bugün

istanbul'da trafik yoktur, trafiğin istanbul'u var.
Ankaradan 1 saatte uçakta gelir havalimanından sahile 3 saatte gittiğin boktan çarpık kent işte..

(bkz: Anlatmıyorum herşey ortada gonuşşmam katıyan görüyorsunuz)
görsel
son bir kaç gündür hava açık sayılır

istanbul da ki işsiz sayısı konusuna hiç girmeyecem

güneşi gören kendini dışarı atıyor

o yollardaki arabaların çoğunun

ne bir işi var, ne de gittiği bir yer

kendi kendini gezdiriyor.
misal yol sağa ayrılıp başka bir yola bağlanıyor ve bu ara geçiş tek şerit çizilmiş değil mi? hayır, o az gelişmiş insanların gördükleri ama biz normal insanların göremedikleri gizli çizgiler var ve o çizgilere vakıf olanlar biliyorlar ki, yol dediğin enine alabildiği kadar arabayı almak için yapılmış bir inşaattır.
insanin psikolojisini bozan sehir olayi, kac kere kopru trafiginda gercekten huggur hungur aglamisligim vardir caresizce beklerken amiaakoyii diye.
eskiden istanbulda trafik saatleri olurdu mesela sabah 8-10 akşam da kışın 5-7 yazın 6-8 arası. bu saatlerin dışında da pek bir yoğunluk olmazdı köprülerde bile. ama artık öyle bir hale elmiş ki sokak aralarında bile trafik oluyor yanlış park edilen araçlar yüzünden. pazar günü sabah 10da trafik olur mu demeyin, oluyor işte. saat sorumum yoksa karşıya geçmem gerektiğinde haftiçi saat akşam saat 10dan sonra hallediyorum.
fök yu.
görsel
Gecenin 3 buçuğunda beşiktaş ortaköy istikametinde olandır.
birazdan aralarına karışacağım trafiktir. yarım saattir kendimi hazırlıyorum clubber lang ile maça çıkacak rocky gibi. kornalar küfürler kıyametler cinnet geçirip bisikletin zor geçeceği aralıktan araba ile geçmeye çalışan ralli pilotları.. allah herkese yar ve yardımcı olsun.
motosikletle jaguar, porsche , ferrari, bugatti gibi arabaları hergün tokatladığım trafiktir. araba ne olursa olsun işe yaramaz yani istanbulda. a noktasından b noktasına gitmekse amaç, motosiklet en güzel araçtır.
tek başına trafiğe çıkıp toplu taşıma kullanmayan, 10 dakikalık mesafeye 2.5 saatte giden zihniyette gram beyin varsa bişey bilmiyorum.
akabe oldukça dah ada yoğunlaşacaktır

çeşitli mahalleleri dolaşıyorum

yoğun bir inşaat faaliyeti

akabeli mütaahitler de pür neşe

bakıyorum herif 5 kat binayı yıkmış

yerine 10 kat atmış

belediyeden falan adam ayarlayıp

11.ci katı atmanın derdinde

yollara bakıyorum 30 senedir aynı yol

bırak santim genişlesin

belediye sağdan soldan biçip

isparka gelir elde etmeye çalışıyor

adamlar da zihniyet bu,

bu akabe kalsın 10 sene sonra

daha kötü olacak.
ihane edilmiş şehirde trafik düzeni kuralı mı olur?
Dünya'nın en büyük köyü haline gelmiş ve sürü güdüsü içinde kent kültüründen bi'haber yaşayan insanların olması ile istanbul trafiği için "Hindistan'dan hallice" desek yeridir.
Okullar tatil olduğu andan beri kilit. Lan inşallah yarın düzelir. 15 gün kafa dinleriZ.
Yarin Okullarin acilmasiyla elli kaplan gucune erisecek olan trafiktir.
Biraz korkuyorum.
başlayan köprü bakım çalışmasıyla üst düzey formuna ulaşmıştır. her gün sabah satlerinde 35 dk olan Ümraniye-kavacık arası an itibariyle 1 saat 25 dk sürmektedir.
seçim ertesi başlatılan çalışma ile yeniden ayyuka çıkmıştır. çalışmanın yapılması çok önemli olmasına karşın seçim ertesi açıklama yapılması talihsizlik olmuştur.
sadece türkiye´de degil, dünyadaki en sorunlu trafiktir.

trafigin kötü olmasinin bir cok sebebi var (alt yapi, bozuk yollar, sürekli yol calismalari, dar kaldirimlar, bisiklet yollarinin olmayisi vs. vs.) ama en baslica sebeplerinden bir tanesi de sürücülerinin (hepsi degil ama büyük cogunlugunun) ta kendisi oldugunun kanaatina vardim.

1. sorun: makas atmak
sagdan sollayip, en sol seride kadar girerek, solladigi araclarin aniden fren atmasina sebep oluyor. bu da diger arkadan gelen araclarin zincirleme frenlemesine sebep oluyor. ayni zamanda seyir halinde olan diger araclari tehlikeye atiyor.

2. sorun: üc seritli yolda orta ve sol seridi mesgul etmek
örnegin; otoyolda ilerlerken orta seritte veya en sol seritte 80-90 ile gitmek. burada en sag serit bos oldugu icin süratli (120 km/s) araclarin sagdan sollayip makas atmasina sebep oluyor.
en sag serit bos ise; en sag seritte ilerle kardesim. ne isin var sol seritte?

3. sorun: güvenlik mesafesi birakilmamasi
önden giden aracin dibine kadar girilmesi. tüp yüklü pickup ile "gaz bende fren bende kardesim rahat ol!" diyeni de var. hem o gaz hem o freni kim bilir en son ne zaman kontrol ettirdin? nereden biliyorsun o freninin patlamayacagini, fren yaginin icinde su veya hava olmadigini? ya ben ani fren yaptigim esnada, senin dalginligina denk gelirse ne yapacaksin?

4. sorun: sinyal kullanmamak
sinyal kullanmadan dönüs, sollama gibi eylemler gerceklestiren sürücüler yüzünden sürekli gergin ve kusku halinde arac sürmeye sebep olunuyor.

5. trafik kurallarina uyulmamasi:
trafik kurallarina uyulmamasi ve hatta sürücülerin her daim yol hakkinin kendinde oldugunu düsünmeleri, diger sürücülerin yol hakkini elinden almaya kalkmalari hem kendi hem de digerlerinin hayatini tehlikeye atmakta.
örnegin; mugla, aydin, eskisehir gibi trafigi sakin illerde yol hakkin sahsima ait olmasina ragmen, yol hakkimi elimden almaya kalkan (hem bayan hem erkek) 34 plakaya sahip sürücülerle karsilastim (üstüne agizlarindan ön camlarina tükrük fiskirtarak küfür ediyorlardi). diger il plakalarina sahip olanlar daha hosgörülü.

6. bir de yayaya yol vermeme özellikleri var ki; sanki kendileri hic yaya gezmiyorlar.

istanbul trafigini düzeltmek icin; önce sürücülerin kendilerini düzeltmeleri gerekmekte.
hiç unutmuyorum. kırmızı ışıkta durduğumuz için yemediğimiz küfür kalmamıştı. yani benim kornaların ritminden anladığım buydu. belki de hoş geldiniz demek istemişlerdi. ilk ve son gidişimdi.
şu an saat 16:00 ama saat 19.00 muş gibi trafik var. Deprem diye birçok işyeri eve gönderdi çalışanları sanırım.
vali ali yerlikaya okulların bugün tatil olduğunu söyledi.
ekrem imamoğlu döneminden sonra artık içinden çıkılmaz hal almıştır. istanbul iş bilmeyen tiplere kaldı.
eğer sürücü iseniz, arabayı yolda bıraksam da koşsam isteği uyandırır bu lanet trafik. en gereksiz yere ışık koyarlar. okul geçidinin olduğu tali yola ışık koymazlar. büyük sabır gerektirir.
katlanılamaz trafik çik işkencesinden sapa sağlam çıkan adam bu trafikte delirir.
kim bu şehrin trafiğinden şikayet ediyorsa ağzının ortasına vuruyorum artık. sadece metro bile hemen hemen heryere gidebiliyorken hala o arabanı kullanıyorsan söylenme hakkın yok zaten.
güncel Önemli Başlıklar