beyanıdır. O kadar saçma.
Oruç tutmadıkları gibi bir de oruç tutanlara laf ederler.
Elbetteki herkesin kendi görüşü tutar tutmaz orası ayrı. Ama tutmayıp tutmamasına saygı bekliyorsa tutan adamın yanında bir şey yiyip içmeyip ona saygı gösterecek.

Şimdi biri çıkıp "ramazanın amacı zaten nefsi kontrol etmek değil mi?" diyecek. Ramazan'da siz oruç tutun diye var. Kendi görevini yerine getirmeyip başkasına nefsini kontrol etmesini söyleyemezsiniz.