bugün

3 kulhüvalla 1 elham okuyun,yatın zıbarın.
pilotu alkislamayin.

ucak indikten sonra, ilk ben cikacam diye milletin üstüne binmeyin, bekleyin sirayla cikin. gidecegin yer herkesin bekledigi bavul sirasi zaten.

birbirinize sacma sapan ucak kazalariyla ilgili hikayeler anlatmayin, anlatanlari dinlemeyin.

parasüt denen hede yoktur, aramayin.

arkanizda oturan adama haber vermeden, zart diye koltugu yatirmayin.

tekrar ediyorum pilotu alkislamayin.
Gökyüzünün bilmem kaç metre yükseklerinden aşağıdaki manzaraya bakıp " ulan bu kadar geniş, boş, sınırsız topraklar araziler varken bu insan denen yaratıklar bir karış toprak için, neden birbirinin kafasını gözünü patlatıyor? Birbirinin canına kastediyor? Toplanmış hepsi civciv yavrusu gibi bir araya küçücük alanlarda sıkış tepiş bok kokusu içinde salak gibi birbiriyle adeta mücadele edip didişiyor? Mal mıyız biz acaba? " gibi sorularla bu durumla alakalı bir mantık kurmaya çalışmayın. Çıkamazsınız işin içinden.
uçağa ilk binice oturacağın yeri göstermesi için birinden yardım alabilirsin, koltuklar harf ve rakamlıdır, A2, C3 filan, sen böyle tavuk gibi şaşırınca zaten biri sana mutlaka yardım eder, merak etme.

sonra yerine otur, efendi gibi beklemeye başla.
biraz boğucu gelebilir içerisi, ben hayvani ebatlarda biri olduğum için her zaman rahat edemiyorum.

sesli uyarıları takip et, ilk türkçe ikincisi ingilizce olur, ikincisi aynı şey yani onu da can kulağıyla dinleme rezil olma bari.

birazdan biri koridora gelecek ve kemer takma çıkarma, acil durum gibi millete göt korkusu bastıracak şeyler anlatmaya başlar, onlar en kötü senaryolar, ağlamaklı bakma sağa sola. arkana yaslan. derin derin nefes al, hatta önerim naneli sakız çiğnemen olur, dur bunu yazının başına da ekleyeyim, gelirken sakız al en başta.

sonra sana kemerinizi takın ve uyarana kadar açmayın diyecekler, aynen uygula.

kemerini tak bekle, uçak samça sapan hereketler yapıp olduğu yerde dönüyormuş gibi gelecektir sana, merak etme o kalkacağı yere gidiyor, artık olay çoktan başladı bence derin nefes al etrafındaki korkanları keşfetmeye çalış, çok komik görünüyorlar bundan eminim.

uçak biraz daha hareket edip biryerde duracaktır, cam kenarındaysanız ilk seferinde camdan bakmayın derim, aklınız çıkmasın amınakoyim ilk sefer zar zor bindirdik..

her neyse, uçak düz br doğrultuda yavaş yavaş hızını arttırarak ilerleyecektir, zaten motor seslerinden anlarsın, çamaşır makinesinden hallice bir ses duyarsın, benzetmeye gel mk.

uçak düz devam ederken bir anda biraz daha hızlanır ve lak diye arkana yapışırsın,

uçağın önü allaha doğru yükselmiştir ve sana sadece arkana yaslanıp beklemek kalır, bu esna biraz iğrenç olabilir, yani vücudun aslında geride kalıyormuş ama sen garip bir şekilde ilerliyormuşsun gibi değişik hisler yaratabilir.

bu biraz devam eder, sonra zaten uçak yavaştan düzelmeye başlar, ama uyarı gelene kadar kemerini çıkarma sen, zaten hostesler filan ortada fellik fellik gezerler, onları görünce aslında ne kadar doğal karşılanabileceğini farketmen lazım, hala tırsıyorsan ne diyim mk.

hacı uçak böyle giderken kemerini çıkarttırırlar ve öyle mal gibi oturursun, aklının alamayacağı kadar yüksekte olman aklına gelmesin, boş şeyler düşünmeye çalış ta ki inişe geçene kadar.

inişe geçince yime kemerleri taktın uyarısı gelecekti, kemerini tak ve bekle. bu esna çok eğlenceli olacaktır, çocukken binmişsindir, salıncaktan hızlıca aşağı doğru indiğini düşün ama bitmek bilmesin böyle daha uzun daha eğlenceli olsun.

işte böyle geçecek uçak yolculuğun. uçak tekerlekler yere koyuncaya kadar bekle, tekerlekleri yere koyup ilerlerken hemen telefonuna sarılma, öküzleşme, bekle herşey bir bitsin acelen yok, telefonla annesini aramazsa ölecek hastalığın yoksa 10 dakika daha sabredebilirsin.
uçağa binmenin öncesinde havaalanına girerken hönk diye dedektörden geçmeyin. sol tarafınızda plastik kaplar olacak kemer dahil ne kadar metal varsa çıkarıp ona koyun sonra geçin sonra dingil güvenlikçiden fırça yiyebiliyorsunuz*. uçak korkunuz varsa veya ön yargı ile yaklaşıyorsanız eğer, öncelikle uçağın uçma mantığını azıcık okusanız iyi edersiniz çünkü "düşebiliriz" mantığıyla yaklaşacak olursanız insanlık tarihine genelleyecek olursak pek az kişinin başına gelmiş bu güzel fırsatı değerlendiremeyebilirsiniz. havada tek motorun durması veya türbülansa girme olasılığı var ve gayet normal durumlar bizzat başıma gelmiştir. bunları gözünüzde yaşadığınız an büyütecek olursanız ikinci bir uçak yolculuğuna çıkma cesaretini kendinizde bulamayabilirsiniz. o uçak o kadar kolay düşmüyor. midem bulanır mı falan gibi konularda tedirginlik yapmayın havada yapılan yüksek açılı dönüşleri bile o kadar hissetmiyorsunuz artık nasıl oluyor bilmiyorum. kalkış anının tadını çıkarın çünkü yaklaşık bir saniye için omuzlarınızda +2g hissedeceksiniz. ayrıca diğer bir eğlenceli kısım ise* uçağın yeterli irtifayı aldıktan sonra burun düzeltmesi kısmıdır burada da çok kısa bir süre için -g yersiniz müthiş keyiflidir. şu karın gıdıklanması olarak bilinen hedeyi en son haddinde yaşarsınız. hatta ben ilk uçuşumda bu esnada kendimde olmadan "vuhuuu" demişim ne kadar yolcu varsa beni duyan hepsi gülmüştü*. ayrıca havadayken sallanan kanatlarla karşılaştığınızda da korkmayın bu da normal hatta kuş gibi kanat çırptığını bile görürsünüz sert bir türbülansta. iyi uçuşlar dilerim uçuşunuzun keyfini çıkarın. son olarak, inmesi kalkmak kadar eğlenceli olmuyor.

unutulmuş öneri editi: lan o kadar korkuyorsanız kalkış esnasında pencereden dışarı bakmak gibi bir hata sakın yapmayın ne varsa salarsınız. 5 saniyede 3 bina boyu yukarı çıkıyorsun 400 km hız ile.
arkadaşınız varsa müsait bi yerde diye espri yapmayın, kokpitte domaltırım.
binmeyin olm. uçmak insanın fıtratında yok zorlamaya gerek yok. korkmuyom ben yaa.
bin, vur kafayı uyu amk. ha uçak, ha otobüs. hepsi uyunacak yerdir.
benim gibi rahmi koç müzesine gidip binin eski bir müzelik uçaktı çalışmıyordu kokpite kadar girip inceledim sonra güzelce indim, uçak dediğin bu işe yarar uçmasına ne gerek var amk.
Düşecek diye korkmayın, Çok zor ihtimal. Ama tabi eceliniz geldiyse ya uçak düşer ya da uçakta kalp krizi geçirip ölürsünüz.
yani 10 yıldır uçağa biniyorum daha ölmedim, düşün. *
Kalkış ve iniş anında yaşanabilecek zevk dünya üstünde pek az aktivitede mevcut, tadinı cikartin.
uçağa binecek parayı bulun. evet.
sakın binmeyin düşebilir. oh be rahatladım, korktun dimi bidaha hayatta binemezsin.
hemen öncesinde flight crash investigation izlemeyin.

ayrıca ;

uçuşun en zevkli kısımları; taxi yaparak piste girdikten sonra motorlara tam güç verildiği an ve landing anında iniş takımlarının piste temas ettiği andır. gözlerinizi kapatıp arkanıza yaslanın ve ilkinde ivmenin; ikincisinde ise sarsıntının tadını çıkarın.
Türkiye ye bir daha dönme! Burası iyice din tüccarlarınn ülkesi oldu. Son sürat araplara benziyoruz. Sakın gelme ülke dışına çıkıyorsan!
Host tavlayın. Denendi onaylandi ancak olumlu sonuç vermedi.
Uyuyun korku falan kalmaz.
biraz sonra tavsiye verecek kişilerden biri olacağım. buralar değerlenecek.
Kapılar açılmadan ameleler gibi ayağa kalkmayın.
bindim kulaklarım yok. haliyle tavsiyemde yok.
Uçağın zangir zangir titremesini, her yerinden metal sesi gelmesini, kanatların esnemesini önemsemeyin.
Uçak kalkmadan önce ya sakız çiğnemeye başlayın ya da sürekli yutkunun çünkü kulaklarınız biraz uğuldamaya başlar yine uçak kalkarken çok hafif başınız döner sakın olun anlıktır son olarak uçaktan sürekli sesler gelir çatırdama veya sert bir uğuldama sesi duyarsınız hiç önemsemeyin gayet normal seslerdir.

Şimdiden geçmiş olsun.
kitap alın yanınıza. 1.5 saat boyunca sıkılıyorsunuz.
uzun yol yapiyorsaniz:
-boyunluk, goz bandi ve kulak tikaci almaniz kesinlikle tavsiye olunur.
-ucaga binmeden once yiyip, icmemeniz ve tuvaleti kullanmaniz tavsiye olunur. lakin surekli otur kalk sikinti oluyor.
-cam kenari ve ucagin burun tarafinda oturursaniz ucak cakilinca yasama ihtimaliniz daha yuksek olur. saka yaptim, bilmiyorum o kadar ama manzaraniz iyi olur ve once inersiniz.
-koridor tarafi cok sikici. yaniniza laptop alabilirsiniz. telefonu ucagin kalkisini ve inisini cekmek icin acik tutabilirsiniz.
-'pasta or chicken' derlerse 'pasta' diyip 'pasta yiyim bari' demeyin, makarna oluyor kendileri.
-alkol servis edilirse icmeyin cunku halisunasyona neden oluyor desem de inanmayin, sanmiyorum oyle biseye neden olduguna. haram oldugu icin icmeyin.
-cam kenarinda oturuyorsaniz bir sure sonra herkes camin penceresini kapiyor uyumak icin. siz acik unutursaniz cok kufur yer, ucagin icini gunduze cevirirsiniz.
-ucaklar tirbulansa girebilir, iner cikar manevra yapar, korkuyorsaniz bunlardan kabin gorevlilerine soyleyin, ve kendinize iyi telkinler verin. lakin yolda yururken olme ihtimaliniz ucak kazasinda olme ihtimalinizden daha yuksek.
have a safe trip.