bugün

otomobil kredisi, konut kredisi ve egitim kredisi kadar ileri düzeydeki ihtiyaçlardan ziyade daha basit ihtiyaçlar için bankalar tarafından verilen kredi türü.
orta sınıf insanlarına hitap eder. bilgisayar, tatil, lcd, plazma televizyon gibi ihtiyaçlara (!) verilir ama ekmek, kıyma, sebze, meyve gibi ihtiyaçlara verildiği görülmemiştir.
genellikle ufak meblaglı kredilerdir. çoğu zaman kredi kartı borcu kapatmak için alınır.maaş bordrosu,kimlik ve ikametgah kağıdı başvuru için yeterlidir.
ihtiyacınızı karşılayalım vs gibi bahanelerle insanları kandırıp sonrada donuna kadar alma şeklidir.
ihtiyacı olan kişinin bankanın önerdiği faiz oranına razı olup bankadan taksitle ödemek üzere borç alma durumudur. borç veren taraf banka olduğu için borç alana türlü türlü şartları kabul ettirir. ihtiyaç kredisi kullanacak kişi mümkünse tüm bankaların fiyatlarını araştırmalı ve faiz oranına değil, toplam maliyete göre kıyaslama yapmalıdır.
borcu borçla kapatmanın faizli yolu. Eş dost işe yaramadığı hallerde son çare .
akılla bir konuşmam oldu dün gece;
sana soracaklarım var, dedim;
sen ki her bilginin temelisin,
bana yol göstermelisin.
yaşamaktan bezdim, ne yapsam?
birkaç yıl daha katlan, dedi.
nedir; dedim bu yaşamak?
bir düş, dedi; birkaç görüntü.
evi barkı olmak nedir? dedim;
biraz keyfetmek için
yıllar yılı dert çekmek, dedi.

ömer hayyam

demek ki neymiş, ihtiyaç kredisi kötü bi şi...
sanırım işi olmaya kredi çıkmaz en azından ben öyle biliyorum, banka ilk önce maaş bordrosu ister, sgk kaydına yani sigortası olmayan genelde çıkmaz kredi.
işsiz adama kredi vermezler. bankada paran olması önemli değil. diyelim ki işin var, bankada paran da var. ama gene alamıyorsun o zaman da banka hesabına düzenli para akışı yoktur. hepsini geçelim; önemli olan kredi notudur. öncelikle kredi notunu sorgula. hiç yoksa zaten alamazsın.

*** önemli not: banka hesabınızda duran paranın krediyle alakası yoktur. banka hesabınıza giren düzenli para akışı önemlidir. bu da maaş, kira vb. para aktarımlarıdır.
Kardes senin kredi notun düşük büyük ihtimalle elinde nakit yüklü bi paran varsa banka hesabın üzerinden tanidik hesaplara para transferi yapmanı tavsiye ederim.
Kredi başvurusunu sürekli yapma her bankayı deneme belki bu banka verir diye düşünme çünkü her red sonrası yine kredi notun düser.
Son olarak sana şunu söyliyim eger sana kredi verirlerse bu mebla 3 bin lirayı geçmiyecektir eger bu miktar isimi görür diyosan hiç bankayla falan ugraşma derim faturalı hat kullanıyosan ödemelerin düzenliyse git 24 takside bitane ayfon 6 al sat işini gör derim.
Allah kolaylık versin.
vade 36 aydan 60 aya çıkacak.
eşi dostu darlamak istemediğinde son çare başvurulabilecek kredi. senelerdir araba alma hayalim var ama kendi birikimimle olacak gibi değil bakalım çekeceğiz gibi yakında uygun bişey.

edit: eczacıyım. halkbank'ın tıp bayramı ihtiyaç kredisi varmış faiz oranı 1.52. mis gibi denk geldi.
içinde bulunduğumuz salgından dolayı meydana gelen zor durum için devlet bankalarının hane geliri 5.000 liranın altında olanlara 10.000 liraya kadar sunmuş olduğu destek kredisi. geçtiğimiz hafta halkbank'tan başvurmuştum, 5.000 lira onaylanmış zaten puanım çok iyi olmadığı için 10.000 lira beklemiyordum. yine de baya iyi oldu. bu arada twitter'da falan gördüm şikayet edenler olmuş ama banka bireysel olarak verebileceği miktarı hesaplayıp öyle verir, herkese 10.000 lira verilmesi pek de mantıklı değil.