bugün

Evet arkadaşlar nickimdende anlayabileceğiniz gibi allaha inanmıyorum burdan inananlar varsa bir soru sormak istiyorum.
Eğer allah gerçekten varsa insanları bu kadar seviyorsa neden daha net kanıtlar göstermeyip saklanıyor.
Örnek vermek gerekirse peygamber göndermiş ve peygambere demiş ki sen insanları bana iman etmek için ikna et. peki allah neden başarısızlığa uğrama ihitamli bu kadar yüksek olan bu yolu seçiyor yani allahın gücü varsa ve kullarını çok seviyorsa neden kendini göstermiyor yada çok büyük mucizeler yaratmıyor. bu mucizelerin sadece geçmiş devirlerde olması adil mi sizce eğer su an biri çıkıp ayı ikiye bolse ben ona inanırım tabi ki ama allah bunu yapmıyorsa ya yapamıyor ya da kullarını sevmiyor. ikiside dinle çelişiyor.
Çok acemi ateist sorusu bu ama. Ben ateist olsam bu sorunun sorulmasına utanırdım.
müslümanlar ay tutulmasını hesaplayanlara büyücü derler. ayın yarıldığına inanırlar. mitolojide mantık aranmaz. aranmaya başlandığı yerde felsefe başlar. felsefenin başladığı yerde dogmatik bilgi olmaz. dogmatik bilgi olmadan din olmaz.
relampago soldado madem acemi soru cevap ver kardeşim o zaman niye cevap vermiyosun.
Ölüm diye bir şey var çünkü. eğer kendini gösterseydi imtihanın ne anlamı olurdu?
işin komik tarafı tanrını hadi neyse sınav diye olaya müdahale etmemesi ama dinlerde herkesin önünde ayı yarması. herkesin önünde diyorum çünkü ay zaten herkesin gördüğü bir şey. tabi sabah yardıysa bilemem boşuna yarmış olur. ha ne diyordum.
yani demem o ki madem sınav ve kendini göstermiyorsun o halde mucize getirmen saçma değil mi? hadi kendini göstermek istiyorsun o zaman şu an mucize göstermemen anormal değil mi?
işin komik başka bir yanı da var, bu mucizler oluyor( ki isa nın ölü diriltmişliği var) ancak insanlar gene de buna inanmıyor.
yani gözünün önünde biri ölüyü diriltecek ve sen buna inanmayacaksın, o zaman allah ı biri görse de bu mantığa göre inanmayacak çünkü aynı şey.
ikisi de mucizevi olarak görülebilir. o zaman allah ın kendini herkes inanır diye göstermemesi de güme gidiyor.

yani eğer tanrı dünyayı ahiret için yarattıysa ve amaç orada gerçekleşecekse buraya müdahale etmesi gayet mantıksız çünkü o zaman insanların fikirlerine müdahale edip onları kendine inanmaya zorluyor. bu da iradeyi hiçe sayıyor. tanrının kendiyle çelişmesine neden oluyor.
bunlar önemli şeyler.
sen ayın yarıldığını görüp inanacaksan bu hayat sınavının ne önemi kalır? ayrıca adillik konusuna gelirsek şuan ahir zamanda olduğumuz söylenir yani ayı yarılıp görüp iman eden kişidense hiçbir mucizeye şahit olmadan iman edenlerin üzerinde tanrının merhameti daha fazladır. ben böyle bakıyorum.
görsel

halley'in 1715'de ki güneş tutulması tahmininden gözlemci william whiston'un anılarından. yukarıda ki iddiama hitaben.
Hala makul cevabın verilememesi insanı sorgulatıyor...
Cumaya perşembe günü gitsek kabul olur mu? cuma yoğunluk oluyorda.
yil olmus iki bin bilmem kac insanlar hala dinin vicdani bir olgu oldugunu idrak edememisler, duzeltiyorum turkiyedeki insanlar bunu idrak edememis. aga ister allah de ister elohim ister kris da casus, bunlar sana sadece ister inan ister inanma diyor. inanmamayi tercih ediyorsan(iz) neyi sorguluyorsunuz? sorusunu aklima getiren forum basligi...
(bkz: hayirli forumlar)

zorunlu edit evet inanilmamasi durumunda cezadan bahsediliyor ama sonuc olarak senin tercihin senin cezan.