bugün

seviyesinde bir tarihçide olması gerektiği kadar bilgiyi diksiyon ile süsleyerek büyük sıfatını elde eden hoca. küçük değil, ama o kadar da büyük değil.
Ayrıntının ayrıntısı bilgileri vermeden önce cümleye "biliyosun" diye başlaması karşıdakini acayip tribe sokar *
Açılım boş laftır. Açılım isteyenler gitmez de durmaz da. Ekonomik olarak Fransa olabilirdik ama bütçemizi 30 yıldır götüren bir durum var. Kimse kimseye kitle dalkavukluğu yapmak için, sempatik görünmek için konuşmasın. iran Kürtleri ile Türkiye'deki Kürtler arasındaki farkı görmeden adam genocidten söz ediyor. Bunun ne olduğunu bilmeden üstelik. Türklere karşı tez geliştirmek için arşive giren kaçıncı ecnebi Türk taraftarı oldu, onlar anladı, bizdekiler anlamıyor. Çünkü hakikati görmüyorlar. Çünkü okumuyorlar. Bunlar tehlikeli işler, belediyeciliğe benzemez.

-ilber Ortaylı
an itibari ile cnn türk kanalında aykırı sorular programında. (açın da cahil kalmayın lan)
kendisinin ağzından çıkan her laf çok önemli, onu dinlemek büyük zevk. büyük hoca.
beşiktaşlı olduğunu söyleyerek bizi gururlandıran ilim irfan abidesidir.
Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim görevlisidir.
Ortak özelliğimiz, Beşiktaşlı olmamız ve gerçekten mutlu oldum.
adamın dibidir.
https://pbs.twimg.com/media/BfFs33rCEAAM0ED.jpg
Yenilesi,tombak tatlısıdır.
ben daha çekoslovakya diyemezken ''adamın'' kankaları ilgili konumda iki defa hapse girip çıkmıştır. ilber amcamızın nezdinde sosyal medyanın en büyük paradoksunu oluşturduk zahar.
bölümden bir hocamizin deyişiyle kendisi bir tarih yazicisi degil, tarih saticisidir. ancak bu bir yana okunmasi gereken birçok eseri vardir. bir halil inalcik degildir ama inalcik ekolunu kendisine rehber olarak secmistir. kisacasi ülkemizin degerlerindendir, kiymetini bilmek gerek.
capsleri artık sıkmak üzere olan tatlı insandır.
http://www.internethaber....lu-gondermesi-640072h.htm
Yakında "en seksi erkek" seçilecek ihtiyar.
kendisi hakkında yapılan capsler le ilgili olarak "cahillik ayıplanacak bir şey değil.cahiller kendi içinde tutarlıdır. esas tehlikeli olan yarı cahillerdir" diyerek gayet önemli bir noktaya parmak baskmıştır.
Günümüzde büyük tarihçilerden birisi.
Balıkesir'de konuşması varmış. Minibüsle geçerken bir saniyeliğine farkettim ve tamamen kapamadım. Bilgi birikimi olan yeşilimi yakabilir mi?
(bkz: çok cahilsin keşke ölsen)
capsleri harikadir.
ilber ortaylıya ait şarkı sözleri(22)
ilber ortaylının çekeceği filme isim önerileri(10)
ilber ortaylı nın yeni kitabına isim önerileri(3)

ulan yeter be. gidin 2 kitabını okuyun adamın goygoyu sıktı artık.

ilber hoca'dan çıkara çıkara sadece mizah çıkartıyorsunuz amk.
filmi olsa izlerim.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/ilber-ortayl%C4%B1/
'matbaanın gecikmesine asıl neden, matbaaya gereksinim duymayan okuma yazama oranı düşük toplumdur.' sözü, "Atatürk harf devrimiyle bir gecede toplumu cahil bıraktı" diye kıçlarını yalan yere yırtan sırnaşık cahil akplilere ve atatürk düşmanlarına kapak olmuş zat.
Kim ne derse desin ben ilber Ortaylı'yı seviyorum.

Adamın konuşmalarında da, tarih anlatışında hiçbir abartılı yada taraflı yan yok. adamın tarihe ideolojik bir yönme verme gibi bir eğilimi de yok. üstelik uzman olması ve bildiği yabancı diller bu işi önemsediğini gösteriyor. şu ana dek ilber ortaylı'dan daha tarafsız, lafı dolamadan konuşan ve bütün tarihi dönemlerin yanlış ve doğrularını birlikte söyleyebilen başka bir tarihçi yoktur. ötekilerin çoğu ya onun ya bunun adamı...
Adolf ilber dediler, diyor ve üzülüyor.

Çok sevdiğim bir tarihçi olan ilber ortaylı bu sözüyle taraflı olduğunu göstermiş oldu. Ben de düşmanımın dostunu sevemem. Benim sevgime ihtiyacı yoktur zaten. Benim de onu sevecek kadar Engin bir yüreğim yok.