bugün

izmir'de belli etmeyin istanbullu olduğunuzu, izmirliler komplekse kapılabilir.
acı gelecek ama mümkün olduğu kadar gerçekleri kırmadan söylemeye yeminli birisiyim.
çok iyi yapan biridir çünkü istanbul un en dandik semtinde doğmuş büyümüş biri bile esnek bir insandır.
istanbul un havasından, suyundan, güneş ışınlarının geliş açısından mıdır nedir bilmem artık.
söylemeye devam etmelidir.
bu arada ekleyeyim. şahsımca istanbul da doğup büyümüş olmak istanbullu olmak için yeterdir.
hele ki 2-3 nesildir istanbulluysa yeminle çok farklı bir insandır.
esnektir dedik ya, kastımız hoşgörülü olmasıdır.
kurtuluşta tanıdığım yaşlı ermeni (ölmüştür) istanbulun yerlisi kediler köpekler derdi. eski istanbullu olabilirsin ben gibi 80 senedir buradayız ama memleketimiz burası değil kimsenin değil.
ben şahsen tekirdağlıyım diyorum ama istanbul'da doğup büyüyen bir kişi istanbulluyum da diyebilir. istanbul'da doğup büyüdüğüm için aynı zamanda istanbulluyum.
(bkz: aslen istanbullu olmak)
Biz bile 100 yıllık silivriliyiz ama kalkıp istanbulluyum demiyorum. 7 kuşak istanbulluya denk gelmek binde birdir; ya rumdur ya ermenidir gerisi çok zor.
yıllar önce ben 15-16 yaşlarındayken moda'da 20'lerinde bir kadınla tanıştık. havadan sudan laflarken konu nereli olduğumuza geldi. eski yugoslavya'da bir yerlerli olduğunu söyledi. ilgimi çektiği için ne zaman istanbul'a geldiklerini sordum. şimdi tam hatırlamıyorum ama 16., 17. asırda istanbul'a gelmişler, istanbulluyum demiyordu.
istanbul un yerlisi değil sakini olur.
ilk nufüs sayımından beri atalarım istanbul doğumlu. Benim ama söylemiyorum genelde. Buradaki gibi tepkilerden sıkılıdım. En eski kayıt istanbul başka yer mi uydurucam. Genelde Anadoludan gelenlerde oraya bir iki kuşak önce gelmiş onlarda söyledikleri yerin yerlisi değiller. Ne diyeyim Mahmut mu diyeyim. En eski kayıt istanbul öncesi için kayıt yok işte yok ermeni, yok rum yok sadece kedi köpek varmış. Atalarım kediymiş birader.
Fantezilerini kurup bosphorus ortasında tek başına osurup duran tiptir.
120 yıldan fazladır istanbul da yaşıyoruz. Büyük dedem Kadıköy e askerlik için gelmiş. Onun babası ve babasının kardeşleri Çanakkalede ölmüş kimsesiz büyümüş. o zamandan beri aynı yerdeyiz. istanbullu olunca ne oluyor mesela ? Ben değilim ama ulan bari Doğulu(altın), Karadenizli(inşaat,galeri) olsaydık şuan köşeyi dönmüştük.
ya kanka biz yedi kuşak istanbulluyuz ya...
Tahminimce istanbulludur. Diğer 80 ildeki kişiler gibi şehrini söylüyordur.