bugün

ben bu kebap hakkında hep şöyle düşünmüşümdür. bunu bulan adam çok eringeç bi adammış. eti yoğurdu soğanı salatası hepsini bi tabağa koymuş bi daha mutfağa gelip gitmeyeyim diye. hatta o kadar üşenirmiş ki ekmekleri parçalayıp lokmalık halinde koyarmış tabağa.
ankarada öğrencilerin kızılayda ucuza yiyebilecekleri ve doyabilecekleri menüdür.''iskender +kola + tatlı'' diye adlandırılır.
bursa eski garaj'da g*t kadar dükkanda bir porsiyona 20 lira verdiğin leziz türk yemeğidir.
dün itibariyle gözümde değeri ikinci plana düşmüş yemek çeşididir.

efendim, dün bursa'daydım. işlerimi hallettikten sonra tophane'ye çıktım. orada bir rumeli kebapçısı var ve onun da "pideli köfte" adında bir spesiyali... tam anlamıyla, iskenderin alternatifi ve enfes bir buluş.. "pideli köfte" lezzetini tadanın bir daha iskender lafını ağzına bile almayacağını düşünüyorum... o kadar yani..
candır. olsa da yesek.
gurbette turkiyedekini cok cok aradigim, muhtesem yemek.
viyanada guzel iskender yapan yer varsa, tavsiyelere acigim.

(kent demeyin sakin)
Ufak çaplı bir şehirler gezisinde Bursa dışında her yerde yemişliğim vardır. Favori yemeklerimdendir. Döner gördüğüm her yerde aklıma ilk gelendir. Zira Bursa'da yiyememiş olmak hala içime oturmuş durmaktadır.
bursa'da yapılan versiyonu çokta abartılacak lezzet taşımamaktadır. iskender'in vatanı diyerek götünüzden 20-25 tl civarı parayı bir iskender için alırlar.
yemesi sevap.
kömürde pişeni makbuldur. aynı pideli köfte gibi, ekmek dilimleri ince ince doğranıp servis edilmelidir.
bursaya gelince eğer paranız varsa mutlaka uğranması gereken yerdir. yoksa üstüne alacağınız bir adet soğuk suya dahi paranız kalmayabilir.*
fast food da ne can kurban iskendere dememe sebep olandır.
bursa' ya has bir yemektir. lezzetlidir. üstüne tereyağı döküldüğünde daha da lezzetli hale gelir.
oruçta insanın canı çok çeker, şöyle yağlı yağlı soslu soslu..
(bkz: elmacıoğlu)
artık en az 25tl ye anavatanı bursada yenilecek kebap.
12 tl ye duble porsiyonu baydöner de yenilebilir...
ulan ramazan ayında nereden çıktı bu başlık...
şu an ağzımı sulandıran bir yemek olduğu kesin.
evde yapılabilir.

Malzemeler
- 1/2 kilo dana biftek ya da rostoluk et
- 2 adet küçük pide, kare kare dogranmis ya da verdigim ölçülerle pisen pidenin yarisi
- 2 yemek kasigi biber salçasi
- 1 orta boy sogan (rendelenip suyu alinmis)
- domates
- biber

Yapilisi:
- Eti buzlukda yarim saat kadar ya da yari yariya donacak kadar tutun. Ince ince kesin. (döner etinin inceliginde). Bunlari sogan suyunda 2-3 saat kadar bekletin. Daha sonra sivi yagla yanmaz bir tavada sürekli karistirarak pisirin.
- Bu arada pidelerinizi biraz tereyag ilavesiyle firininizda biraz isitin. Üstleri hafif pembelesene kadar. Bu islemi bir tavada da yapabilirsiniz.
- Salçayi sivi yag ile biraz kizdirin. Sicak su ekleyin ve çok sulu olmayacak sekilde bir miktar kaynatin. Arzu ederseniz baharat ekleyebilirsiniz.
- Isinmis pidelerinizi servis tabagina alin, üzerine bir miktar salçali sosdan gezdirin. Etleride dizip yine sosdan ilave edin. Yaninda domates ve yesil biberle servis yapin..
( En üste erimis tereyagida ekleyebilirsiniz.)

http://3.bp.blogspot.com/...uWy8/s1600-h/DSCF0420.JPG
türk mutfağının en güzide yemeklerinden birisi.
kebapların padişahıdır.
yemesi her daim sevaptır. bir de yağlı yağlı olsa şimdi oh. ramazanda bile yemesi sevaptır bu kebabı. *
oruçlu iken sol frame de belirmesi üzerine mide de kazınma yaratan kebaptır.
iskender denince akla her ne kadar bursa gelsede benim için mükemmel ötesi bir tat olarak hafızaya kazınmıştır. üstüne o güzelim yağıda döktükten sonra keyifle yenir.
bursanın aksine kesinlikle ve kesinlikle samsunda yenmesi gereken kebap çeşididir.
döneri kıvırcık kuzusunun etinden hazırlanmadıkça taklit olmaktan öteye geçemeyen kebap.
güncel Önemli Başlıklar