bugün

türkiye'de bulunmaması gereken gereksiz bir il.

malın biri izmirlilerin çok zeki oldugunu ve diger anadolu illerindeki cahil halkı siyasi vs yönden aydınlatması gerektigini söylemiş.

allah aşkıa izmirliler mi aydınlatacak bizi? genç partiye oy veren, ortalama 20 sevgilisi olmadan yaşayan insanları insandan saymayan içki ve seksin başkentimi aydınlatacak bizi.

bu yobazlar mı aydınlatacak bizleri.
en büyük şanssızlığı istanbul'la aynı ülkede bulunmasıdır. zira istanbul olmasaydı türkiye'nin en güzel şehri unvanını layıkıyla taşırdı izmir.

akp döneminden bu yana hakkında çıkarılan yalan yanlış iftiralara, asılsız dedikodulara ve kara propagandaya asla kulak asılmamalıdır efendim... zira akp zihniyeti, çağdaş, medeni, aydınlık, laik, özgürlükçü ve atatürkçü yaşam tarzından ölesiye korkmakta ve nefret etmektedir ki, izmir halkı da bu nefrete aynı şekilde karşılık vermektedir. 9 yıldır akp'nin ele geçiremediği birkaç şehirden biridir izmir.

yine de eğer kuşkunuz ve ön yargınız varsa bu şehirle ilgili, önce bi gelin gezin şöyle... alsancak'a bornova'ya, karşıyaka'ya gidin... kordon'da denize karşı bi bira, çay için... sonra dönün arkanızı denize, yoldan geçen güzel, temiz, bakımlı kızları, temiz yüzlü hoş çocukları seyredin... ondan sonra verin kararınızı.

tekrar etmek gerekirse; izmir, türkiye'nin en güzel 2. şehridir.
buram buram medeniyet kokan şehirdir. istanbul'dan sonra ikinci sevgilim oldu kendisi.
sözlükte her gün muhabbetinin döndüğü şehirdir. kimine göre türkiyenin en iyi şehri, kimine göre ise en ahlaksız şehridir.
birazda temel bilgilerden hareket etsek diye düşündüm. izmir için;
(bkz: izsu)
(bkz: izulaş)
(bkz: izban)
böyle de gider heralde.
(bkz: bir alex değil)
kavramları bir kalıba sokma yavşaklığının geldiği son noktadır. izmir i diğer illerden üstün tutmak veya onu diğer illerden aşağıda görmek saçmalıktır. tüm iller, tüm ilçeler, tüm köyler türkiye cumhuriyetine bağlıdır. zenginlikleriyle, çağdaşlıklarıyla, bağnazlıklarıyla, herşeyiyle bizimdir. bu ötekileştirme yavşaklığımızdan ne zaman kurtulacağız bilmiyorum açıkçası.
(bkz: izmir e karşı başlatılan asimetrik harekat)
bu kente bok atan şakirt'leri biraz düşündürmesi ümidi ile:

(bkz: fethullah gülen in en çok izmir i özlemiş olması)

edit: belki bir kuş geçer üstlerinden...ne bileyim...
kimseye kendini beğendirmek zorunda olmayan şehirdir. mümkünse beğenmeyen gelmesin, gelmiş olan da tez zamanda siktirsin gitsindir. bayılmıyoruz ipten kazıktan kurtulma dağlılara.
çok çağdaş ve akıllı oldukları zırvalarını her zaman duyarsınız ama iktidar olsa 1 günde ülkeyi satacak cem uzan'a tam destek vermişlerdir.

mazotu 1 liraya verir biri

diger desteklediği adamda 1,5 tl ye

arada ki fark sadece isimlerdir.
3 5 ilkel dağdan inme mağradan çıkma yobazı kırosu hırbosu vardır. onlarda olmasa .
istese iktidar nimetlerinden faydalanayım diye gider iktidara verir...

vermeye alışık olanlara,izmirlinin böyle davranmaması tuhaf geliyor.

izmirlinin derdi iktidar olanaklarıyla ihya olmak değil, bunu anlamıyor musunuz..izmir'in derdi aslında bütün ülke...hani dersiniz ya izmirli doğuluyu, kürdü dışlar diye..aslında farkında değilsiniz, izmir, onlar içinde yapıyor bu muhalefeti.bölünmemiş, çağdaş ve onurlu tam bağımsız bir vatanda onlar da yaşasın diye.ne kadar umrunuzda bunlar gerçi bilmiyorum ama.

ülkenin başına çorap örmeye çalışan, atatürkle derdi olan, bu ülkenin bütünlüğüyle derdi olanlarla izmirin hesabı...

iki kilo makarna, 100 kilo taş kömürüne "verenler" e tuhaf geliyor tabi.anlamalarını beklemiyoruz.
anlatmakla değil yaşamakla öğrenilecek yerdir*. laik ve bağnaz değildir. sadece devletine ve milletine çok bağlıdır ve hangisinin en iyi olduğunu bilecek kadar akıllıdır. gavur değildir. %98`lik bir kısmı müslümandır*. sokaklarında zangır zangır çan sesi duyulmaz. sadece pazar sabah saat 9 sularında alsancak kilisesinde çalar bu çan. ha bangır bangır ezan sesi de duyulmaz çünkü devir artık teknoloji devridir ve herkesin kolunda bir saat olduğu için ve namaz saatleri de belli olduğu için inim inim inletmez ortalığı. ha bir de sistem merkezi sistem olmadığından tamamen caminin hocasında biter iş.
mozaikler kültürüdür. doğusuyla, batısıyla, en batısı ve en doğusuyla çeşit çeşit insan barındırır ve bunları bir arada yaşatmayı bilir.
gezmeyi, eğlenmeyi, yemeyi, içmeyi seven kısıcası yaşamayı ve yaşamdan tat almayı bilen insanların barındığı yerdir izmir. ondandır ki aykırı gibi gözükürler.
denizi seven insanların yaşadığı yerdir izmir hatta bu sevgi aşka dönüşür bir süre sonra. körfezi kokardı zamanında yeşilimsi bir rengi vardı ama yine de insanlar severdi denizi. baktılar ki izmir denizsiz deniz de izmirsiz olmuyor düzelttiler tabi olayı sonradan.
tatil yapmayı seven insanların yaşadığı yerdir izmir. emekli cenneti de derler belki duymuşsunuzdur. sayfiye yerleri güzeldir. ondandır ki dört bir yanında yazlık ilçeleri, kasabaları vardır.*
çalışmayı seven insanların yaşadığı yerdir izmir. zira ihracatta liste başlarındadır her zaman. ahım şahım ağır sanayisi olmasa bile sanayisi gelişkindir. petrol rafinerisi vardır. ve tarımda da yadırganmayacak bir noktadadır.
insanları seven insanların yaşadığı yerdir izmir. evet son zamanlarda çoğu kişinin başı öne eğik yürüse de korktuğundan veya çekindiğinden değil ülkenin durumunu düşündüğündendir. tanımadığınız biri size gülümsediğinde "ulan iş mi atıyo bu bana" mantığıyla yaklaşılmaz çoğu zaman ufak bir tebessümle karşılık verilir. bir selamınaleyküm veya merhaba lafını duyduğunda bana mı diyo denmez istemsiz karşılık verilir.
esnaf kazıklamaya çalışmaz çoğu zaman. tabi sen onu kazıklamaya çalışmıyorsan.
gelelim fiziki güzelliklerine...
yapısı çarpıktır. nazım imar planı neredeyse sıfırdır. bunun sebebi ise aldığı göçler yüzünden yapılaşmaya engel olunamamasıdır.
31 aralık 2010 sayımına göre 3.948.848 kişi yaşamaktadır.
sahil şeridi meşhurdur. taa güzelbahçeden başlayıp bostanlıya devam eden yaklaşık 40*km.lik bir sahil yürüyüş yolu vardır. ve bu yol üstünde meşhur konak meydanı* ve dillerden düşmeyen kordon boyu, mükemmel güzelliği ve tüm albenisiyle karşıyaka çarşı girişi ve 8 vapur iskelesi, 2 marina ve 1 uluslararası liman bulundurur.
dahasına gelince tarihi güzellikleri de var elbet olmaz mı. dile kolay milattan önce 5000 yılından bahsediliyor bu şehre ilk yerleşenler için. simirni derler ya da smyrna açıklamaları sözlüğümüzde mevcut. işte bu şehirden itibaren süre gelen onlarca güzellik ve daha niceleri var.

özet geçeyim madem:
gidin, görün, hissedin, objektif bakın ve anlayın.
dün bir faşistliğe ev sahipliği yapmış güzel şehrim...
lise çıkışı öğrenciler yolda yürüyordu bir genç - en az 20'li yaşladında- tkp bildirisi dağıtıyordu. tkp'yi pek sevmem... yüzümü buruşturdum ama nezaketle bildiriyi aldım ve "kolay gelsin" dedim.
derken 2 kişi gelip onu kovmaya çalıştılar. e adam haliyle gitmek istemedi. sonra 4 kişi evet 4 kişi birden adama giriştiler! ve adamı feci dövdüler. herkes neye uğradığını şaşırdı. bunu kavgayı yapanlar kesinlikle liseli değildi. hatta liseli olamayacak kadar iri olmaları yüzünden liseli gençler aralarına giremiyordu ki!
en sonunda yoldan geçen bi kaç kişi onları ayırdığında, saldıran adamların en salgırgan olanı parmağını sallayarak "bdp'liyiz oluuum!" dedi... belli ki tkp'li onlara "siz kimsiniz?" diye sorduğunda çocuk neye uğradığını bile bilmeden üstüne çullanmışlardı...
izmir doğumluyum... uzuun senelerim geçti izmirde... ama böyle bir olaya ilk kez tanık oldum. bdp'liler burayı bile faşistleştirmeyi başarmışlar. alkışş!!!

ya sen kimsin ki siyasi görüşü yüzünden adam dövebiliyorsun? ya da caddenin ortasından kovuyorsun? babanın ahırı mı?
hadi diyelim kavga ettin. 4 kişi? hani senin erkekliğin?
bdp'liler tam kendine yakışanı yaptılar ama. helal.
(bkz: özlediğim şehir) .
Kimi insanın sevdiği, kimi insanın fazla açık bulduğu, kiminin gavuru, kiminin aşkı olan şehir. Benim içinse; ayrı kaldığım her zaman, ayrılık acısı çektiğim, yegane aşkım.
bu hafta sonu kordonunda, barlarında yer bulunmayan, herkesin izmir'e aktığını düşündüren türkiye'nin en yaşanılası şehri. kızları da ayrı güzeldi bu arada. *
vatan hainlerinin millet vekili adayı gösterildiği iki şehirden biri.

diğeri (bkz: diyarbakır)
iki defa gitmeme rağmen bir türlü adam gibi gezme şansı bulamadığım, kanımca türkiye nin en güzel ve yaşanılabilir şehridir. çok modern ve açğdaş bir şehir hayatı mevcuttur ki bu durum kendini seçim döneminde partilerin aldığı oylarla değerlendirirsek; izmir, hiç bir zaman muhafazakar bir partinin kalesi olmamıştır. konak ve karşıyaka oldukça keyifli bölgeleridir bunun yanı sıra tarihi yerleri oldukça insanı kendine çekmekte ve bir an önce gidilmeli ve her karışı büyük bir keyifle gezilmelidir.
izmir'in yanışı, sonrasında rumlar,
http://theglobetimes.com/2011/04/11/smyrna-1922-rare-footage-of-greek-exodus/
aşık olunası şehirdir,
doğduğum şehirdir,
yaşadığım şehirdir,
onsuz olamadığım, ondan başka yerde yaşayamayacağımı düşündüğüm şehirdir,
izmir'li olduğum için binlerce defa şükrettiğim şehirdir,
deniz kokan şehirdir,
demokrat şehirdir,
iZMiR BENiM ŞEHRiMDiR.
Üniversiteyi izmir dışında okurken her gelişimde yeşilderenin bok kokusunu derin derin ciğerlerime çektiren şehirdir.
AŞKTIR.
1922'de yakılan ve yaşayan binlerce rumun zorla çıkarılıp kovulduğu şehir.
http://theglobetimes.com/2011/04/11/smyrna-1922-rare-footage-of-greek-exodus/
yakında kendini ak parti'ye teslim edecek olan il. işte o zaman güzelleşecek tam anlamıyla.
en güzeli mi bilemem ama en medeni şehri olabilir.