bugün

Gariptir ama ateist hoşgorusu.
Turkiyedeki atesitlerden bahsetmiyorum.
Dinimizi iyi bilip yada bilmiyorken hoca gibi konuşmayıp kendi çıkarlarımıza da alet etmezsek bence bir sorun kalmaz.
ilimdir.
(bkz: akıl)
(bkz: hoşgörü)
(bkz: saygı)
(bkz: medeniyet)

Özetle ;

(bkz: insanlık)
kur'an okumak ve anlamak.
ilim ve beraberlik.
Akıl, bilim, medeniyet ve evet, ne yazık ki hoşgörüye de ihtiyaç var. islam doğduğu devrin daha gerisinde şu an.
hıristiyan misyonerlerin ışığı.
Aklıyla düşünen, vicdanıyla karar veten müslümanlara ihtiyaçı var.
sadece yerli bir martin luther, yeni rönesansların yolunu açacaktır. fakat atı alan üsküdarı geçmiştir.

bu saatten sonra müslüman ülkelerden bir bok olmaz!
özgür düşünme kabiliyeti, kalıpların içine takılıp kalmama. islam bazı cübbeli ve sarıklı tiplerin anlattığı gibi yasaklar dini değil. özgür düşünce, akıl ve rasyonalite her anlamda insanların önünü açar. allah ilmi övüyor, en hızlı kuran okuyanları değil. saçmalıkların peşinden değil, aklın peşinden gitmek lazım.
Kelamın görevini felsefeye
Sabit şeriat(hukuk) anlayışının yerini maksatçı(dinamik) şeriata
Literal tefsir+tevil anlayışını yine maksatçı anlayışa
Bırakması gerekmektedir. Bugün bu anlayışa geçilse bizi 100 sene idare eder.
çok basit.
senden olmayanın ve sana benzemeyenin, ülkesinden, malından, parasından, canından, ırz ve namusundan uzak durmanın barış içinde var olmanın olmazsa olmazı olduğunu göstermek.
Bilime daha çok önem vermek.
(bkz: ateizm)
emredildiği gibi, aklını işletmeye.
şu an islam dünyasının en çok ihtiyaç duyduğu şey ,çok medeni olan batının elini islam dünyasından çekip rahat bırakması gerisi gelir zaten.
bi kuran okusalar anlasalar vazgececekler bu din işinden islam dunyasıda rahatlıcak.

faizi 0 tuttun ülke ekonomin cok iyi oldu cok guzel oldu. he.
(bkz: lekum dinukum veliye din)
Bizimde reform yapmamız gerekiyor, arkadaş bir ayetin 100 çeşit anlamı olmaz ki, Ahmet okuyor adamı öldürmeliyiz diyor, Mehmet okuyor sakat bırakmalıyız diyor, Hüseyin okuyor yok ya serbest bırakalım yaşasın Allah affedicidir diyor.

Herkesin anlayacağı basit abartılmamış insan ürünü anlamı, yorumu katmadan saf halini aktaracak şekilde olmalı , dünyanın en tehlikeli silahı dindir ve insan yorumu ile manipüle edilebilir, bunu engellemek lazım.

Yakında örneklerini gördük generali, emniyet müdürü,askeri bir tane sümüklü ağlak pezevengin burnunu sildiği mendili yerken yakalamadık mı ? Hangi dinde böyle bir saçmalık var? yarın bu dangalak gibi biri çıksa bile insanların inanmayacağı hale getirilmesi için nasıl bir reform gerekiyorsa yapılmalıdır.

he bana kalırsa ben bir tanrı olduğuna inanıyorum fakat, aramızdan birini seçip bir mağarada tüm insanlığa söyle! bunlar bunlar benim emirlerimdir diye kısıtlı şeyler anlatacağına inanmıyorum, bir tanrı varsa bizimle irtibata geçeceğine inanmıyorum. Her şeye kadir bir tanrı kendi emri için aracı tutacak ta onu da gizli gizli anlatacak ta, o anlattığı kişi kendi emirlerini manipüle etmeyecek.
Eğitime ihtiyacı var bence her kesimden ve herkesin çokça eğitime insanlığa ve saygıya ihtiyacı var yozlaşmış bir islam islam değildir yenilik ilim ve hoşgörü dinidir.
sorgulamak deyince aklınız çıkmasın.biraz sorgulayın ne denmiş ne istenmiş.
http://aljazeera.com.tr/g...yasinda-cinsiyet-esitligi
görsel
daha çok iman .
Değişim...birlik ve beraberlik...