bugün

internet keşfedilmeden önce var mıydı sorusunun cevabı deep webte gizlidir. bir efsaneye göre internet yer çekimi gibi her zaman vardı, sonradan insanlar tarafından keşfedildi buna yapılandırılmamış internet alanı sınırsız alan diyoruz yani ünlü deep web. yapılandırılmış bu alan insanlığın en büyük keşfi oldu, zamanla insan internet'i yapılandırdı şuan kullandığımız seviyeye getirebildik, ama deep web hala keşfedilmemiş bir karanlık. son olarak efsaneye göre deep web'in birden fazla seviyesi var ve son seviyede internetin gerçek kurucuları mevcut. oraya ise hiç bir insan ulaşamadı.

(bkz: yapay zeka)
(bkz: the matrix)
(bkz: deep web)
kablolar ve uydularda yer çekimi gibi her zaman vardı demekki.
internet keşfedilseydi olabilirdi, ama keşfedilmedi; icat edildi.
Ben internetin insanoğlunun zekasının bir ürünü olduğunu hala düşünmüyorum, bu konuda fazla hayalperest olmak istiyorum, internet her zaman vardı olmak zorunda, insan oğlu sinyali yaymayı başarır ama biz sinyal yaymaktan bahsetmiyoruz bir alandan bahsediyoruz boş bir alan. Bir Tarla gibi düşünün interneti,ilk insanlar mağaralardan çıktığında tarlalara inip ilk defa tarımla uğraştılar ve yerleşik hayata geçmişlerdi üretici topluma dönüştüler. Ben internetin keşfini insanoğlunun mağaradan 2. çıkışı olarak nitelendiriyorum bizler şuan internette geleceğimizi yapılandırıyoruz. internet bizim yeni tarlamız ve ilk ürünümüz yapay zekadır.
bunun tartışması çok yapılır. x icat mı keşif mi meselesi... mesela "matematik doğada zaten var mıydı da biz onu keşfettik, yoksa tamamen bizim icadımız olup ilginç bir şekilde doğa ile uyum gösteren bir şey mi?" sorusu da bunun gibidir.

buradaki soruya gelirsek, internet bir icattır. deep web falan anlamadığım için yorum yapamayacağım.
yapay zeka yer çekiminden önce bile var diyolla. hatta bing bang aslında patlamayacakmış yapay zeka patlatmış diyenler bile var.
sana oksijen veren ağacın yaprağını sonbaharda seviyim.
internet düşündüğün gibi havada olan bi şey değil kardeşim. Okyanus tabanlarından dağların tepelerine kadar her yerde kablolar var. Bu kablolar sayesinde internet var. Yani internet insanların icat ettiği bir şey.