Jostein Gaarder tarafından yazılmış olağanüstü bir kitap. kitap muhteşem benzetmelerle günümüz dünyasında insanların yaşayışlarını adeta ti ye alıyor.

--spoiler--
mor gazozu içen karolar,maçalar,sinekler ve kupaların hepsi benliklerini kaybeder ve bunu içmeyen joker ise büyük fala geçer..
--spoiler--

joker küçük bir delidir. o ne karodur nede maça............diye başlayan paragraf ise insanı başka dünyalara götürür.
fal bakmak amaçlı olursa maça, gücü ve gerçekliği temsil eder. her sayı farklı bir anlam ifade eder. kime göre neye göre demek lazım çünkü herkesin öğrendiği sayı farklı farklı anlam içeriyor. * *
zıvana yapımına uygun olması
(bkz: sir perdesi aralaniyor)
zuladadır...
kitabı okuyanlarda jokere ayrı bir saygı sevgi uyandırırken, iskambil destesinin en güzel bayanın kupa ası olduğunu da öğretir.
(bkz: iskambil)
(bkz: pişti)
(bkz: poker)
(bkz: kumarcının kumarcıya 5 kuruşu geçmez)
insanın hayattaki yerini düşünmesine sevk eden;
aslında hayret edilmesi geren şeyin başka gezegenlerin aksine bizim dünyamız olduğuna dikkat çeken kitaptır,
artık düşünmeli joker miyiz değil miyiz
esrar kağıtlarda değil; onları hayatı bir oyun gibi algılayan serseri bir erkeğin ince, uzun parmaklarıyla kardığı esnada aklında geçenlerdedir.
yazarın kurduğu bağlantılara hayran kaldığım kitaptır.
en ilginç bölüm ise çocuğun annesine "yansımanı bulmaya mı geldin" demesidir.
anita(annenin adı)->atina(tersi)
her iskambil kartında TC resmi mühürü bulunması. şimdi kalmadı tabi. 25 yıllık mevzu.
tez zamanda çözülmesi gerekli olan esrardır. her akşam kırk, elli kaçıyor kıçımıza kumarda. bıktım mına koyim.
Jostein Gaarder'ın kesinlikle okunması gereken bir kitabı, tek yan etkisi jokere bağımlılık yaratabilir

--spoiler--
Aynı yıldızları görebildiğimiz halde, birbirimizden sonsuz ölçüde uzaktayız
--spoiler--
mümkenmel bir jostein gaarder kitabı olmakla bereber çok güzel bir kurgusu vardır. kitap bittiğinde büyük bir şaşkınlık ifadesi ile kitaba bakakalırsınız. çok acayip bir kitaptır, mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
benim kitaptan çıkardığım en büyük sonuç bu hayatta önemli olan "joker" olabilmek fakat öyle herkes de "joker" olamaz.

--spoiler--
Biz aslında kendi hayal gücümüzün yarattıkları değil miyiz?
--spoiler--

Not: bu cümle beni çok etkilemiştir. tanrıyı giden gören var mı? kesinliği var mı? tabiki de yok. her şey inanç meselesi bir bakıma tanrıya inanmak istiyoruz ve inanıyoruz. onu aslında bizler yarattık bu içimizde olan bir şey. insanoğlu varolduğundan beri açıklayamadığı şeyleri bir şekilde ilahlaştırmıştır.(ateş vb.) bence olaya bir de bu açıdan bakın. * *
+ sihirbazlık yapıyorum diye tırnakladığınız kağıtlar, ahirette sizi tırnaklayacaktır.
jostein gaarderın eğlenceli ve felsefi romanıdır. sofie'nin dünyasından önce yazılmış olmakla birlikte türkçeye daha sonra çevrilmiştir. okurken jokeri ayrı bir yere koyarsınız

--spoiler--
joker küçük bir delidir. o ne karodur ne de maça kupa yada sinek de değildir. görünenin ötesini sadece joker görür.
--spoiler--
basit bir dili var ama kurgu ve verilmek istenenler gerçekten güzel.
kum ve insan.
''insan bir şeyi anlamadığını anlamışsa bir kez, artık her şeyi anlamanın eşiğine gelmiş demektir.''
Bakırköy, mecidiyeköy ve taksimde talan etmediğim kitapçı kalmamasına rağmen bulamadığım kitap.
zar zor bulmuştum bu kitabı. ipnenin birine okusun diye vermiştim. ama o ne yaptı. kitabı kaybetti. buradan amına koyayım senin ipne. (bkz: sinirlenmek)
"insan beyni anlayabileceğimiz kadar basit olsaydı, o zaman da biz onu yine anlayamayacak kadar aptal olurduk."
kaybedilen jokerleri toplamak için can simididir.
joker küçük bir delidir. herkesten farklıdır o. ne sinektir ne karo, ne kupa ne de maça. sekiz veya dokuz, papaz veya bacak değildir. her şeyin dışındadır, ötekilerle aynı yere ait değildir. gerçi öbür kartlarla aynı pakette bulunur, ama orası onun kendi evi değildir aslında.bu yüzden de çıkarılıp bir kenara konabilir, hiç arayanı sorani olmadan