her türlü dünyevi işlerden uzak durup kendi içine kapanmak, inziva olayını yaşamak, hayattan elini eteğini çekmek.
(bkz: 27 yasinda inzivaya cekilmek)
kafayı dinlemek ve ruhu yenilemek amacıyla, gürültü ve trafikten arınmış bir bölgede yaşamaya başlamak.
zihin bulanıklığının sona erip, akıl ve kalbin sükunete ermesi...
kabuguna cekilmek ile arasinda nuans olan kavramdir. inzivaya cekilen fiziksel olarak, kabuguna cekilen ruhsal olarak toplumdan uzaklasir.
münzevi olmayı gerektirecek durum.
sözlükteki cehaletin coşmasıyla birlikte yapılacak en akıllıca iştir.
'Modern' anlamlarından biri de facebook, twitter, foursquare, vb kapatmak veya dondurmak olan, kendi kendini dinleyip evrene bağlanma hali.
(bkz: fazla zeka yalnızlıktır)
Hayatin belli bir doneminde gereklidir lakin tüm hayatı inzivada geçirmek olmaz. Mevlana nın hocası şöyle diyor:Bazı zamanlar vardır ki insanlarla geçirilmesi lazımdır ama bazı zamanlar da vardır ki yalnız kalmayı gerektirir. Şimdi benim yalnızlık zamanım.
Şuanki durumum. Bazen insanin herkesten, her seyden kacasi geliyor ve kisa sureligine bunu basarabiliyor. Bunada inzivaya cekilmek deniliyor.
Ne inzivası olm gelin fındık toplayalım.

Bazen gereklidir.
işten eve gelince uygulanan ağır sendrom.
görsel
Dinlenmek için yapilan eylem, eylemsizlik.

Umumiyetle ileri yaşlarda yapılır, hoş olsa gerek.
herşeyden ve herkesten kendini uzaklaştırarak ruhsal dinginliğe ulaşma çabası.
Şurada ki çatı katında yapılacak eylem.
1 ocak 2022 itibariyle 4 sene gerceklestirmeyi dusundugum eylem.
Ben 6 senedir inzivadayım.
Sadece bir Allah bir de ben...

Benim sonum belli emmi. Ben ya refüje düşerim ya da inzivaya çekilirim. Ama aklımdaki şey inziva.

Herkesi, her şeyi bırakacağım. Elimden Ekin işi gelmiyor, öğrenmek amacım. Her şeyden pek bıkmışım.
Belli aralıklarla yapılması gereken eylem.
Hatta bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Sadece Allah ve ben..
Ruhsal dinginliğe ulaşma, düşünce ve inançlarını pekiştirme..

Kimseyle konuşmadan..
Başta saçma ve anlamsız gibi gelse de tadına varabildiğiniz andan itibaren ihtiyaç halini alıyor.

Ve öyle bir alıyor ki bir süre sonra, ait olduğunuz yer ve anın burası olduğunu hissediyorsunuz.
Ruhu özgür bırakmak gerek bazen.

Keşke kendimi daha çok bırakabilsem gökyüzüne..

Ve Uzaklaştıkça değiştiğimi, herkesleştiğimi, bu yüzden de ruhumun acı çektiğini hissediyorum.
derin bir duygu terapisi niyetiyle vazgeçmişlik sonuçlu değişim.

ağır ruhların inzivası sessizliğine ve yalnızlığına gömülür. bazı durumlar yalnızlığa çakılır. çakılmalıdır da.
Sabah 8 akşam 5 çalışan adam işi değildir. Genel olarak çalışan adam işi de değildir. Gayrımenkul gelirleriyle çalışmadan geçinenler kaygısızca çekilebilir hoş bana kalırsa zengin günlerce inzivaya çekilse bile tarlada, madende alın teri döken garibanın allah katındaki mükafatına erişebilmesi zor, doğrusunu elbette allah bilir.
bazen yapmamız gereken eylemdir, ben sosyal birisi olsam da arada yalnız kalıp kendi başıma ruhumu dinlendiririm, insanın yalnız kalmaya da ihtiyacı oluyor neticede.