gaziantep e otobüsler dolusu gelen, birseyler alip satan, kara carsafli sisman kadinlardan olusan, cami bahcelerine piknik tüpleriyle gelip patates kizartmasi yapan, cogunlugu igrenc kokulu, pis insanlar. gencleri yüzlerine kilolarca boya süren, hayli güzel kizlardan olusuyorlar, ama bu bile onlarin geri kalmisliginin üstünü örtemiyor. bu arada ülkemizdeki seriatci kesimin güya imrendigi güruh bunlar.
(bkz: iran a git iran a)
medeniyetini siktigimin sipalari . ahlak yoksunu turkiye ye siginanlari onlari alanda onlardan geri degildir.
içlerinden füruğ ferruhzad, hayedeh, farid farjad gibi dünyalara bedel insanların çıktığı millet.
Iran toprağı yerlileri ve iran devleti vatandaşlarıdır. Ayrıca Majid kavousifarı öldürenlerdir.
güvenilecek insan değillerdir, türklük düşmanıdırlar gecmiste oldugu gibi gelecektede düşmanimiz olmaya devam edeceklerdir. dis gorunus olarak hintlilere benziyorlar. kalitesiz, gelismemis irk.
[kat: <a href="//www.uludagsozluk.com/c/farid-farjad/" title="farid farjad" >farid farjad</a>]
Persler.
[kat: mahmut ahmedinecaj]
Kürtlerin bir üst leveli olan millet.

Zannedildiği gibi medeniyet yoksunu falan değillerdir. Çoğu iyi eğitimlidir. Dış ülkelerde yaşayan kadınlarının nerdeyse hiç biri başörtüsü takmaz.

Devlet olarak Azerileri yok sayma politikası izleseler de Türk düşmanı değillerdir. Türkçe bilen birisiyle tanıştığımda azeri olup olmadığını sormuştum. Verdiği cevap; "menim avrat azeridir, biz de o tarafa giderik." Yani eşi azeri olduğu için kendisinin de Türkleştiğini mi söylüyor bilemedim.
amerika birleşik devletlerinde nüfusu resmi sayıma göre 470.341, tahminlere göre 500.000-1.000.000+ olan halk.
görsel

https://onedio.com/haber/...yacimiz-ataturk-tu-803330
türklere kültürel olarak araplardan çok daha yakın olan millet.
Kadınları sokakta baskı altında, evde ise baskın karakterdedir.
Baskıcı islami rejimin yan etkisi olarak tanıdığım pek çok iranlı inançsızdır.
Gençlerde üniversite ye gitme oranı bir hayli yüksektir.
Kadınların ülkemize nazaran çok daha büyük bir kısmı araba kullanır.
Not: yaklaşık 50 defa iran a gittim ve inanın ülkemize çok özeniyorlar, davulun sesi uzaktan hoş geliyor tabi...
Osmanlı’nın şiiriyle, minyatürüyle, müziğiyle vel hasılı kelam herşeyiyle hayran olduğu millet. Bu gün islam tüm varlığını bu millete borçludur.
kürtlere benzerdirler ama daha medenidirler. kadınları çok geç yaşlanır.
Dilimizde çok Farsça kelime var güzel edebi.canefşan.
Hani bunlar kafire kılıç çekmemişti?
Türk ise severim. Degilse sevmem.
persler filleriyle ve savaş arabalarıyla bütün dünyanın canını okumustur şuan bile iran ortodogunun en guclu ulkesidir.
Aryanların en önemli koludur.
7 senedir takriben 50 defa ziyaret ettiğim iran da yüzlercesi ile tanışıp sağlam dostluklar kurduğum, hacimli ticaret yaptığım halk.
Geneli kibar, iyi eğitimli insanlar.
kral darius döneminde kendilerine Aryan diyen millet.

I am Darius the great king, king of kings, king of countries containing all kinds of men, king in this great earth far and wide, son of Hystaspes, an Achaemenid, a Persian, son of a Persian, an Aryan, having Aryan lineage.

http://www.wikizero.biz/i...9mX0Rhcml1c190aGVfR3JlYXQ
iran ismi de aryandan gelir zaten. 1935 yılında rıza şah pehlevi tarafından persia ismi aryan anlamına gelen iran ismiyle değiştirilmiştir.

naziler kadar lafını etmeseler de asıl aryan hindu ve afganlarla birlikte iranlılardır.
Kültürlü insanlar oluyorlar genellikle. Yıllarca bir çok yasakla cebelleştikleri halde kadınları bile evlerde buluştuklarında kitap okuma etkinlikleri yapmışlardır. Yani bizdeki gibi kısır yiyip , ardından dedikodu yapıp en sonunda da çifte telli falan oynayıp evlere dağılmamışlar.

Kadınlarının makyajı güzeldir. Kadınları da çok güzeldir.
Iranlı yönetmenlerin yaptıkları sinema filmleri de müthiştir. Ben izlerken oscar ' ı hep onlara veriyorum zihnimde ve gerçekten de ödüllere doymuyorlar.