bugün

"Gönlüne kar yağdırıyorsa çocuk sesleri yetsin."
dünya görüşünden hiç hazetmesemde amentüyle beni yaralayan şair.
desem öldürürler demesem öldüm diyen şair ya da her neyse.
Bir gün tüm popüler kültür şiir sevenlerinin önünde diz çöküp tovbe isteyecegi şair.

ismet özel bey diyeceksiniz lan.
Bağırın şimdi şampiyon ismet özel.
Ortama uymuyorum, çünkü dünyada evimde değilim.
Dünyayı evi sayanların suçuna katılmıyorum...

ismet ÖZEL
"Sevmek mübalağa sanatıdır.
Abartın."
"onunla ben
hep sevişecek gibi baktık birbirimize
bir kez öpüşebilseydik dünyayı solduracaktık"

diyen,

"Beni artık kimseler arayıp da bulmasın
beyaz harmanilerin göklere açık sofrasında
yıktığım saltanatın dizinde inlediğim
aşkın en tabanında yattığım anlaşılmasın"

diyen,

"Doların dalgalanmasına bırakıldı bu çağda alum
geceleri şehrin varoşlarında ikamete mecbur edildi
gündüzün kimlik soruldu ona
sağcı mı solcu mu olduğu sorusuna cevap verdi
seken bir kurşun kadar
kurşuni bir kış denizi kadar bile
taraf tutmayan ölüm "

diyen,

"Kabaran bir çarpıntı oluyor şehir
uyusam bir dağın benimle uyuduğu oluyor
her gün şehrin ortasında bir ergen ölüyor
domuzuna ölüyor bankerlere durarak
noterden onaylı kağıtlara durarak
mevlit ilanlarına durarak.
Yunmadık saçlarını okşuyoruz, yavrum.
- Yüzümüzde dolanan bir mayhoş kahkaha -
Gırtlağımda bir harf büyüyor
gırtlağımızda. "

diyen,

"yaşamak debelenir içimde kıvrak ve küheylân
beni artık ne sıkıntı ne rahatlık haylamaz
çünkü ben ayaklanmanın domurmuş haliyim
yürüsem rahmet boşanacak
ve sana bir karşılık vereceğim."

diyen ve hatta şiirlerinde anlayana daha bir çok şey söyleyen eli ve zihni kuvvetli şair.
28 şubat'ta göstermediği tepkiyi/duruşu bugün de göstermeyerek benim için biten şair.
22 haziran 2013'te konya'da bir panelde yaptığı konuşmada özetle şunu söyleyen şair-yazar:
abd, suriye'de çıkarlarını savunması için ateşten kestaneleri alan maymun olarak türkiye'yi kullandı. türkiye bunu yapmakta başarısız oldu ve suriye, abd'nin ikinci vietnam'ı oldu. bunun üzerine abd, türkiye'yi cezalandırmak için yola koyuldu. ankara'yı bombalayabilmek için recep tayyip erdoğan'dan bir saddam üretmesi gerekiyordu.

gelinen nokta şu;
takip edenlerin belirttiği üzere amerikan medyasında haberlerin % 50'si islam dünyası ile ilgili, onun da %50'si tayyip erdoğan'la ilgili.
ve haberlerin içeriği de malum:
gazeteleri ve haber sitelerini kapatıp gazetecileri hapislere dolduran, muhaliflerini ezmek için darbe tiyatrosu hazırlayan, kürt şehirlerini bombalayıp katliamlar yapan, otokrat ve totaliter lider vs. vs...
amerikan kamuoyu türkiye'ye yapılacak her türlü muamele ve müdahale için hazırlanmış ve gerekli algı düzeyi sağlanmış durumda.
o da şu:
türkiye'de saddam'ı mumla aratacak bir diktatör var ve her türlü yolla alaşağı edilmesi lazım.
pararelciymiş.
tutarsızdır ama şiirleri iyidir.
'ben öyle bilirim ki yaşamak
berrak bir gökte çocuklar aşkına savaşmaktır'

bu mısraların gectigi Sevgilim Hayat adlı şiirini asagıda seslendirdim.

https://soundcloud.com/us...ismet-ozel-sevgilim-hayat
1970'e kadar marksist dünya görüşüyle şiirlerinin imgelerini oluşturan şair. 1974'de yayınladığı amentü şiiriyle islami geleneğe yakınlaştı. iki döneminde de özgürlük ve şiir arasında bir bağ kurdu.

radikal ve şiddetli imgeleriyle türk şiirine yön veren bir şair oldu.
yaraların kabuğu kolayca kaldırılıyor
halkın doğurgan dünyasına dalmakla
onların güneşe çarpan sesini anlamayan
dört duvarın, tel örgünün, meşhur yasakların sahipleri
seyir bile edemezken içimizdeki şenliği
yılgı yanımıza yanaşmazken
bizi kıvıl kıvıl bekliyorken hayat
yıkılmak elinde mi?

demiş yıkılma sakın adlı şiirinde.
önceden solcu takılırken, Hristiyan takılırken bir anda Tuğçe Kazaz gibi dönen biri.
"hak yemek sol elle yemek kadar dikkat çekmedi bu ülkede" şeklinde harika bir tespiti vardır ülke hakkında.
hergün yanımda güzel! sesiyle okuyan bi arkadaş var- teşekkürler kyk teşekkürler güzel devletim
- neden bölcen ki devleti
-hiiç devlet bana bağmiyi de- ondan şeyediyom
oda değişmeye de izin yok 1 ay
Hem müslüman hemde avanak olamazsınız sözünü duyunca bende yer eden fikir adamı ve şair.
15 Temmuz`da biz sokaklardayken ne yaptigini gercekten merak ettigim sair. Yalnız yaşayan en büyük şair olmadığına dair saçma sapan şeyler duyuyorum. Böyle düşünenlerin sadece “yaşamak umrumdadır“ şiirini tekrar okumalarını istiyorum.
başıma bir şey gelmeyecekse;
sevmiyorum.

sevmiyorum lan.

edebiyattan anlamıyorum belki ama ne yapayım sevmiyorum,
seviyormuş gibi mi yapayım.

by.
"yüzüne ay kırıkları çarpıp uyansın sevdiğim." demiş şair. ayrıca yıllar önce fethullah gülen hangi dine mensupsa ben o dine mensup değilim de dediği söyleniyor.
yine, yabancı dile çevrilememesi üzerine yazdığı bir şiirden:

"kamaymışçasına kamaştırılmış ustura"
Cumhuriyet, son dönem şairidir. Usta olduğunu kabul ettiğim şairlerden. Yazın hayatının çalkantılı son dönemlerdeki şiirleri görüşlerime uymasa da bu denli ustayı inkar etmek fikirsizliktir.

inanamayan biri olarak mistisizmin ne denli güçlü bir büyü olduğunun farkındayım.insanların yarattığı bir mistik güce yine insanların yürekten tapması yani aslında bunu yapabiliyor olması ve Insanların bu büyü karşısında yarattığı ürünlerin yanında bir de saflık duygusu beni de etkiliyor.

Bu yüzden olacak ki ismet Özel, benim kendimde fark ettiğim bu düşüncemin ilk teyitlerinden biri.
dönektir.
sağlam şair, ultra yüksek egolu kibir âbidesi.