bugün

hızır, gelecekten haberi olan allah tarafından özel bir ilim verilen kişidir. görevi kötülükler meydana gelmeden önce olaylara müdahale etmektir. (bkz: ölümsüzlük iksiri içmiş kişi)

gemiyi deldi
*derken yola koyuldular. nihayet, bir gemiye bindiklerinde (hızır) gemiyi deldi. mûsâ, "sen onu içindekileri boğmak için mi deldin? doğrusu, şaşılacak bir iş yaptın." dedi._kehf71
sebep: "o gemi, denizde çalışan birtakım yoksul kimselere ait idi. onu yaralamak istedim, çünkü onların ilerisinde, her gemiyi zorla ele geçiren bir kral vardı."_kehf79

çocuğu öldürdü
*yine yola koyuldular. nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. mûsâ, "bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? andolsun çok kötü bir iş yaptın!" dedi._kehf74
sebep: çocuğa gelince: anası, babası inanmış kimseler. bu çocuğun, onları azgınlığa ve kâfirliğe sevketmesinden korktuk da öldürdük._kehf80
"böylece, rablerinin onlara, bu çocuğun yerine daha hayırlı ve daha merhametli bir çocuk vermesini diledik."_kehf81

duvar örüp ücret almadı
*yine yola koyuldular. nihayet bir şehir halkına varıp onlardan yiyecek istediler. halk onları konuk etmek istemedi. derken orada yıkılmaya yüz tutmuş bir duvar gördüler. adam hemen o duvarı doğrulttu. mûsâ, "isteseydin bu iş için bir ücret alırdın" dedi._kehf77
sebep: "duvar ise şehirdeki iki yetim çocuğa ait idi. altında onlara ait bir define vardı. babaları da iyi bir insandı. rabbin, onların olgunluk çağına ulaşmalarını ve rabbinden bir rahmet olarak definelerini çıkarmalarını istedi. bunları ben kendi görüşüme göre yapmadım. işte senin, sabredemediğin şeylerin içyüzü budur."_kehf82