bugün

alsancak garı'nın yanında yüz yıla yakın bir süre faaliyet göstermiş bir yapıdır.

artık o yıkık dökük hali gitmiş, yerini restore edilmiş, çevre düzenlemesi yapılmış ışıl ışıl güzel bir mekana bırakmıştır. 17 ocak itibariyle de içinde bir yerinde cafe açılmış. gidip görmek lazım bir ara. dışardan pek bir güzel gözükmektedir çünkü.
(bkz: biraz deniz görse paraya para demez)
izmir'in en işlek ve merkezi yerinde bulunan tarihi fabrika.. kotu bir goruntu oluştururdu eskiden.. korfezin pis kokusundan sıyrılıp ''ohhh geldim alsancaga'' dediğiniz anda carpardı gozunuze.. güzel bir hizmet.. cook güzel.. umarım içine birkaç giyim magazası ve abuk subuk seyler satan dukkanlar doldurularak heba edilmez.. ve yine umarım ki belediye baskanı * yapmış oldugu su acıklamanın arkasında durur:

''izmir' in en hareketli kültür-sanat merkezlerinden biri ve izmirliler' in nefes alacağı bir yer olarak, yüzlerce yıl daha hizmet vereceğine inanıyorum.. ''
cafesi ve ortamı gerçekten güzel herkesin gitmesi gereken bir mekan olmuş.
yeniden düzenlenerek şehre farklı bir kültürel nefes alanı yaratmış mekan. canlı tarih aynı zamanda. henüz gidip de görmedim içerisi nasıl oldu, neler yapıldı bilmiyorum. ama dışarıdan gördüm. "hakikaten iyi bişeye benziyo"*
gelgelelim benim davam büyükşehir belediyesiyle. iki dönemdir ahmet priştina'ya oy veren, mahalli seçimlerde chp çizgisini sürdüren bir sörkılın içinden geldiğimi belirtmek istiyorum. valla ben vermedim bizimkiler verdiydi. benim yaşım tutmuyordu o zamanlar zaar. neyse konumuz büyük başkanımız rahmetli piriştina ya da bizim sörkıl değil zaten.*

koca bir dönem boyunca izmir için ne yapıldı romalılar? sorarım sizlere? şöyle bir aklınıza getirin o mütevazı insanın, o gönülden izmirli adamın kemeraltı'nda bizlerle kahvaltı ettiği günlerdeki izmir'i. bir de kocaoğlu dönemi izmir'ine bakın. aylardır basbas bağırıyorlar; otobüslerde, metroda, meydanlarda, sokaklarda, afişlerle, bildirilerle, broşürlerle, pankartlarla, dövizlerle... neymiş abi; "tarihi havagazı fabrikası yenilendi!!!" allah aşkına beyler? ben buca'da okuldan çıkınca paçalarıma kadar suyun içine giriyorum yağmur yağdığında. meles yeniden kokuyor lan. halkapınar'dan geçerken yine burnumu kapatıyorum. en kötüsü de, kemeraltı'nda esnafla kahvaltı eden güler yüzlü, gökyüzü gibi tertemiz bir sîmâ göremiyorum artık. neymiş efendim, "tarihi havagazı fabrikası yenilendi!" yapmayın be abi. bu mu bütün olayınız koca bir dönemde?

not: yapılan icraat sosyo-kültürel açıdan çok güzel, çok sevindirici. elbette kutlamak lazım. ama iskenderiye kütüphanesini yeniden oluşturup inşa etmiş gibi millete "bakın ne kadar büyük işler yaptık beheeey" diye bir reklam kampanyasına girişmek de nedir? başarısızsanız, yaptıklarınızı göstermek zorunda kalırsınız. başarılıysanız, insanlar sizi görür, tanır ve kalplerindeki yerlerini alırsınız zaten. hepsi bu.
yazın çim üstünde izlenen açık hava konserleri ziyadesiyle özlenen mekan. ama maalesef o harika 2010 yazı uzun süre bu mekana geri gelebileceğe benzemiyor.
çim konserleri olayına yeniden el atılmış olan hoş mekan. dün geceki konser latin müziği ile izleyenleri coşturmuş, hoş bir gece geçmesine vesile olmuştur.
dün gece bike baran konserine ev sahipliği yapmıştır.
dandik izmir'in dandik konserlerine ev sahipliği yapan mekanı.
yaz sezonunda çarşamba akşamları ücretsiz film gösterimlerine başlamış olan hoş mekan.
film festivaline gittiğimizde "nikah" nedeni ile geri çevrildiğimiz, bir hafta sonra da heyecanla gittiğimiz ve filmiyle tam bir hayal kırıklığı yaşatan yerdir.
dün akşam fargo filmi gösterimi ile çimler üzerinde keyifli vakit geçirilen mekan.
(bkz: bunlar hep hava gaz)
(bkz: serbest çağrışım)
(#16317394)
bu akşam "sinematek" ile "paris seni seviyorum" filminin gösterileceği yerdir. açıkhava da eski zamanların sinema anlayışını yaşatır. kaçırılmamalıdır.
soul kitchen filminin gösterimi ile bu akşam da keyifli anlara sahne olan hoş mekan.
alsancak limanı karşısındaki onlarca mezbelelikten birisiydi..şimdi değil...

belediye düzenledi..

şu anda belediyenin beleş yemekleri, beleş toplantıları, beleş konser ve sinema gösterilerine ev sahipliği yapmakta, beleşçiler de kendisini pek sevmekte, o beleş organizasyonların parası kimden çıkıyor diye sormamkta..

ben evimde oturuyorken, senin beleş konserine niye sponsor olayım lan..izleyeceğin konserin biletini al..

beleş olunca herkesten, tüm izmirlilerden daha da kötüsü izlemeyenlerden de çıkıyor o para.
her önünden geçişimde bana çok sevdiğim pislik bir arkadaşımı hatırlatır.

*buraya ortak olucam?
çok paramız olursa bana daha çok bonibon alırsın dimi?
*alırım tabi.
nasıl ortak olmayı düşünüyosun?
*havagazı gaz kısmı benden.
tüm otobüs yarılmıştık.
zaman zaman halka açık ücretsiz kültür etkinliklerinden haz etmeyenlere batan bir mekan.
fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilmiş daha sonra izmir büyükşehir belediyesinin katkılarıyla yeniden restore edilerek kültür merkezi haline getirilmiştir. 24.000 metrekarelik alanı bulunmaktadır, genellikle konserler için kullanılır.
bu yaz pandemi dönemi ataletini biraz aşmış olan mekan. sinema gösterimleri ve konserler yapılıyor.