bugün

son zamanlarda sözlüklerde çokça rastladığım durumdur.

yok efendim uludağ sözlük cemaatçiler ordusuymuş, yok efendim uludağ sözlük ateistlerle doluymuş, itü sözlükte yazan uludağ sözlük yazarları uludağ sözlüğün adminlerini cemaatçilikle suçlamış falan filan.

anlamakta zorluk çektiğim şey aslında çok ufak bir ayrıntı. adama sorarlar sen cemaatçilerin olduğu bir ortamda yazı yazmak istiyorsan, internette bu şekilde envai çeşit site var neden oralarda boy göstermiyorsun diye. aynı şey ateist arkadaşlar için de geçerli. cem yılmaz'ın da dediği gibi adam isterse krem peynire tapar kime ne?

sen burada entryni yaz, girilen entryleri oku, bilgilenebiliyorsan bilgilen, eğlenebiliyorsan eğlen. yok ben siyasi düşüncemin propagandasını yapacağım, inandığım dini yayacağım, en ulu inanış benim inanışım diye dayatmacı şekilde sözlükte entry sıçarsan yanlış yerde yazı yazdığının sana hatırlatılması gerektiği gerçeği ile yüzleşmenin zamanı gelmiş demektir.

konu derin farkındayım ama 1999 yılında ekşi sözlük ilk kurulduğu zamanlar girilen entrylerle şimdilerde girilen entryler arasındaki farkı gördükçe içim kan ağlamakta. bundan iki yıl önce bir konuyu araştırırken danıştığım kaynaklardan en başındakiler internetteki sözlüklerdi. şimdi bir konu araştırırken değil de daha çok kim hangi konuda ne düşünüyor diye sözlükte entry okur oldum sayenizde. yapmayın hatta etmeyin lütfen.
ayni sekilde insanlar birbirini muzik turlerine gore de kategorize eder.
metalciymis, rapciymis, popcuymus...

muzik evrenseldir arkadasim !
hem kulagima guzel geleni dinlerim !
rap dinleyen metal dinleyemez mi ?
hem sana ne ?
herkesin inancı kendine saygı duymak lazım.
şahsen en nefret ettiğim davranış biçimidir inanca göre kategorize etmek.
ateist,alevi,sunni,hrıstiyan olmaları çok bir şey değiştirmez her zaman dediğim gibi insan olmaları önemlidir.
insanların en ufak ayrıntısına dek kategorize edildiği gerçeğinin bir parçasından söz eden başlık.
çok mantıklı şimdi elmaya saygısı olan elma yemeyen adamla biz bir nasıl durabiliriz canım elma çekiyor, insanlar düşünce ve inançlarına göre siz zorlamasanız da keni kendilerini kategorilendirirler.
(bkz: dindar)
ya diğerleri?
bir bakıma yaratılanı yaradandan ötürü sevmeyen şahısların eylemleridir.
(bkz: ben dağdaki çobanla bir miyim diyen koyun)

karar veremedim.
sadece sözlükte değil bütün memlekette var olan bir eylem.
başımızdakiler yaptı bu insanları böyle. beynini yıkıyorlar insanların. herkesin eşit, herkesin "insan" olduğunu unutturuyorlar.
(bkz: tam yağlı müslüman)
(bkz: yarım yağlı hristiyan)
(bkz: yağsız musevi)
Şaka maka Müslümanlardan nefret ediyorum. Ve bir insan inanmıyorsa, ya da inansa bile Müslüman değilse, direk bana daha sempatik geliyor.

Biliyorum bu yanlış, ama olan durum bu. Sebebini islama bağlamak doğru olmaz.