bugün

komünizm'de Allah, din yoktur demiyorum fakat çoğu komünist ateistken çoğu müslüman nasıl komünist olacak?
yerinde bir tespittir. ayrıca türk tarihinde sultan galiyev ve gaspıralı ismail gibi, araştırılması gereken sosyalist müslüman liderler ve fikir adamları vardır.

ayrıca (bkz: saddam hüseyin) (bkz: muammer kaddafi)
bizim sosyalistlere de, daha iyi bir önerimiz vardır:

(bkz: aydınlar aristokrasisi)

belki geri kalan her şeyin bir konuşulabilirliği vardır da, sosyalizmin darwin ve freud'u öne çıkardığı yerde değil...

ama ben antiemperyalizmin islamcılarla sosyalistler arasında önemli bir ortak görüş olduğunu düşünüyorum. filistin'in ve çakal carlos'un önemle üzerinde durulması gereken figürler olduğunu düşünüyorum.

başka belki bir çok konu da vardır bu şekilde...
yıllarca atamızı gomunist la bu diye eleştiren mümin kardeşlerimizin eksen kaymasıdır belki de.
tüm dinler içinde en fazla çarpıtılan din müslümanlıktır.bundan çıkarı olanlar, çıkarı olmadığı halde araştırmaktan aciz insanların, bundan çıkarı olanlara inanmasıyla, yanlış bir kavram ve yanlış bir kavram kargaşası yaşanmıştır, yaşanıyor ve yaşanıcak. b
(bkz: ateşle barut yan yana durmaz)

sosyalizm dinden arındırılmış bir ideolojidir. o nedenle birbirlerine pek uygun değildir. bir kere islamda kadın ve erkek bile eşit değildir ki tüm toplum eşit olsun ? peh!
sosyalizme en uygun din islamiyettir, şeklinde tersten işletildiğinde sosyalizmin ruhuna ters düşecek önerme.
(bkz: yaran tkp li paranoyaları)

yalnız, sancılananlar var, hiç mi konuşmasak ne?
islamiyet içinde sosyalizmin bütün güzelliklerini barındırır. lakin sosyalizmde din yoktur. inançları din doğrultusunda değildir.

gerçek islamiyet yaşansa, sosyalizm yok efendim eşitlik aman efendim demokrasi olmazsa olmaz gibi laflara gerek duyulmaz. hepsini barındırıyor hepsini. ama öyle bir çarpıtılıyor ki insanlar feleğini şaştı artık. türlü türlü kavramlarla eşitliği, adaleti sağlamaya çalışıyorlar.
ilgilenenler için, çok da önemli bir kaynaktır:

(bkz: devrimci islam)
komunizmle olmasada sosyalizmle islam benzerlikler gösterir. kazancın 10 da 9 u ticarettedir ve @1 deki sözleriyle hz. muhammed örnek vermek gerekirse çin benzeri sosyal devlet anlayışındadır.
öyleyse;

(bkz: che yaşasaydi ve kız olsaydi rte ye verirdi)
"Başkaları hesabına çalışmaktan, yerine getirilmeyen isteklerden ve yalnız bırakılmışlıktan yılmış halk kitleleri üzerine her yerde büyük ağırlıkla yüklenen ruhsal baskı biçimlerinden biri dindir. Doğaya yenik düşen ilk insanların tanrılara, şeytanlara, mucizelere ve benzeri şeylere inanmasına yol açışı gibi, sömürülen sınıfların sömürenlere karşı mücadeledeki yetersizliği de kaçınılmaz olarak ölümden sonra daha iyi bir yaşamın varlığına inanmalarına yol açar. Din, bütün yaşamı boyunca çalışan ve yokluk çekenlere, bu dünyada azla yetinmeyi, kısmete boyun eğmeyi, sabırlı olmayı ve öteki dünyada bir cennet umudunu sürdürmeyi öğretir. Oysa yine din, başkalarının emeğinin sırtından geçinenlere bu dünyada hayırseverlik yapmayı öğreterek, sömürücü varlıklarının ceremesini pek ucuza ödemek kolaylığını gösterir ve cenette de rahat yaşamaları için ehven fiyatlı bilet satmaya bakar. Böylelikle din, halkı uyutmak için afyon niteliğindedir. Din, sermaye kölelerinin insancıl düşlerini, insana daha yaraşan bir yaşam isteklerini içinde boğdukları bir çeşit ruhsal içkidir. "
(sosyalizm ve din - Lenin)
çok çok doğrudur şöyle ki ; bir kesim sınıfsız toplum düşlerken diğer kısım ümmetçilik der , yani aynı kapıya çıkar , bir kısım ayda 20 liraya talim ederim herşeyimi devlet versin der , diğer kısım 'bu dünya yalan diğer dünyaya çalış' der günübirlik mecitlerde yatar kalkar,bazen birbirinin saflarına geçerler komünistler dinci dinciler sosyalist olur yaşar giderler...ha şunu da unutmadan! rekabetin olmadığı bir yerde kaliteden yenilikten gelişmeden söz etmek hayal bile edilemez. , dolayısı ile bu iki saplantılı kesim şu an buraya entry dedikleri şeyi girebiliyorlarsa bunu , bu iki yönetim şeklinin olmamasına borçludurlar.
eşitlik ,sosyal devlet vs gibi örtüştüğü konular olmakla birlikte halkta var olan komünist,sosyalist korkusu yenilmeden gerçekleşmesi mümkün değildir.lakin geçmişten gelen bir kuyruk acısı,tatsız anılar vardır
diğer yandan herkes ahlakın doruklarında yaşasaydı kapitalizm de atın gibi olurdu. komşun açken senin onu doyuracak durumda olman komunizmde pek mümkün değildir.
insan sosyal bir varlıksa olması gereken zaten sosyalizmdir.
ekşisözlük'ten yerleyeksan rumuzlu arkadaşın görüşlerinin okunması gereken konu... özellikle, mülkiyet hakkına bağlı cemiyet sermayedarlığı hakkında yazdıkları..

ben de yazacağım burada bu tip derinlemesine konular ama, bizim sözlüğün yazar profili kaldırmıyor böyle şeyleri...
marksizm bir dikdörtgen gibidir ve o dikdörtgenin bir tarafı herzaman açıktır ordan sürekli bir bilgi akışı sağlanır. paylaşmak temel esas değildir evet örtüştüğü noktalar vardın fakat sosyalizm ile islamiyet arasında uçurumlar kadar fark vardır. mesela sosyalizmde isteyen striptizci olur, isteyen hayat kadını, isteyen gay olur. yüzeysel baktığımızda evet islamiyet ile sosyalizm örtüşüyor diyebiliriz ama birde işin derinliklerine inmek gerekiyor.
inançlı insanları sola sola çekmeye çalışan sempatik yoldaş söylemi.
islamiyette mülkiyet kavramı vardır aynı zamanda bu mülkiyeti paylaşma anlayışı da. sosyalizmin demir pençe gibi tepeden çökerek paylaşmaya zorladığını islamiyet rıza ile yapar.
islamiyette emeğe saygı vardır alın teri kurumadan emeğin karşılığı verin der, bu önermeye kalkıp inancı maske yapıp emek sömürenleri öne sürmeden önce ülkemizdeki sendikaların ne kadar emek sömürdüğüne bir bakın.
islamiyette sınıf ne de ırk ayrımı vardır. tek kriter takvadır. sosyalizmin baskı ile kaldırmaya çalıştığı sınıfları islamiyet tabanda kaldırır.
biri zorla, baskı ile yaptırmaya çalışır diğeri ise rıza ile, gönül ile.
(bkz: ihsan eliaçık)
iSLAMiYET DER Ki;

SENi KiMSE YÖNETEMEZ. KiTABA GÖRE (KUR'ANI KERiM) KURALLARINI KOYAR VE HAYATINI ŞEKiLLENDiRiRSiN. Sen şekillendirirsin.
Kısasa kısas haktır. Eğer dilersen af eder dilersen bi benzeri cezayı ona çektirirsin ki benim çok doğru bulduğum bir durumdur.
evladıma tecavüz eden yaratığa verilen para ve hapis cezesı benim yüreğimi soğutmaz. ona verilecek en iyi ceza ömür boyu organını bir daha kullanamaması olacaktır!benim canımı yakanın canı yanacak ki başka canları yakacak hakkı kendinde bulamasın.
en azından inancı yok ise allah'dan korkmuyorsa bile alacağı cezadan korksun!
insan insandan üstün olamaz. zengin fakirden üstün değildir. akıllı deliden değerli değildir.
çok parası olan bilir ki o paranın hesabını vermek zordur. kimse zengin olmak istemez zaten.
zekatı hakkıyla veren müslümanlar olsaydık hepimiz zaten fakirlik diye bi'şey kalmazdı.
sosyolist rejimde tek parti de olsa bir yöneten vardır. benim dinim kimse seni yönetemez sen hayatını benim kurallarıma göre devam ettireceksin der.

dolayısıyla fiziken en yakın yönetim şekli de olsa aslında hiç alakası yoktur.
ancak günümüz şartlarını duruma ayak uydurmak, olanı kabullenmek, tevekkül etmek diye vs bahaneleriyle kabul etmek durumundayız.