bugün

eski komedyen ilyas salman ın cübbeli ahmet hoca yla aynı minibüse binmesi sonucu atatürk mezarından kalkıp hepinizin anasını belleyecek diyerek bir insası rencide etmesi halidir.
ulusalcılıkla faşistlik arasında ama ikincisine doğru her gün daha çok meyletmesinin sonucu olabilir.
(bkz: ellerine sağlık)
ilyas salman ın zihniyetini ortaya koyan örnek.
avukat-hakim cübbesi değil ki gördüğü sakin kalsın. masal anlatan cem yılmaz çakması cübbeliyi ben de görsem ben de çıldırırım. mesela jet ski'de görmüştüm çıldırmıştım. barbileri seks objesi yapmıştı çıldırmıştım.
Allaha savaş acan zihniyetin bir bireyde oluşan duygusal refleksi.
cüppe giyip, allaha yakın olduğunu savunan soytarıların,
suratına tükürdüğü için ilyas salmanı kutlarım.
ilyas salman denen ayyaşın , farklılıklara tahammülü olmadığını bir kez daha gördük. illa götü başı açacan de mi, bir sakal görünce nasıl da çıldırıyo. ulan türkiye'yi türkiye yapan farklılıklardır. bi de ettiği lafa bak;

" atatürk mezardan kalkıp hepinizin anasını beleyecek. "

atatürk senin o halini görse eminim seni bellerdi, sen atatürk kıstaslarına uymuyosun çünkü.
alevi görünümün altında ateistlik yapan zümrenin çıldırma anıdır.
ilyas salman ın ne kadar pkk sempatizanı olduğu biraz araştırılsa, yada cubbeli hoca nın sohbetleri çok değil az bir şey bakılsa her sohbet sonunda şehit ve gaziler için yaptıgı dua aşikardir. böyle bir durumda atatürk mezardan kalksa kime hesap soracağı çok açık bellidir.
cübbelinin de pek umruydu sorulduğunda verilecek cevabı sevenleri sabırsızlıla beklemektedir
cevabın alası kendinden gelir .
yüz kalbin aynası lafını hatırladım birden .
kişiler birbirini sevmek zorunda degil. misal yıllar önce ilyas salman ordu ili ne gelip kürsüde cebinden bozuk para çıkartıp havaya atarak allah varsa hadi tutsun diyerek fırlatıp sonra yere düşünce para aha bakın yok işte gibi malımsı bir konuşma sonrası ben ona orda nefret ediyorum senden zebaniler ananı bellesin dedim mi? demedim. şimdi diyorumuyum? hayır demiyorum. ateistsen insan gibi inanma otur köşende. bu cübbeliye yaptıgı tavır yüzünden degil genel olarak yaptıgı saygısızlıktandır.

not: ordu lu muyum hayır degilim.
ilyas salman'ı görünce çırdırmak gibidir.