bugün

hassas davranılması gereken alıngan bir hayvandır. bakımı zor değildir fakat sahip olunuyorsa onun için gereken masraftan asla kaçınılmamalıdır. petshoplarda yavru çağındaki bir iguananın 80 ila 120 tl arasında satılmasının yanı sıra bir teraryum, uv lambası, kumu, tırmanıcak bir dalı, ısıtıcısını unutmamak lazım.. sıcak bir ortam onlar için en önemli yaşam unsurlarından birisidir. Bu başlangıçtan sonra elbette bu hayvana yaklaşım konusunda fazlasıyla araştırma gerekir. Evinizde köpek ya da kedi varsa iguananız bundan dolayı hırçınlaşabilir ve size küsüp aylarca sizden kaçabilir. unutulmamalıdır ki o da bir canlıdır, bir anlık hevesle bilinçsizce sahip olunmamalıdır.
tam olarak rakı masası canlısıdr. sabahlara kadar, günlerce oturup anlatırsınız ve bunun üzerine size gıkını bile çıkarmaz. öylede asil karaktere sahibi bir hayvandır.
ne şekilde olduğunu merak ettiğim bu hayvanalar intihar edebiliyorlar.
vejeteryan olan sürüngen.
kedi, köpek beslemek kadar yaygın olmasa da iguana da evde beslenebilir.
aslında vejeteryan değil; vejetaryen olan sürüngen.
Ağzına aldığı marulu 1 saat boyunca tutup ben bakarken yememekte ısrar eden, umursamaz tavırlarıyla ünlenen asil yaratıklardır.
Ayrıca fark ettim ki halen iguana ve bukalemunu aynı sanan iguana sever arkadaşlar mevcut... (bkz: )görsel
şahane bir mahluktur.
sözlük trollerinden daha zeki ve sevimli hayvan. dost.
Az haraket eden, boyu 1m civarı olan itici sürüngen.
beslemek istediğim hayvandır. ancak bazı şeyleri merak ediyorum. mesela sadece marul mu yiyor? bakımı için özel bi önlem almak gerekiyor mu? kafesi normal bi kafes mi? aylık ne kadar masrafı oluyor ve şu an en uygun fiyata nerden bulabilirim?
beslemeyi çok istediğim hayvan. ama annem bu eve iguana sokmam diyor.
bunlardan bir tane evlat edinesim var hem de fena halde. sırf bana mı bu derece sevimli geliyorlar bilmiyorum. iguana evlat edinmek (satın almak söz konusu hayvanlar olunca iğrenç duran bir kelime) ne kadar tercih edilebilir, ev ortamında rahat eder mi? ne derece evcildir? ev ortamında tamamen kendi halinde serbest mi dolaşmalı? ne yer ne içer?

antalya'da bir tanıdığımın vardı böyle bir evladı. öyle bir alışmışlardı ki birbirlerine arkadaşımın omuzundan inmezdi. birlikte maç izlerlerdi falan. çok güzeller be...

kafamda deli sorular... aranızda iguana babası/annesi olan var mı?*
Turkiye'nin sembol hayvani. *
Kendi halinde, mülayim bir canlı.
Ürkütücü görünse de çok sevdiğim ve sevimli olduğunu düşündüğüm bir canlı olsa da sevsem omuzumda gezdirsem dediğimdir.
Üsküdar Belediyesi ekipleri ihbar üzerine Altunizade’de apartmana girmeye çalışan 125 santim uzunluğunda iguana’yı file ile yakaladılar. Veteriner müdürlüğü ekipleri aldıkları iguana’yı Minik Dostlar Kliniği’ne getirerek sağlık taramasından geçirdi. Sağlık taramasından geçen iguana koruma altına alındı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen konuyla ilgili Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı;

"Nat Geo Üsküdar!
Bu işlere önem veriyoruz diye mi bizim karşımıza çıkıyorlar acaba diye düşünmüyor değilim * Arkadaşlarımız ihbar üzerine 125 santim boyunda bir iguana’yı arazide gezerken (evet gezerken) buldular. Öğrendik; ısırmaz ama kuyruk açısından uzak durun dediler"

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel