bugün

"çok acı çeken biri vardı, şehrin tüm pazartesileri ona kapalıydı ve diğer günleri de."

Füruzan-Parasız yatılı
görsel
o güzelliği kendisi yaratmamış olsaydı, tanrı aşkı kıskanırdı.

victor hugo - sefiller.
görsel
puslu kıtalar atlası- ihsan oktay anar

"dünyaya şahit olmanın yolu ise maceranın kendisinden başka bir şey değildi. yaşanılanlar, görülenler ve öğrenilenler ne kadar acı olursa olsun, macera insanoğlu için büyük bir nimetti. çünkü dünyadaki en büyük mutluluk, bu dünya'nın şahidi olmaktı."
insanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur ama onlara neler hissettirdiginizi asla unutmaz.

empati- adam fawer
"tek başına mutlu olmakta utanılacak bir yan vardır." veba, albert camus.
Birinin sizi evcilleştirmesine izin Verirseniz gözyaşlarını da hesaba katmalısınız.

Küçük prens- antoine de saint
nasıl yaşadım on yıl bu evde? Bir gün duvara bir resim asmak gelmedi mi içimden? Ben ne yaptım, kimse de uyarmadı beni. işte sonunda anlamsız biri oldum… işte sonum geldi… Kötü bir resim asarım korkusuyla hiç resim asmadım; kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım.. Oğuz Atay/tutunamayanlar..
Başka birinin gerçeği sizin de gerçeğinizse ve o bunu sizin için dillendiriyorsa müthiştir.

Charles Bukowski - Ekmek Arası.
Ne zaman dikkatimi toplamaya çalışsam, kafam bir patenci gibi kayıp kocaman bir boşlukta dalgın dalgın dönüp duruyordu.

Sylvia Plath - Sırça Fanus.
"Cevherin varlığı insanın özüne ait değildir. Başka bir deyişle insanin şeklini meydana getiren bir cevher değildir."

Spinoza-etika
"Sen daima o içi dolu adamsın. Daima büyük bir alevle sarıldığını hissettiğin başın ancak toprağın altında soğuyacak ve ancak toprağın altında sen, bu en tatlı ve en korkunç mestedici ve haşlayıcı hararetten kurtulacaksın."
"...öylesine konuşuyorum. kendimi bebeklere sallanan tuhaf sesli plastik çıngıraklara benzetiyorum. söylediklerimin hiçbir anlamı yok. ama susarsam, çıkardığım ses kesilirse 'o' yeniden ağlamaya başlayacak, biliyorum.
hayata dair istatistiklerim var ya benim. zevklidir aslında. yani, markette adında 'aşk' lafı geçen bir roman aldığını gördüğünüz kadını çaktırmadan izleyip sepetinde öngördüğünüz üzere 'dilimlenmiş diyet ekmeği' olduğunu saptayınca eğlenirsiniz. filmlerin, romanların sonunu kestirebilmek, mevzuun gidişinden bir sonraki cümleye dair kendinle kumar oynamak yalnız oyunlarının en keyiflilerinden biridir.
ama lanetli bir oyundur. kendinizden başkasıyla oynamamayı tercih edersiniz. hem uluorta bu oyunu oynadığınızı fark ederse, hayat çok pis kızar size..."

ağlama dolabı/ atilla atalay
ve kafam, il olma izni alabilecek kadar kalabalıktı.
kinyas ve kayra.
zaten insanlar mutsuz olmadıkça başkalarının mutsuzluğunu anlamıyor.

-beyaz geceler-
içimde biriken hislerin birdenbire patlayarak beni zerreler halinde dağıtacağından korkuyorum.
(bkz: sabahattin ali)
Çavdar tarlasındaki çocuklar- j.g.salinger

"Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir... Olgun insanın özelliği ise bir dava uğruna gösterişsiz biçimde yaşamak istemesidir."
Cezmi Ersöz
Bana Türkçe bir ekmek var.
hem koca dediğin köle olursa onun ne zevki kalır ki?
memduh Şevket esendal - otlakçı.
"bana bir çay pişir. bırakalım her şey kendi kendine düzene girsin. bir şey kaybetmek korkusuyla yaşamayalım. ne olacak endişesine kapılmayalım. bırakalım zaman her şeyi halletsin. bu söz bize korkunç gelmesin. aynı ırmağa bir kere daha girelim. acele etme, çay kendi kendine demlenir. sen gideli neler oldu bak diyerek her şeyi bir çırpıda anlatmayalım: bu sağlık bozucu davranıştan kaçınalım. hemen birbirimizi eksiltmeyelim. dur ıslanmışsın, sana kuru bir şeyler vereyim, deme. nasıl olsa kururum. günlük yaşantıların küçük koşuşmaları içinde bunalmayalım, nefes nefese kalmayalım. insan kendini kaybediyor sonra." (bkz: oğuz atay- tehlikeli oyunlar)
" yardım edin bana milena, söylediğimden daha fazlasını anlayın. " kafka- milenaya mektuplar
Özgürlük Köleliktir.
bütün duyguları birisine harcayıp duygusuz kalma tehlikesi var arkadan geleni düşünürken de yaşayamamak.
...ama geçmiş için söyleneler yanlış. Ben onun nasıl gömüleceğini öğrendim. Her ne kadar geçmiş pençeleriyle kendine bir çıkış yolu açmayı becerse de.

‘Yeniden iyi biri olmak mümkün.’
güncel Önemli Başlıklar