bugün

çok güzel bir oruç tutma şekli.

tarifi şöyledir,

1- sahura kadar tv izle veya internet başında vakit geçir. bunun kavhede takılan versiyonları da var.
2- sahurda bütün yemeklere ölümüne aban.
3- yemekten sonra yatağa geç. hayvan gibi uyu.
4- iftara yarım saat kala uyan.
5- yemeğe aban.
6- 1 ay boyunca bu hareketi tekrarla.

vallaha çok güzel oldu. öyle ki, susuz kaldığın dakikalarını bile hissedemedin, açlığını duyumsamadın e bunlar olmadığı için aç adamın halini anlayıp empati bile yapamadın. ne anlamı kaldı yahu böyle bir orucun. işi gücü aksat, açlığı bile hissetme tatil moduna geç resmen, sonra oruç tuttum diye kasım kasım kasıl.
bu sene, ramazan ağustosun en çetin günlerine denk geldiğinden kelli; birçok inananın mecburen gerçekleştireceği eylem. neticede oruç oruçtur. tutarken kalp krizi geçirme riski de var. dolayısıyla bu yıl sağlık için en mantıklı yollardan biridir.

asıl oruç tutarken aynı zamanda işe giden adamları düşünmek lazım. o çok zor.
Din bezirganları iş başında; "milletin ibadetini bırakın, kendinize bakın, size ne başkasının ne yaptığından, sizi neden ilgilendiriyor, ahirette cezasına siz mi karar vereceksiniz" diye hayuflandıran bir başlık daha karşınızda işte. Herkez kendi işiyle ilgilenmediğinden böyle şoven şoven laflar türüyor zaten.
(bkz: orucu uykuya tutturan insan)
aç karna nasıl uyunur ki denesi başlık.
olmayan şeydir.
insan bu sıcak ve uzun günlerde tabi ki günün bir bölümünde uyuyabilir.
mesela ilk iftar-sahur arası sürekli yemek yiyip birşeyler içip uyuyup öğlen 12.00 da kalkmak ya da akşam üstüne doğru saat 15.00-16.00 arası uyuyup 18.30 da falan uyanılabilir.
öğrencilik hayatım boyunca uyguladığım, imkanım olsa şimdi de uygulamaktan geri durmayacağım metoddur..
din simsarlarının hemen savunduğu şey. neymiş öğrenmiş olduk işinize bakın. adı da şovenlikmiş. yahu arkadaşım madem din diyorsun kitap diyorsun, o zaman sana öğrendiğim şeyi sıralıyorum. dinin altını boşaltıp bu şekilde oruç tutarım diyorsan ve buna bir açıklık gelince kızıyorsan; o halde tekrar edelim. ne tuttuğun oruç, oruçtur ne de ettiğin dua duadır. yaşlıları, hastaları vs. tenzih ederim. bu sözlerin kime gittiği açıktır.
pek makbul olmayan bir oruç tutma şeklini uygulamaktır, ama yine de sebepsiz yere oruç tutmamaya yeğlenebilir.
böyle oruç tutucaksan hiç tutma denilesi bir hadisedir.
müsaitseniz yapabilirsiniz lakin namazlar ne olacak onlarda farz onlar yatarken kılınmıyor malüm.
(bkz: beyin bedava)*
(bkz: sahura kadar açığız iftara kadar yatınız)
bazen sergilediğim davranıştır.
burdan yakmaktır.
http://twitter.com/allahcc/status/20882792684
orucu yatağa tutturmaktır.
allahla kul arasındadır geri kalana bok yemek düşer.
9-10 yaşlarındayken bir defasında yapmıştım.
annem sayesinde hiç gerçekleştiremediğim eylem.
evde oturup çalışmayan, canım arkadaşımın yıllardır uyguladığı yöntem.
*sahurdan sonra saat 14:00 e kadar uyur.
*uyanınca yemeklerini yapar.
*iftara kadar tekrar uyur.
allah kabul etsin.
şimdi burda kalkıpta allahla kul arasındadır, sen misin benim işime karışan, sen kim oluyorsun da müslümanın orucuna laf ediyorsun diyen çapsızlara söyleyeceğim şudur;

algılarını biraz açarsan eğer; senin, orucuna değil oruç tutma şekline bir gönderme var. elbette olacaktır. din zaten sana bunu söylemiyor oruç bir nevi başkasının açlığını anlamaktır, aç insanın halinden anlamaktır. sahurda yemek yiyip iftara kadar zıbaran (sağlıklı, dinç, genç) adamın oruç tutmasının anlamı nedir sororarım size? allah'ın yerine koyamayız kendimizi, sümme haşa!! ama her dinin çeşitli yasaları vardır ve kuralları vardır. din temelinde zaten empati yapabilme yeteneğidir. kendini sınamaktır. nefsine hakim olmak, elinde olan şeylerin kıymetini bilmektir. yılın 11 ayı gece gündüz tıkınırken 1 ay boyunca aç kalıp imkanı olmayan hep aç kalmak zorunda olan insanları anlamaktır. bunu anlamın yolu da ayık olmaktır. buraya kadar bir sorun var mı? var diyen; adam akıllı bir argüman geliştirsin ve karşıma çıksın.
ineği de bu şekilde duvara bağla aç kalır bu oruç tutmak değildir. kendini kandırmaktır.
"baya çakalmışsın" dediğim bir olay, ben her gün nasıl kalkıyorsam öyle kalkıp susuzluktan öleyim onlar devirsin götlerini uyusunlar, çakallığa bak be ben de yapacağım yarın!
geçen gün televizyonda saçma sapan bir ilahiyatçı yazarın uydurma bir hadisi şerif'ten nakil ile "oruçlunun uykusu da ibadettir" diyerek cevaz verdiği ibadet şekli.

böyle din adamları oldukça müslümanlar daha çok uyurlar ve uykuda tecavüze uğrarlar.

ohh yess!
en güzel oruç tutma tekniğidir. gerçi ben yarım saat öncede kalksam zorlanıyorum.*
oruç un sadecederecesini düşürür. sevabını azaltır. hiç tutmamaktan elbette çok çok iyidir.