bugün

kız arkadaşımla 2014 yazında katılacağım program ancak merak ettiğim bir şey var;

otel fiyatlarına baktım, hosteller 2 odalık değil malum, 2 kişilik odalarda da baya baya kabarık fiyatlar. uygun fiyatlı otelleri bulacağım bir site arıyorum. baktığım otellerde oda fiyatı değil de kelle başı fiyatlar vardı.
avrupayı geziyolar güya. sürülen yahudiler bu denli sefalet çekmemiştir lan.
2 yildir her yaz 2 3 kisi toplanip gidiyoruz diye gaza geldigimiz olay. sonucunda biriktirdigimiz parayi orda burda icip sicip yiyoruz. cok iyi cok da guzel iyi oluyo.
hala yapamadığım, merakla beklediğim aktivite. Öğrenciler için gezmenin de en kolay yoludur.
her türk öğrencisi gibi benim de hayalim ancak sevgili kuzenimin annemlerle yaptığı konuşmalardan sonra zor gözüküyor. kuzenim geçen yaz interrail ile gezdi avrupayı kendisi erkek ve yurda dönüş yaptıktan sonra annemlere söylediği ilk cümle 'bir kız için hiç uygun değil' oldu işte o andan itibaren ne zaman interrail hayallerimden bahsetsem babam ve annem 'saçmalama gidemezsin' triplerine giriyorlar. her şeyim hazır da bi sizden izin almam kaldı sanki tövbe tövbe. yeşil pasaportum da var dursun mu öyle süs niyetine. henüz üniversiteye bile başlamadım o yüzden interrail umudum hala sürmekte daha önümde bir sürü zamanım var umarım ederim onları be sözlük.
erasmusun boyunca iki kez gerçekleştirdiğim gezi. ilkinde fransa, ispanya, italya. ikincisinde almanya, çek cumhuriyeti, avusturya, slovakyayı gezdim. çok eğlenceliydi ama bir o kadar da yorucu gezilerdi. ayaktan hiç botu çıkarmadan 3 gün gezdiğimizi, kompartmandaki hasta, biletsiz evsizi, kaçırdığımız tren için 01 olan tarihi güzelce 02 yaptığımızı hiç unutmayacağım. herkesin hayatında en az bir kez yapmasını şiddetle tavsiye ediyorum.**
2014 haziran ayinda turkiyeden cikip italyadan girecegim ve ardindan 26 avrupa ülkesini trenle , otostopla , belki ucakla , arada yürüyerek gezip gelecegim programdır.
Cadirda yatmayi , istasyonlarda sabahlamayi , yeni arkadaslar edinmeyi seven birisi olarak ben ; interrail sayesinde acken ben ben degilim .
Şuan tek kisiyim. Birkac tanidigim arkadas beraber gitmeyi isteselerde yukarida da dedigim gibi yeni insanlarla gidip onlarla tanismak taraftarindayim.
Ilgilenenlerle on numara beş yildiz bir program cizilir.
Gitmek için şimdiden para biriktirmeye başladığım olay. Para işi hallolsun geri kalan ıvır zıvıra katlanılır elbet. Gezicem lan avrupa'yı.
gezginlere olanak sağlanmış tren yolculuğu. maceranın ta kendisidir. (bkz: cd den izledim) sağ sağlim dönebilirse enfes hikayeleri olacaktır kanımca. yanlız bir bilet sistemi vardır adamı çileden çıkartır. yok 5 flexi yok 10 flexi gibi seyahattan soğutur. (bkz: mırra ver o zaman) eğer bilet işinden anlayan yazarlar varsa mesajıyla çok sevindirir beni.

seyahata trenin ayrı bir hava katacağı aşikardır. garlarda sabahlamalar hatta gece yolculukları ile (bkz: hostel) parasından yırtılmış olur. (bkz: gezin gari)
Öğrenci ortamlarının vazgeçilmez muhabbeti;
-Kanka bu yaz interrail yapalım diyorum ne diyorsun ?
basit bi turk genci icin buyuk maceradir. ve her turk genci gibi ata sporumuz olan bu programdan biz de yazin yapmayi planliyoruz.

tecrubeli yazarlardan yardim beklenir demek istiyorum yani hocu kisacasi. 15 gunluk 300 öroluk bi tur bilet parasi disinda ve hostel veya sokaklarda kalarak kaca mal olur?. hadi bi el atin.
bu yaz yapmayı düşünüyoruz ama euro olmuş 3 lira nasıl olacak bu iş hiç bilmiyorum.
her türk genci gibi yazın yapıyoruz denilen ancak hiç yapılamayan aktivite.

bu nedenle benim gibi bir arkadaş çağırmadan atın kendinizi yollara. biliyorum o kadar kolay değil ama bu hayatta ne kolay ki zaten. *
tek gidilmesini tavsiye ederim ve her türlü sorunuz için mesaj kutumu yakabilirsiniz.
bu biletle avrupaya gitmeyen gaydir net.
carpici olsun dedim bokunu mu cikardim neyse olum muthis bisey lan kesin gidin vala.
2013 yazinda yaptim bende, erinmesem buraya yazmaya o kadar cok ani var ki gitmenize sebep olabilecek..
biletler pahalanmadan, euro daha da uçmadan aradan çıkartılması gereken, gençlere sunulmuş muhteşem imkan. türkiye'de mentalitesi henüz gelişmemiştir. avrupa'yı bu kadar eğlenceli ve kolay gezdiren başka bir sistem yokturdur. hayatınızda kaç defa öğrencilik zamanındaki koşuşturmasız zamanınızı bulacaksınız bilmiyorsunuz, o yüzden bu çağda aradan çıkartılması gerekmektedir. interrail amacıyla başvurupta vize almayanda çok az varmış. alın size çokta güzel kaynak http://plansizgezgin.wordpress.com/
Euro anzer balıyla kafa kafaya gelmeden,tam zamanında yapıp geldiğim muhabbettir.

2013 yazında berlin-hamburg-amsterdam-brüksel-köln-lüxemburg-cenevre-lozan-basel-zürih-viyana-bratislava-krakow güzergahıyla avrupayı neredeyse boydan boya dolaştım. Muhteşem anılarla döndüm, tek başıma gittim.iyi ki tek başıma gitmişim,bu kadar macerayı yaşayamazdım yoksa.

En güzeli de, özellikle amsterdam da türk abazanlarının/ türk kezbanlarının salak salak muhabbetlerine bir yabancı edasıyla kulak kabartmam, ve içimden götümle gülmem oldu.

Edit: Rota, harcanan para, nerelere gitmek daha kolay ve daha bir çok sorunuza itina ile cevap verilir.
Bes seneden beri haziran basliyorum dedigim ama hala gerceklestiremedigim hayalim..
sisirilmis bir balondur.

turkiye'ye gelen erasmuslulara burda nasil bakiliyorsa avrupa'da interrail yapan turk'e bi yirmi kat daha kotu bakar insanlar.
uçuk euro fiyatları yüzünden rafa kaldırdırılan plandır, ağlıyorum.
bir türlü istenilip de gidilemeyen etkinliktir. dil desen var, para desen en azından sıkıntı çıkarmayacak kadar var, istek desen var, şevk desen var, heyecan desen var ama gel gelelim kafa dengi eleman yok.
bu yaz ağustos 20 eylül 20 gibi gitmeyi düşündüğüm
ve yanıma bir arkadaş aradığım aktivite. *
akla hep hostel filmini getiren aktivite.
fırsat varken yapılması gereken olaylardan biridir.
erasmusa gidin, interrail yapın, wat yapın.
gezin efem.
sonra ne zaman kalıyor ne de enerji.
ölüm ölüm, bide interrail'dan sonra red hot chili peppers konserine gittim eyüpe ohhhh ohh,
büyük ihtimal yapacağım aktivite,
katılmayı düşününen arkadaşlar varsa inboxımı yeşillendirebilirler.