bugün

robinson crusoe-daniel defoe
kendi acı durumuna bakıp içinde bulunduğu durumun, olabileceklerin en kötüsü olduğunu zannederek üzülenler yanılıyorlar. hayatın içinde kendilerinden daha kötü durumda kimselerin de her zaman bulunabileceklerini düşünmeleri gerekir.
"çünkü hiç kimse hiç bir şeyi özgürlükten daha çok sevmez."
"özerklik, bir insanın kendi duyguları ve gereksinimiyle tam anlamıyla uyum içinde olduğu denge durumudur." arno gruen
Sessiz duruyor, asla konuşmayacak, asla bağışlamayacak, asla elini uzatmayacak, sonsuza dek bu donmuş şimdide kalacak. Her şey bekliyor. Güz dalları, sonbahar gökyüzü, isimsiz insanlar. Ve nereden geldiği bilinmeyen, yanan yaprakların acı kokusu.

Fowles- Büyücü.
"büyük bir hastalık geçirmeyenler, her şeyi anladıklarını iddia edemezler."
(bkz: dokuzuncu hariciye koğuşu)

"ey ulu yıldız! ışık verdiklerin olmasaydı bahtın nice olurdu?"
(bkz: böyle buyurdu zerdüşt)
o kadar cok esrarengiz olgunun nedenini buluyoruz ki,bir seyin bilinemeyeceğine inanmakta zorlanıyoruz.
ama yine de bilinmeyen,bilinecek diye bir sey var.o da karsımıza gecmis sakin sakin isine bakıyor.

-olasılıksız-.
peygamberin otlattığı kuzular kadar masumdu*
" sinüsün entegralinin nasıl alınacağını birden unuttum; mahçup oldum sinüse gösterdiğim bu ihmalden."
oğuz atay - tutunamayanlar
güç bir oyundur ve oyunlarda rakiplerinizi niyetlerine göre değil eylemlerinin etkilerine göre değerlendirirsiniz.
masum gürüntüsü verenler, en az masum olanlardır.
ağaç devrilince, maymunlar dağılır.
**
Şimdi kendi kendime istediğim şeyin mutluluk mu,yoksa daha çok mutluluğa giden yol mu olduğunu soruyorum.Oh Allahım!Beni çok çabuk erişebileceğim bir mutluluktan koru!Mutluluğumu uzaklaştırmayı,sana kadar götürmeyi öğret.

ah jerome neden geri döndün?

andre gide-dar kapı
J.K Rowling-Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

''Yazın o zamana kadarki en kurak günü yavaş yavaş sona ererken Privet Drive'ın küçük kutu kutu evlerinin üstüne uykulu bir sessizli çökmüştü.''
Bir varmış bir yokmuş.
kitaplardan akılda kalan cümleler , insanı derinden etkileyen ya da kendinden bir şeyler bulduğunu hissettiren cümlelerdir . öyle cümleler vardır ki insan kendisi ile bütünleşetirir , işte bu ben , beni anlatıyor der...
Siyahlı adam çölde kaçıyordu ve Silahşorda peşindeydi.

-Kara Kule- Stephen King
Oğuz Atay- Tutunamayanlar

bir silgi gibi tükendim ben. başkalarının yaptıklarını silmeye çalıştım. mürekkeple yazmışlar oysa ben kurşun kalem silgisi idim. Azaldığımla kaldım.
40 yıldan fazla yaşayan insanlar şerefsizdir.

-yeraltından notlar - dostoyevski.
"sırf bakmayı ihmal ettiği için, yaşamında neler kaçırdığını düşündü..."

nietzsche ağladığında
http://www.uludagsozluk.com/k/oya-okula-kos/
mucizeler bitti. doğmak yeterince mucizevi. başka bir tane daha beklemek aptalca. ölmek de ikincisi. bunların arasında hiçbir şey yok. kimse beklemesin.
hakan günday- kinyas ve kayra
''bir yay üzerine ne kadar basınç uygulanırsa o kadar yükseğe sıçrar, yeter ki basınç altında ezilip kırılmasın''*
insanı tanıma sanatı - alfred adler
dünya bir düştür. ah evet, dünya bir masaldır!
'ya aşkı öğret yada aşka üzülmemeyi öğret'
elif şafak, aşk.
insanoğlunun tüm zincirlerinden kurtulmasını ve salt özgürlüğe ulaşmasını sağlayan delilik değil midir?

erasmus - deliliğe övgü
'ölürüm, kahrımdan ölürüm ama inlemem.'. * * *
cümleyi tam hatırlamasam da aklımda kalan şuydu ve beni etkilemişti: "eğer bir göçmensen, ayakların çok daha sağlam basmalı hakikatlerin toprağına"
elif şafak - baba ve piç
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar