bugün

hem her yerde hazır ve nazır ama yanlış tanınan, tutku uyandıran ama belli bir mesafede tutulan islam, anlam belirsizliği içinde ele alınmaya devam ediliyor.
çağdaş islam dünyasında ''cihad '', allah yolundaki bu caba, dışardan, genellikle-kaçınılmaz olarak ''kutsal savaş'' a giden dini aktivizmin biçimi olarak algılanıyor.
inanan inanmayan herkesin uzmanı olduğu din.

savaşın diyor ıyy ne barbarca, hatta bazen namaza yaklaşmayın diyor görüyor musun bak nasıl buldum açıklarını!
aynı zamana bir özel isim .
şeriat ile yönetilmeyen devlette hiçbir müslümanın kendi elleriyle şeriat kurallarını uygulamasını önermeyen din ve kuralları. önermeyen, diğerlerine zulme kaçan müdaheleleri de yasaklayan. yorum yaparken dikkatli olalım.
çok değişik bir sevap/puanlama sistemi olan din. insan kendini alışveriş merkezinde sanabiliyor.

Kuran okurken ilginç bir ayete gelmiştim*. Söz konusu ayetkuran okurken her bir harfe 10 sevap verileceği yazıyordu. Eğer kuran'ın tamamı okunursa yer yüzündeki bütün insanlar kadar sevap yazılacağı söyleniyordu. Yasin okurken ise kuran okumadan önce yasin okunursa, kuran'ın her harfine 10.000 sevap verileceği yazıyordu.*
Gerçekten ilginç. Yani yakında "cennete gitmek için şu kadar mil puan toplamalısınız" diye birşeyle karşılaşırsam şaşırmam. insanların kuran okuması karşılığında sevap yazılan bir din gerçekten şaşırtıcı. Şahsen büyük hayal kırıklığına uğramıştım söz konusu ayetleri okurken.

Ancak keşke günah sayılabilecek birşeyin kaç puan olarak yazıldığı söylenseydi. böyle olmuyor. evdeki hesap ahirete uymuyor.

(bkz: ahirette götümüze girecek entryler)
hoşgörü dinidir anlayana.
cagin gereklerine uymasi gerekmeyen dindir. adama sorarlar cag neyi gerekyiriyor. boyle ici bos pariltili laflar etmekle olmuyor. cag ozgurluk adi altinda her turlu sapikligi gerektiriyorsa islam buna uymayacaktir. dindarligin pozitivizme karsi birsey oldugunu dusunenlere zaten birsey demiyorum. pozitivizmin evrim teorisini kabul etmek oldugunu dusunen insanla benim zaten isim olmaz. inanmazsin tamam. zaten benim inancima gorede allah herkese iman vadetmiyor. yani dogadaki deliller ve dinler herkese allahin varligini ve birligini kanitlayacak kadar acik degil. onun icin adi sinav. ayrica insanin dogasinda var sapkinlik bunu hz. musa gec kaldi diye altindan buzagi yapip ona tapabilen insanlardan gorebiliyoruz. ama insanin saygi gostermesi gerekir insanin.

bana gelipte evrim teorisinden baska su vardir bu vardir diyen maldir. acik konusayim.
(bkz: cahil), (bkz: cehaletin babası) arap kültürü değildir
Tüm insanlığa inmiş ve Allah katında geçerli olan tek dindir.
islam dini veya baska bir din hakkında iyidir-kotudur seklinde degerlendirmeler yapmak kisiseldir. senin bir dini-inancı yermen veya yuceltmen nesnellikten uzaktır. belki surada islam dinini yucelttigi icin allahın kendini odullendirecegini dusunenler bile vardır. bu sekil kisisel yaklasımlar oldugu gibi belki daha organize isler pesinde olanlar meseleye siyasi-ekonomik boyutu ile baglı olanlarda olabilir. burada islam hakkında yazdıkları her oznel olumlu degerlendirme kendilerine oburdunyadan once bu dunyada birsekilde cıkar olarak donuyor olabilir. bunlar subjektif yaklasımlardır. nesnellikten ve bilimsellikten uzaktır. islam cografyasında yasayan ulkelerin-insanların neden gerikaldıgı bu dinin toplumsal yasamdaki agırlıgından bagımsız degildir. batı dunyası hristiyanlıgı geride bırakıp yuzunu hayata dondugu icin bugun islam toplumları uzerinde hakimiyet kurmustur. bugun islam dini hala gundelik hayat icinde etkinse bu durum dogunun gerikalmıslıgından bagımsız dusunulemez. islam dini toplumsal yasamdan gundelik hayattan elini cekmedigi surece dogu toplumlarının iki yakaları biraraya gelmeyecektir.bu din colden, colun kosullarından gelmistir ve petrol sayesinde bugune kadar ayakta kalabilmistir. ve petrol bittiginde gerisin geri cole donecektir. islam cole geri donecektir ama arkasında yangın yerinden beter bir dogu bırakarak. cennet-cehennem gercek mi degil mi bilemiyoruz. bunlar bize olum korkusunun bahsettigi seyler. bu bize aynı zamanda bir sekilde hayata da cok baglı oldugumuzu ve yasamayı sevdigimizi gosteriyor ki oldukten sonra da bir sekilde devam etmesini istiyoruz. dinler sonuc itibarı ile insan ruhunun yasadıgı cografyadan ve kosullardan bagımsız olmayan bir yansıması.

ama bombaların gercek oldugunu biliyoruz, goruyoruz.

ve o bombalar bugun islam cografyasında yasayan insanların tepesine dusuyor.

(bkz: ciki ciki teorisi)
inanmayanların devamlı eleştirdiği din. adam ateist ama islam'ı eleştiriyor. ulan ben de uzaylılara inanmıyorum, uzaylılar hakkında yorum yapsam iyi mi? inanmıyorsan inananları rahatsız etme be adam!
gururlanmak gibi bir kavramı bünyesinde barındırmayan şeymiş.
sayın cumhurbaşkanımızın babası öyle deyo.
recep tayyip erdoğan ve saz arkadaşları sayesinde, itinayla soğutulduğum şey.. hesabını verecekleri şey.

soğuttun kardeşim ne eksi oy veriyosun.
mükemmel din.
mantık dinidir ama mantıktan doğmamıştır.
islam bir hobi değildir aksine bir hayat felsefesidir.
allah korkusu herkese nasip olmaz, herkes o duyguyu tadamaz. ayrıcalıklı insanların yaşadığı korkudur bu. ama çok şükür güzel yurdumun çoğunluğunun inandığı din olmuştur islamiyet.
memleket vatandaşının yüzde 99 mensubiyet seviyesi ile dağlara taşlara korku saldığı dindir. karıştırılan şudur: sadece müslümanlar allahtan korkmaz. tek tanrılı dinlere inanan tüm insanlar allahtan korkar. bir tek inanmayan korkmaz.* dine inanılmaz, dinin gereklerini yerine getirerek yaratıcıya daha yakın olunacağına inanılır.
türk milleti için en uygun din. hıristiyanlığı seçen türkleri görüyoruz türklüklerini unutmuş durumdalar.
muthis bir icad kim yaptiysa yanaklarindan opmek istiyorum.
teslim olmak kökünden gelen din ismi.

dinler arasında en sosyal olanıdır. tuvalet adabı ile ilgili bile görüşleri olan islam dininin en güzel yönü, her yüzyıla ve topluma göre ayet yorumlarının belli ana kriterler ölçüsünde değişebilmesi, yeniden yorumlanabilmesidir. islam dini sosyal bir din olduğu için çabucak bir baskı aracı haline dönebilir.

kadınlara karşı pozitif ayrımcılık uygular.
gayri kabili teccezzidir.
mensuplarının "din dogmatiktir" felsefesiyle yola çıkmasından ötürü, genelde yanlış anlaşılan dindir. kimse üstüne alınmasındır. ama ne yazık ki, müslüman nüfusunun büyük kesimi müslümanlık hakkındaki kesin hükümlerini, hiçbir araştırma yapmadan, düşünmeden koymuştur. bu da gerçekten müslüman olan insanları üzmektedir.
islam dışında bir şeye inanan insanları kendi kitabında, aptal, akılsız, beyinsiz, gibi kavramlar ile nitelemekte sakınca görmeyen, aynısı kendilerini yapıldımı ortalığı bir birine katan, inanç özgürlüğüne dem vuran insanların dini.
islamı ılıtacağız diyerek ısıtırken, asıl amaçları o'nu kaynatıp buharlaştırmak olanlarca saldırılan din.

halbuki, islam dini topyekûnu ile birdir. ılığı, soğuğu yoktur. tekdir, yegânedir.
Allah-ü tealanın Cebrail isimli melek ile, son peygamberi Muhammed aleyhisselama gönderdiği, Muhammed aleyhisselamın da yüzyirmi küsür bin eshabına öğrettiği, onların da peygamberin aleyhisselam vefatından sonra, yirmi sene gibi kısa bir zamanda fastan çine kadar yaydığı, onların ve onlardan sonra gelenlerin de kitaplara geçip bozulmaktan koruduğu, Osmanlı Türklerinin zamanın da siyasi ve askeri cihetten zirveyken bugün yeni neslin elinde barbarlık, terör ve diktatörlükle adı yanyana anılan son din.