bugün

Doğduğum ve çocukluğumun bir bölümünü geçirdiğim, son derece düzenli, kurallı, içinde çoğunlukla olgun, medeni insanların yaşadığı ülke.

Şöyle bir ayrım yapabiliriz.

isviçrede ağlayan, ciyaklayan bebeklere çocuklara nadiren denk gelirsiniz. Denk geldiğiniz zaman büyük ihtimal ya türk çocuğudur ya arap ya da balkan ülkelerinden gelip zamaninda oraya yerleşmiş kişilerin çocuğudur.

Adamlar türkleri hiç sevmiyorlar hatta tiksiniyorlar. Diyebilirim ki türkleri cahil, eğitimsiz, kültürsüz olarak gördükleri için, ki haklılık payları var, adamdan saymıyorlar.

Artik yeni nesiller entegreler tabi. Önceki kuşakların uyumsuzluğu ve sevimsizliği yüzünden adamlar türklerden hoşlanmıyor.

Onun dışında gittiğimde ciğerlerim bayram ediyor oksijenden. Havasının kokusunda bile benzersiz bir güzellik, neşe var.

Türkiyeye döndüğümde, yahu biz yaşamıyoruz diyorum. Ordaki insanlar cenneti biz cehennemi yaşıyoruz.

Ülkemiz kötü olduğu için değil. insanlarımız, yöneticilerimiz adi.

Cenneti cehenneme çeviren insanlardır. Cehennemi cennete çevirecek olanlar da.
yeni Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort otomobili ortalama maaşla 5 ay çalışıp alabileceğiniz ülke.
Türkiye'de 49 ay çalışıp alınabiliyor.
siki taşağı denk adamlar memleketi. ondan bile para kazanır bu herifler. yarın öbür gün piyasaya covid marka saat sürer, dünyadaki saatlerin on katına sana sokarlar , salgının parasını da çıkarırlar.
corona virüsünden bugün 11 kişinin öldüğü ülke.
Doğal güzelliği harika olan dünya bankacılık merkezi ülke.
Birkaç ay önce bulunduğum ülke acep pasaportu ağaçların arasına atıp sığınma mı talep etseydim.
gün içinde corona virüsünden 6 kişinin öldüğü ülke. korosuna kaynaklı toplam ölü sayısı 1790'a ulaşmıştır.
görsel

Alıntıdır ...
Değişik kuralları olan ülke. Ayrıca bıçakları çok kaliteli. Evet.
Medeniyetin başkenti.
Sokakta isanların birbirine gülümsedikleri, günaydın, iyi akşamlar gibi nezaket cümlelerini kurdukları şahane ülke.
Kuralların, kaidelerin usulüne göre uygulandığı, kanunların, demir balyoz işlevi gördüğü yerdir aynı zamanda.
Uymayandan kan alırlar kamil! Evet mabadından!
güzel ülke fakat isviçreliler çok boktan insanlar. hatta insan değiller. embesil sürüsü bir millet.

ikinci dünya savaşında avrupanın kasası olmuş ve başka ülkelerin parasını kullanarak sanayi kurmuş, nazi altınlarının yuvası.
görsel
görsel
görsel
görsel
isviçre'nin en kötü yanı, Antalya'ya uzak olması *
https://twitter.com/serik.../1272795395350028289?s=20
Çok güzel olmasına rağmen korkunç pahalı(bize göre...hatta herkese göre) ve çok sıkıcı bir ülke.

Gidip görülür ama yaşamak boğar insanı.
tarafsız olmayan, zira tarafını en erken seçmiş olmanın ekmeğini tıka basa yemekte olan ülkedir: sermaye ve sermaye sahiplerinin tarafı.
Politik anlamda Olabildiğince tarafsız, haddinden fazla pahalı ama aç kalsan bile görülmeye değer bir yer.
yine avrupaya gidemeyen fakirlerin gözünde büyüttüğü dandik ülke. ulan hadi fakirsiniz anladıkta hiç mi isviçreye giden tanıdığınız yok?

yıllarca para biriktirip isviçreye giden yurdum insanı göt olup geri dönüyorlar. göt olduklarını belli etmemek içinde isviçreyi övüyorlar. bunu gören yurdum fakiride gözünde büyüttükçe büyütüyor. bu döngü ne zaman sonlanır bilemiyorum.

edit: zenginim diye hemen sözlük kezoları bana özelden yazmaya başlamış. hadi kızlar başka kapıya.
yaşanacak 10 ülkeden birisidir.
PKK yuvasıdır
Yakında patlar inşallah da zevkle izlerim TV den.
Halk oyuyla peçeyi yasaklamış ülke.
görsel
görsel
ortalama internet hızının 110.45 mbps olduğu ülke.
36 adet F35-A savaş ucağı satın almayı planladığını açıklamış ülke.