bugün

finlandiya' da kurulmuş, farklı ülkelerden kişilerle mektuplaşma imkanı sağlayan servis. cinsiyet, ülke ve yaş tercih edebildiğiniz bir form aracılığıyla, sizin özelliklerinizi arayan kişilerle eşleştirme yaparak mektup arkadaşı bulurdu. internet yaygınlaştıktan sonra akibetinin ne olduğu merak konusudur.
yabancı dille eğitim yapan orta öğretim kurumlarında (anadolu liseleri) mektup arkadaşı bulmak için başvuru yapılan kuruluştur. gençliğinin baharında cinselliği yeni tanımaya başlayan erkek veletler heman hatun arayışına girişip listenin en başına da genelde finlandiya,hollanda gibi ülkeleri yazardı.
Bir nesil pul kolleksiyoncusu olmuştuk sayesinde.
taşınmamız sebebiyle eşyaları toplarken, babamın içinde cia'inki kadar gizli belgeleri olan çantasını açtım. içinden birkaç mektup buldum. üstünde international youth service yazıyordu. meğerse bizim peder 1975te danimarkalı bir kızla konuşuyormuş, ötesi, resimlerini gönderip birbirlerinden hoşlanmışlar. kız buna kalpli yazılar falan yollamış.

ama bir gün yanında erkekli bir fotoğraf gönderince bizim peder durur mu yapıştırmış cevabı ''bizde öyle şey olmaz'' diye. ve bir daha yazmamış. kız buna sürekli özür mektupları kalpler falan yollamış ama bizimki dönmemiş. bir an internetten kovaladığımız yabancı kızları falan düşündüm.

her neyse, geçmişi araştırma-didiklemeye olan merakım sayesinde kartta yazan adresten bu kadının kaldığı evi buldum, facebooktan kendisini de buldum. henüz bana dönmedi.