bugün

görsel
Çağ kapatıp çağ açmamıştır.

Gerçekte ortaçağ'ın bitip yeniçağ'ın başlaması istanbul'un fethi ile italya ve diğer avrupa ülkelerine giden bizans uleması ile başlar. Bu yüzden fetih yeniçağ'ın başlangıcı kabul edilir. Asıl çağ değiştiren olay, avrupa'ya giden bilim adamlarının orada rönesans ve reform hareketlerini başlatmasıdır.

Yoksa 29 mayıs günü fetih tamamlanınca fatih sultan mehmet 'dünyaya haber salın artık yeniçağ'a geçtik' filan dememiştir.
Öyle veya böyle güzel bir şehir miras kaldı bize. Onu koruyup kollamak yerine, heryere çöp atan, tükürüğünü eksik etmeyen, çekirdeğin kabuğunu umarsızca etrafa saçan bir millet olduk çıktık. Bildiğin içine zıçtık güzel şehrin. Bizden sonrakilere bırakacak hiçbirşeyimiz kalmadı. Yozlaştık ve insanlıktan yeterince uzaklaştık vesselam...
çağ kapatıp çağ açmamıştır.

gerçekte ortaçağ'ın bitip yeniçağ'ın başlaması istanbul'un fethi ile italya ve diğer avrupa ülkelerine giden bizans uleması ile başlar. bu yüzden fetih yeniçağ'ın başlangıcı kabul edilir. asıl çağ değiştiren olay, avrupa'ya giden bilim adamlarının orada rönesans ve reform hareketlerini başlatmasıdır.

yoksa 29 mayıs günü fetih tamamlanınca fatih sultan mehmet 'dünyaya haber salın artık yeniçağ'a geçtik' filan dememiştir.
Eh amk bizanslı bilim adamı italya ya tatile çıkıyorum ayol diye de gitmedi istanbul türkler tarafından alındığı için oraya göç etti

Klasik avrupalıların türkler bir bok yapamaz kafası geç bunları.
Nasıl zorunuza gidiyor lan amına koyim. Çağ açıp çağ kapatmamışmış. Ahahah.
türk devleti tarafından gerçekleştirilmiştir.

çağ kapanır mı açılır mı yoksa balkon mutfağa mı katılır bilmem.

tek bildiğim üstün türk ırkı tarafından feth edilmiştir.

ermeni ve k*rtlerin böyle bir tarihi yoktur.
neden kutladığımızı anlamadığım bir başka terane daha...

şimdi içinizden bir ahmak; "Delinin zoruna bak, niçin kutlayacakmışız ayol, elbette fethettiğimiz için" diyecektir elbette!

Peki o zaman, "Viyana'yı fethedemediğimiz günün" anısına niçin karalar bağlamıyoruz, anma törenleri tertiplemiyoruz, ağlaşmıyoruz?

Elbette o konuda başarısız kaldığımız için, hatırlamak istemediğimizden... Budapeşte'nin, Belgrad'ın, Bükreş'in, Atina'nın, Sofya'nın, Kahire'nin, Kudüs'ün, Şam'ın, Bağdat'ın, Mekke'nin, Medine'nin elden gidişini her sene anmaya kalksak işi gücü bırakıp "profesyonel ıskatçı" yazılmamız gerekecek değil mi lan ampul beyinliler?

evet ben saçma sapan ritüellerden hoşlanmıyorum ama şu fetih konusunda at izini it izinden ayırmak istiyorum;

Bir kere, istanbul'un fethini "biz" kutlamıyoruz, yani ben ve benim gibiler; küçük bir zümre kutluyor. Bu da dinci kesim. Dinci kesimin içinde de işi gücü olmayan küçük bir grup. Herkes namazında tesbihinde, bununla mı uğraşacak?

Ama o küçük grup, kendi kendine "Yunan da Selanik'in fethini kutlasa hoşumuza gider mi?" sorusunu sormuyor. Çünkü biz daima haklıyız. Biz fethederiz, kimse karışamaz.

Herif kendi dininden vazgeçip bizimkine gelince (Aleyk-ül islam!) el üstünde tutacaksın, bizimki başka dine geçerse öldüreceksin, öyle mi? Sonra da Avrupa'ya bok atıp "siz asıl kendinize bakın" diyeceksin...

Eloğlu Osmanlı imparatorluğu'na karşı bağımsızlığını kazanmak için ayaklanınca "Sırp isyanı, Mora isyanı, Arnavut isyanı" olur, biz yaparsak "istiklal harbi". Sonra da "tarihte ilk kurtuluş savaşını verdik" deyince yüzümüze tuhaf tuhaf bakarlar, niçin baktıklarını anlayamayız.

Acaba, beş yüz altmış dört yıldır Osmanlı-Türk damgasını asla silinemez şekilde vurduğumuz şehrin günün birinde bir kere daha elimizden gitmesinden mi korkuyoruz da, her sene bu fetih meselesini dönüp dönüp hatırlamaya ve özgüvenimizi yeniden doğrultmaya çalışıyoruz?

Yani gerçekten aklınız alıyor mu günün birinde Ayasofya'da yeniden çan çalabileceklerini, Süleymaniye'yi domuz ahırı yapabileceklerini falan? Her şeyden önce UNESCO izin vermez. Aklınız alıyor mu, kelaynak kuşu gibi kalmış bin beş yüz kadar Rum'un, bir milyon şehirli ve on dört milyon lumpen Türk'ü buradan sürüp çıkarabileceğini?

Hayır. Yunan ordusu gelse tükürükle boğarız. Ama gene de, "Ulubatlı Hasan donuna soyunmuş" bir arkadaşın surlar üzerinde okları hababam yemesi ve Hintli sömürge neferi Gungadin gibi düşüp düşüp kalkması şeklinde icra edilen müsamere hoşumuza gidiyor.

Çünkü bu arada çaktırmadan "üç hilalli bayrak" falan da açıyoruz (ama zemini kırmızı değil yeşil), yüreğimizi soğutuyoruz.

mesela önümüzdeki hafta sonu 29 ekim kutlamaları olacak, muhtemelen envai şebeklikler eşliğinde, bir tiyatrocuyu Atatürk kılığına sokup Şişli'den Dolmabahçe'ye götürmelerine götürecekler. ne diyeyim yani, buna mı kızayım, sinirleneyim?

o değil de ben bu entryi "milliyetçi ve muhafazakar" kesimi azıcık gıdıklayayım diye yazmaya başlamıştım, pek öyle olmadı. aykırılık yada çıkıntılık ile de hiç bir alakası yok. ben sadece bu memleketin sağcısından da solcusundan da, her türlü fraksiyonundan da bezdim arkadaş!

Fakat siz bana bakmayınız, her türlü ritüelinizi çeşitli maymunluklarla beraber sergileyiniz. sergilemezseniz yavşaksınız!
Tarihin en altın sayfasında yerini almış, muazzam başarıdır.

Yerin çok ayrı eyy Fatih Sultan Mehmet.
Dünyanın en mühim olaylarındandır. Fatih Sultan Mehmed'in askeri başarısını gösterir.
istanbul alındıktan sonra fatih bundan ders çıkarıp bizanstan kalan surların zayıflıklarını gördüğü için gözcülük yapılması için 3 kule daha ekleterek yedikuleyi yaptırmıştır.
Yarın 565. Yıl dönümü. Cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan tarafından şöyle bir klip hazırlanmış

https://youtu.be/ahc1aIhTugE
Fetih değil, ilaçmak denilmelidir.
Bir alevi deyişi olan zahit bizi tan eyleme sarkisi esliginde istanbul'u ruslarin elinden kibris'i ingilizlere vererek kurtaran aptulhamitli ve menderezli 565. Yil reklamıyla beyin yakmiş tarihsel vaka.
batı ittifakının 565 yıllık sızısı.
Az önce yıldönümü için çekilen reklam filmini izledim.

Fatih, kanuni, hezarfen, Abdülhamit, menderes, Özal...
Hepsi vardı.
Bir tek Atatürk yoktu.
"le tufte hannel kostantiniyyetu fele ni’mel emiru emiruha vele ni’mel ceyşu zalikel ceyş..."
(Konstantiniyye elbet bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.".
(hz muhammed sav).

istanbul ve istanbul'un fethi türklerin ortaçağ'daki kızıl elmasıydı.
bu hedefe varabilmek için türk milleti çağından öte bir ordu kurdu,
o orduyu çağından öte teknoloji ile donattı.
o ordunun başına da iyi bir komutan ve aynı zamanda bir bilim adamı mühendis olan bir lider geçti.
türkler 1453 yılında kızıl elmasına böyle ulaştı.

bilim ile, fen ile, düşünce ile, akıl ile...

daha sonra türkler kızıl elmasını terk etti.
bilimden uzaklaştı, fenden uzaklaştı, düşünceden, akıldan uzaklaştı.

istanbul kaybedildi.

ve istanbul'u yeniden fetheden komutan ilk fetheden atasını örnek aldı.
bilim ile, fen ile, düşünce ile, akıl ile bir milleti yoktan var etti.

istanbul'un ilk fatihi fatih sultan mehmed han babamızın izinden giden gazi mustafa kemal atatürk'de istanbul'un son fatihi oldu...

ve dedi ki;
Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin...”

şüphesiz ki istanbul'un fatihi bu iki insanın pek çok ortak yönü vardı.
çünkü her ikisi de seçilmiş insanlardı.

şimdi bakıyorum da, kendini fatih yerine koyanlar ne hallerde...

istanbul'un fethinin 565. yılı kutlu olsun...

bonus;
görsel
since 1453...

bugün 566. yıldönümü olan kutlu zafer..
ve bugün hala dünyanın en güzel, en gözde yerinin sahibi türklerdir.

kutlu olsun.
görsel

Havanın mavisinde, denizin yeşilinde
Bir türkü, Orta asya’dan beri duymuşuz.
Anamızın sütünden bayraklara kadar
Yüce fetihle büyümüşüz.

Yakmış gecemizi yıldızlar
Burçlardan yana uyanmışız.
Bir yazı gibi tepeler alnında
Yazılmışız, silinmişiz.

Nur ile kuvvet ile aşk ile
Kaderin büyüsünü bozmuşuz.
Görmüşüz suretini güzelliğin
Koca feleklere görünmüşüz.

Cihanın yarısı gök;
Önünde şehit şehit durmuşuz,
Cihanın yarısı istanbul
Almışız.

görsel: fausto zonaro'nun fatih'in topkapı'dan istanbul'a girişi tablosu.
şiir: fetih zamanı/fazıl hüsnü dağlarca
türk hatta dünya tarihinin en büyük fetihlerinden.
Huzur içinde yat Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri ..
Kemalistim, Atatürkçüyüm ve atam fatih ile de fetih ile de gurur duyuyorum.

Kutlu Olsun.
o meşhur tablodaki fatih in sağında duran nigga hep tuhafıma gitmiştir. üstündeki kıyafetlerden ise akıncı ocağına mensup bir akıncı veya deli olduğu sonucu çıkıyo. ee be amk un ressamı ne uydurursun götünden? akıncı ocağında zencinin işi ne at kafası.
Fatih sultan mehmet gibi bir değere sahip olduğumuz için gerçekten şanslıyız deha,hırs ,azim ,üstün yöneticilik kabiliyeti ve zekanın ortaya çıktığı bir adam kutlu olsun hepimize.
Dünya tarihinde dönüm noktası olan istanbul’un fethinin 566. yılını gururla ve iftiharla kutluyoruz. Bu anlamlı günde Fatih Sultan Mehmed Han ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Bu mesajı yollayan bir akp belediye (ilçe) başkanı.
Bu inceliği bilgisi ve hassasiyeti için teşekkür etmek gerekir.

istanbul (azıcık foşşiklik yobazlık yapayım, müsaadenizle) iki defa Türk islam orduları tarafından fetih edildi.
1- Fatih Sultan Mehmet han.
2- Gazi Mustafa Kemal Atatürk.
görsel
görsel