bugün

bir zamanın "ahmet buhan" kitabıysa nostaljidir.
müslümana incil hediye etmek gibi bir şeydir.
tüm dersler test kitabı gibi salak bir hediyeden daha iyidir. hele ki, 1.sınıf öğrencilerine bile test kitabı hazırlanan bi memlekette..
hediye edilen kişiye göre değişen eylem.

şimdi bana gelirse o hediye ilk olarak üzülürüm bu nasıl hediye diye. sonra kim çözecek diye düşünürüm. düşünürken aylar geçer. sonra da zamanı geçince de bu eski derim veee atarım.

ama eğer hediye edilen kişi kardeşimse maksimum 3 saat içinde hediyeyi çözülmüş bir şekilde tekrar iade edebilir.

hediyenin amacına ulaşması için verilen kişiye dikkat etmek şart.
iç ses tarafınadn ağır hakaretlere mağruz kalacak hediyedir.
- mahmutcan bak hediye aldım sana.
+ iç ses ( kim bilir ne çıkıcak şimdi bundan 100 lü taso felan çıksada keyfim gelse): aa çok sağol mükerrem teyzecim.
- aç aç bakalım beğenicekmisin.
+ iç ses ( hay amuna koyim bu nedir böle ya aha işte sorumluluğu yükledi kaşar): ne gerek vardı buna teyzecim.
+ iç ses durmaksızın devam eder ( ya şimdi skicem mahalle maçıda vardı aldı bunu başıma bela görmeden annem bunu bir şekilde kaybetmem lazım ama nasıl )
benzeri şahsımca tecrübe edilmiş hadisedir. yarı yıl tatilinde babam dayıma para verip bizi kitapçıya yollamıştı. pırıl pırıl kuşe kağıtlara basılı ayşegül serisi kitaplarına öykünmekteydim fena halde. kapağında kuğular, kazlar falan. lakin dayım olacak şahsiyet tutturdu klasikler de klasikler diye. klasikler ne anasını satayım, ilkokul biriz lan daha. neyse efendim, biz o akşam eve 'define adası, don kişot, güliver in gezileri' adlı resimsiz, renksiz, saman kağıda basılı kitaplarla döndük. aynen de böyle oldu. sonrasında yaşadığım sinir bozukluğu, çıkardığım arızalar ve babamın dayımı paylaması konu dışı kalıyor tabi.
(bkz: buhan matematik)
küfredin çocuğa daha iyidir. çocuk bilse ki o küfrü yemesinin karşılığı olarak kendisine matematik kitabı hediye edilmekten vazgeçilecek güle oynaya dinler küfrü şarkı gibi gelir. hayır kendimden biliyorum. bir doğum günümde babam oks test kitabı almıştı bana. yani yeni test kitabı geldiğine mi üzülürsün, bunu hediye adı altında yapan vahşi otoriteye ve ona karşı çıkamıyor olduğuna mı üzülürsün yoksa bi test kitabı için hediye kotanızın hem de doğum günü hediye kotanızın harcanmış olduğuna mı üzülürsün...

allah düşmanıma vermesin.

aklıma gelmişken söyliyim: allah belanı versin ahmet buhan, positivizm karşıtları arasında kalasın emi, integrallere gelesin. eve alınıcak adam değilsin ahmet, ömrümü tükettin bi öl ahmet bi öl.
hemde öss birey b ise çocuğun edeceği ilk küfür size ve annenizedir.
babamın akraba-komşu çocuklarını "asdfcaaan..sana bi sürprizim vaar." diye heveslendirdiği,çocuğun o yepyeni zihinden problemler kitabını görür görmez suratındaki ani gülümseme solmasına sık sık şahit olduğum durumdur.
hediye ettiği kitabı bi dahaki ziyaretinde kontrol de eder babam.
öss arifesinde böyle bi babaya sahibim.çok dertliyim sözlük.