bugün

Genelde erkek istemeden boşanılamıyacağı düşünülen fakat kadınında boşamaya hakkı olduğu manevi ama kanunen geçersiz nikahtır.
dinen evli sayılmak için böyle bir şart olmamasına rağmen ülkemizde dinle uzaktan yakından alakalı herkesin , kendi düşüncesi ya da etrafındaki insanların baskılarıyla kıydırdıkları, ne olur ne olmaz kıydırmak lazım dedikleri, bir nikahtır.
Din de yeri yoktur, iki şahidin olması ve ailelerin rızası ile imama bile gerek duyulmadan kıyılabilen nikahtır. ancak iş ticarete döküldüğü için imamlar el atmış durumdadırlar. ancak erkek kişi evleneceği bayana mehir vermek zorundadır.
(bkz: mehir)
tek gecelik kadınlarla kıyılabilen, iş bittikten sonra üç kez boş ol denilerek kolayca işin içinden günahsız temiz bir yolla sıyrılınabilinen bir nikahtır.kötü emellere alet edilmiştir ve bu çok yaygındır.
iran'daki genel evlerde her gün kıyılan nikahtır. dini kötü emellerine alet etmişlerdir.
bildiğin nikahtır. türkiye cumhuriyeti kurulana kadar şer i şerif osmanlı imparatorluğunda geçerliydi. orda da bu işin görevlisi imamlardı. laik sistemde devlet nikah işini üstlediği için bir tarafta resmi nikah diğer tarafta imam nikahı olayı süre gelmiştir. imam nikahı yapılır ki nikah allah ın huzurunda sünnete uygun dualarla olsun. resmi nikahta yapılır ki devletin resmi belgelerinde kadının erkeğin eşi olduğu ispatlansın. fazla abartmaya gerek kalmayan bir konu. türk milleti ikisini beraber yapıyor zaten. ne laik sistem ne de dini kurumlar karşı karşıya gelmiyor.
grup seksi helal yapan tek şey.
bir zamanlar evlilik müessesesini ve kadını korumak için imam tarafından şahitler huzurunda kıyılan nikahtır. günümüzde resmi nikah koruma işlevini yeterince üstlenmiş, imam nikahının işlevsel bir özelliği kalmamıştır.
resmi nikah da kadına haklar vermiş ve evlilik müessesini korumayı üstlenmiştir, allah ve şahitler huzurunda kıyılır. imam nikahı artık sadece eski bir gelenektir. lakin amaç beraber yaşayacak veya sadece cinsel ilişkide bulunacak kişilerin vicdanlarını rahatlatmaksa ki moda olmuştur bu, imam nikahı gizlilik için birebirdir.
bir de bunun upperı vardır ki, tek kelimeyle iğrençtir.

(bkz: muta nikahı)
tamamen yanlış bir tabirdir. denilecekse dini nikah denmelidir. dini nikah denmesinin tek nedeni de resmi nikahtan farkını belli etmek için olmalıdır. nikah zaten başlı başına bir dini meseledir. en basit bir tabirle Hz. Muhammed(s.a.v) in sünneti olması onu bir ibadet yapar.
nikah insanın ölümünden sonra hükmünün ahirette de geçeceği ve devam edeceği bir kaç dünyalık amelden biridir. dinen geçerli olan bir nikah "türk kanun ve yasalarının ya da bilmem nerenin belediye başkanın bana verdiği yetkiye dayanarak sizi karı-koca ilan ediyorum" cümleleriyle tamam olmaz. nikah dini bir müessesedir ve hükmü ahirette de geçerli olacağından allah(c.c) ın hükmü çerçevesinde kıyılmalıdır. resmi nikahın hükmü dünyalık olduğundan o da gereklidir ama tek başına yeterli değildir. her ne kadar niyetleri saf ve dine uygun olsa da inanç sahiplerinin bu konuda uyanık olmaları gerekmektedir.
eskiden geçerliliği olan, şimdiki hatunları yatağa atmak için tasarlanmış en çok işe yarayan yöntem.
günümüzdeki pekçok konu gibi saptırılan konulardan biridir.manasını, dönem itibari ile neden uygulandığının, çağımızda yerinin ne olduğunun idrakına varılmadan ahkam kesilmektedir.
allah ve iman edilmesini buyurduklarına iman ediyorum demek bir iddiadır ve her iddia sınanır. bu olayda bir sınanma sebebidir.
zorunlu hale getirilmesi gereken hede.
türkiye cumhuriyeti modern ve medeni kanunu kabul etmiş laik bir ülkedir. kendini imama evlendireceksen bacağın kırıldığındada dra değil kırık çıkıkcıya git.
müslüman kimselerin türkiye cumhuriyeti kanunları gereği kıyılması zorunlu olan resmi nikahla bile evlendiklerinde mutlaka ve mutlaka kıydırması gereken nikahtır, çünkü dini inanca göre kıyılması şartır. bir diğer adı da dini nikahtır.

insanların cinsel birliktelik için günah olmaması amacıyla kendi aralarında gizlice dini nikah yaptırdıklarını biliyoruz. bu noktada dini nikahın yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. nikah anlam gereği evliliği duyurma işlemidir. yani iki kişi sevişmek için iki şahit bulup aralarında nikah kıyarlarsa bunun hükmünü düşünmek gerekir ki bence nikah olmaz. çünkü anneniz, babanız bile nikahlandığınızı bilmiyorsa onun adı nikah olmaz ki.
dinen nikah hakları koruyan bir akid olduğundan an itibariyle yerini resmi nikaha bırakması gereken nikah...mesele dua etmek ise edilir ama insanlar suistimal edilmemeli bu din adı altında, özellikle de hakkı ihlal edilen hep kadınlar!
imam nikahı, resmi nikah diye birşeyin olmadığı dönemde imam ve şahitler huzurunda iki kişinin artık eş olmasını ilan eden ve gıybet olmasın diye şahitler tarafından çevreye anlatılması amaçlanan resmiyet toplantısıdır.

Artık resmi nikah diye birşey var evlenmeyi amaçlayan kişiler evlenir belgelerle kanıtlanabilen bir hadise yani, ama müslüman ülkelerinde hala seksi meşrulaştırmak için kullanılıyor imam nikahı , üniversite öğrencilerinin imam nikahı kıydırması misal ... bu yinede artık seks size günah değil diyip para karşılığı iki dua okuyan imamdan daha kötü değildir.
peygamberimiz döneminde evliliğin resmi bir hal alması için şahitler huzurunda nikah kıyılmasıdır, amaç evliliğin resmiyet kazanmasıdır.ancak günümüzde resmi kanunlar evliliğe zaten şahitler ve nikah memuru ile beraber resmiyet kazandırmakta ve ayrıca çiftler kanunlar tarafından yasal güvence altına alınmaktadır kısacası imam nikahının bir kutsallığı yoktur.
Görece usulü evlilik. Bana göre süt, onlara göre çikolata.
gereksizlik abidesi.
hurafelere inanmaya ne kadar yatkınsınız..
zina yapanların edep yerlerini keserek müslümanlığın ne denli hoşgörülü bir din olduğunu kanıtlayıp, resmi nikahın gereksiz olduğu kanısına varmış bireylerin başvurdukları yoldur. evlilik dışı cinsi münasebete çanak tutmalarıdır başka deyişle. din evlilik dışı ilişkiyi haram kılıyorsa, bu yolla evlenenlerin tümünün şeylerinin kesilmesi gerekmez mi?
eskiden bilgisizlikten dolayı karşı olduğum dini nikah. şimdilerde bakış açım değişti.
geçenlerde arkadaş arasında muhabbeti geçti, biri dedi işte resmi nikahtan önce imam nikahı yaptıracağım falan filan tabi biz kaldık öyle. ya dedim hangi devirde yaşıyorsun ne imamı ne nikahı, saydırmaya başladım. tabi karşımdakilerin hepsi ya sus bilmiyorsun konuşuyorsun demeye başladı, herkes yaptırıyor falan filan işte. neyse o günden sonra karşıma çıkan her evli çifte sorarım, imam nikahı yaptırdınız mı, hepsi de istisnasız evet cevabını veriyor. kıza dedim ben imam nikahı yaptırmam, tabi o da başladı, nasıl yaptırmazsın, herkes yapıyor, ablamlarda yaptı, biz de yapacağız diye. yani demem o ki devlet katında nikahımız tamam ama bir de allah katında evlenmemiz gerekiyormuş, napalım yaptıracağız.
Dinimizde imam nikahı,dini nikah veya resmi nikah diye bir şey yoktur nikah konusu vardır nikahın şartları içinde kabul edilen ilan etmek ve iki tarafın şahitler eşliğinde kabul edilmesi vardır. Bu şartlara uyan ve dinimizce sakıncalı* olmayan her nikah kabul edilir hatta Ebu Hanefi* ye göre nikahı damadın veya gelinin babası veya bir başka büyüğü de kıyabilir yani islama uygun yapılırsa (yukardaki şartları yerine getiriyorsa) her nikah kabul edilir dinisi resmisi olmaz diyeceğim o ki ,yok efendim dini nikah olmazsa zinadır diyenlere itibar etmeyiniz ha kıyarsan ikisini de kıy gönlün rahat etsin ama benim amacım doğru olanı anlatmak doğru bilinen yanlışları söylemektir . anlamadığım olay şu insanlar okumadan etmeden, sormadan kafalarına göre dini nikah kıymayan zina işler gibi fetvaları nasıl verebiliyorlar başkaları da buna sorgusuz sualsiz nasıl güvenip inanıyorlar anlamak çok zor açın okuyun efendim Kur'anın ilk inen ayeti oku der lütfen ama saygılarımla.
nikah imamın ama gerdeğe sen giriyorsun. çok enteresan.
bulunduğuz topluma, akraba eş ve dosta mahalleye duyurmadığız sürece geçersiz olan nikahtır.

bunlar yapılmadan kıyılan nikah geçersizdir.

eşle girilen ilişki ise zinadır.